REHBER ÖĞRETMENLERİN İSYANI

Milli Eğitim Bakanlığı rehber öğretmenlerin sorunlarını çözmelidir ...

MEB 21.09.2017, 09:59
REHBER ÖĞRETMENLERİN İSYANI

Kamudanhaber - Özel Haber

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ( MEB ) 6 aydır dillendirdiği Rehber Öğretmenlerle ilgili yeni yönetmenlik tasarısını tekrar gündeme getirmiş ve en yakın zamanda yayınlayacaklarını açıkladılar.Yapmış oldukları açıklamadan sonra başta Rehber öğretmenlerden olmak üzere sivil toplum kuruluşlarından (STK) ve kamuoyundan tepkiler çığ gibi büyüdü..


Rehber öğretmenlerin ve STK'ların Yeni yönetmenlik tasarısıyla ilgili olarak MEB'den uzak durmalarını istediği iki husus var. Bunlardan birincisi; zaten haksızlığa uğradıklarını düşündükleri çalışma saatlerinin değişmemesi, bir diğeri de; öğrenciler ile disiplin koyucu, ast-üst ilişkisine, rol çatışmasına sebep olacak rehberliğin mesleki etik kurallarıyla ters düşen nöbet ve görevlerin verilmemesi.

Bakanlığın 2019'da ikili öğretimleri kaldırmayı planlaması ve bir çok okulun 08:00-15:30 gibi ideal saatlerde çalışıyor olmasını düşününce 08:00-17:00 gibi öğrencilerin okulda bile olmadığı bu saatlerde Rehber öğretmenlerin ne yapacağı ve ne amaçlandığı çok düşündürücü.

Rehber öğretmenlerin haftada 30 saat çalışıp biç boş günleri bile yokken, normal bir öğretmenin 30 saat çalışıp haftada 1-2 günlerinin boş olmasıyla zaten eşitsizlik-adaletsizlik olduğunu düşünüyorken hiç boş günlerinin olmamasına rağmen çalışma saatlerinin 40 saate çıkarılmasıyla mı eşitliği, adaleti, toplumsal barışı getirmeyi düşündüklerini söylüyorlar.

Okul yönetimi ile öğretmenler, öğrenciler ve aileler arasında köprü vazifesi gören Rehber öğretmenlerin işlerini etik kurallar çerçevesinde yapabilmeleri için Rehberlik yönetmenliğinin bilimsellikten ve profesyonellikten uzak bir bakış açısıyla değil; alanında uzman kişilerin görüşleri alınıp, liyakat ilkesi göz önünde bulundurularak tekrar değerlendirilip hazırlanmasını istiyorlar..

Kaynak: www.kamudanhaber.net
Yorumlar (137)
refik 4 yıl önce
Derse girmeden ücret alıyorsunuz. Hafta içi yatıyorsunuz. Gırtlak patlattığıniz yok. Allah gözünüzü doyursun
Biri 4 yıl önce
Bakıyorum da kıskançlık sendromuna kapılmış, rehber öğretmen deyince göze dönen, psikolojik danışmayı dedikodu olarak gören, derse girip öğrencilere bağırmayı meziyet sanan, hayatında eğitimle ilgili tek kitap okumamış çook donanımlı öğretmen arkadaşım, rehberlik ve psikolojik danışmanın anlamını öğrenmelisin yorum yapmadan önce...
ali balcıoğlu 4 yıl önce
ne çalışması ne boş günü ya dolu dolu çay saatleri cep telefonu oyun saatleri var bebek bile bunlar kadar rahat değil.insanda utnma olur ya.bedavadan yaşam.....sonrada biz psikologuz vs vs...asıl çoğunun reh.ihtiyacı var be.
Hikmet 4 yıl önce
Hoca eğer iki yüzlü, sinik, sinsi biri değilsen bunu okulunda ki rehber öğretmene de söylersin.
Erdal 4 yıl önce
Öğretmenmisin,idarecimisin.Akşama kadar odanda otur,günün laga lugayla geçsin.Öğrenci rehberliğimi yapıyorsun.Teneffüste odadan kaçıyorsun.Ful ek ders alıyon.İşlerini sınıf öğretmenine havale ediyon.Bi de isyan ediyon.Az bile.İşini yapanla asla işim olmaz.Başımın üzerinde yeri var.
hangi stklar rahatsız 4 yıl önce
rahatları bozulacağından yaygara koparıyorlar.okullarda öğrencilerin coğu rehberlikçiyi tanımaz ve öyle mezun olur.
El insaf 4 yıl önce
El insaf diyorum daha da bir şey demiyorum.Okulumuzda 4 rehber öğretmen var hiç ek ders almıyacağım biri ile yer değiştirelim ,bakalım haftada 30 saate girsin:):):) böyle konuşurmu beni öğretmen olan anlar .
Bir psikolojik danışman 4 yıl önce
Rehber öğretmenlerin çalışmalarına dair somut deliller istiyorsunuz ama psikolojik danışmanlığın en temel ilkesi gizliliktir. Dolayısıyla ben şu satte şu öğrenciyle şunları görüştüm demez. Her görüşmenin raporunu tutar ama bunları kimseyle paylaşmaz. Eğitim fakültesi mezunu olabilir ama mesleği öğretmenlik değil ki derse girip boğaz patlatsın. O diplomayı alırken psikolojik danışman ünvanıyla alıyoruz rehber öğretmen ünvanıyla değil. Meb in yaptığı en büyük yanlış da burda eğer ünvanımızla görevlendirseydi zaten bu anlam karmaşası olmayacaktı. Ama sırf alan dışına açık kapı bırakabilmek için rehber öğretmen diyor. Psikolojik danışmanlığın temel ilkeleri var dolayısıyla nöbet tutmak ders anlatmak sınav gözetmenliği yapmak disiplin cezası vermek gibi öğrenciyle arasına mesafe koyacak işlerden uzak durur durmalı da. Sabaha kadar da anlatsam burda sizin anlayacağınız sadece rehberlik kısmı olur psikolojik danışmanlığı anlayabilmek için o bölümü okumak lazım. Bu nedenle bizi en iyi biz biliriz ve haklı isyanımızı da sonuna kadar devam ettireceğiz. Diğer branşlar gibi üç beş kuruş için mücadele etmiyoruz biz bize verilen nöbet ücretini bile elimizin tersiyle itiyoruz çünkü etik ilkelerimiz daha değerli bilmem anlatabildim mi?
İrfan 4 yıl önce
Rehber öğretmenleri elestireceğinize üzerinize düşen vazifeleri düzgün yapın da onlarda biraz kendi işlerini yapsınlar...Çok basit konular da bile onlardan yardım istiyorsunuz
rehber 4 yıl önce
bir rehber öğretmen olarak söylüyorum ,deymeyin keyfimize abiler ,deymeyin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49