İşçi, işveren sendikaları ile kamu yöneticilerinin iş hayatındaki dikkat çeken maddeleri ele aldığı Çalışma Meclisi, 5 yıllık sürenin sonunda ilk görüşmesini pazartesi günü gerçekleştirdi. Meclis’in önemli maddelerinden bir tanesi de esnek çalışma olduğu biliniyor.

Bakanlık o illeri mercek altına alınacak Bakanlık o illeri mercek altına alınacak

‘YÜZDE 30'U İÇİN UZAKTAN ÇALIŞMA MÜMKÜN’

Salgından önce uzaktan çalışmayı onaylayan şirketlerin oranı yüzde 1 olarak değerlendirilirken bu oran salgının ardından yüzde 78’e yükseldi. TİSK raporları ışığında Türkiye'de 10 çalışandan 4’ü uzaktan çalışma imkanına sahip ve çalışan nüfusun yüzde 30’u için uzaktan çalışma mümkün. Ayrıca çalışanların yüzde 73’ü evden çalışma ile iş-özel dengesi kurduğunu belirtiyor.


Peki esnek çalışma modeli güçlenir mi? Hangi sektörler için esnek çalışma modeli artırılabilir? Esnek çalışmaya göre maaşlar azalır mı? İş hayatında 9-6 olarak söylenen standartlaşmış çalışma sistemi haricinde mesleğe göre mesai sistemi söz konusu olabilir mi?

ESNEK ÇALIŞMA MODELİ GÜÇLENİR Mİ?
Konuyla ilgili merak edilenleri Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, milliyet.com.tr’ye anlattı. Yılmaz konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Dijitalleşen dünyada bizim de yerimizi almamız lazım. Yeni bir çağ üzerinden çalışma hayatı da şekillenmeye başlıyor. Hayatımıza yeni terimler ekleniyor. Bunlara bakacak olursak hibrit çalışma, uzaktan çalışma, esnek çalışma ve dünyada konuşulan 4 gün çalışma 3 gün tatil modelleri ile yeni nesil çalışma modelleri oluşmaktadır.

‘KAMU SEKTÖRÜNDE 40 SAAT’

Esnek çalışma da bunlardan bir tanesi. Kelime kökenine bakıldığı takdirde çalışma hayatında bulunan bireylerin çalışma saatlerine esneklik kazandırması olarak değerlendirebiliriz. Çalışma saatleri kanunlarımızda haftalık olarak özel sektörde 45 saat, kamu sektöründe 40 saat olarak değerlendirilmektedir.

‘ÖZEL SEKTÖRE DE UYGULANACAK’

Dünyaya bakıldığı zaman özellikle Avrupa da haftalık çalışma süreleri 35 ile 40 saat arasında değişiklik arz etmektedir. Bizde de buna benzer bir uygulama olacağını hatta çalışma saatlerinin esnetilmesi ile ilgili düzenlemeler geleceği kanaatindeyim. İlk etapta kamu sektöründe uygulanmasını, sonrasında özel sektöre uygulanacağını tahmin ediyorum.


'İMALAT, SANAYİ VE LOJİSTİK'

Esnek çalışmayı daha çok hizmet sektörü üzerinden değerlendirebiliriz. Masa başı işi olan beyaz yakalılarda uygulamanın yaygınlaşacağını sonrasında mavi yakaya da uygulanabileceğini düşünüyorum. İmalat, sanayi ve lojistik sektörlerinde iyi bir planlama yapılması gereklidir.

ZARARLARI VE YARARLARI NELERDİR?

Örnekleyerek anlatacak olursak esnek çalışma üzerinden mesai saatlerinde sabah 8 gibi işe başlayan personelin öğlen 3 gibi, sabah 10 da işe başlayan personelin akşam 5 gibi paydos edeceğini düşünmekteyim.

Bu sayede vatandaş da mağdur olmamış olacak. Hatta çalışan açısından başka avantajlar da sağlayacaktır. İş-yaşam dengesinin oluşturulması, çalışanın özel hayatı ile alakalı doktor randevusu, çocuğu varsa okuldan alması, mental olarak daha sağlıklı olunması avantajlardan birkaçı olarak değerlendirilebilir. Bu sayede de çalışanın iş veriminin artacağını düşünmekteyim. Hatta sivil hayatta çalışma saatlerindeki trafik sorununa bir nebze de olsa rahatlama getireceğini söyleyebiliriz.

'İŞ KANUNDA DEĞİŞİKLİK GEREKLİ'

Hükümet kanadı çalışma hayatı ile ilgili hem seçim beyanında hem de 12. Kalkınma Planı Programında buna yer vermişti. Yasal süreç olarak iş kanununda bir değişiklik gerekli. Bununla ilgili mevzuat dağınıklığından ötürü özellikle basın, deniz ve özel sektörde yılbaşından bu yana çalışmalar başlamış durumda. İşçi, işveren sendikaları, akademisyenler ve kamu otoritesi bir araya gelerek çeşitli çalışmaları devam ettirmektedir.

BU ÇALIŞMA MODELİ MAAŞLARI AZALTIR MI?

Hayır düşürmez, çünkü çalışma hayatını düzenleyen kanunlarımız var. Asgari ücret uygulaması olduğundan kaynaklı asgari ücrete gelen zam üzerinden maaşları değerlendirmek zorundayız. Asgari ücret üstü alanlarda ise ücret politikasını işçi- işveren birlikte karar verecektir. Bu konu ile ilgili işveren aynı departmanda çalışan bir personele zam verip diğerine vermez ise işçi tazminat isteme hakkına sahiptir. İşverenler böyle bir yola giderlerse cezai yaptırımların olduğunu belirtmek isterim.

İŞE GÖRE MESAİ SAATLERİ DEĞİŞİKLİK OLUR MU?

TİSK araştırmasına göre çalışma hayatının %30’u yani 30 milyon çalışanın 10 milyonu hizmet sektöründe görev almaktadır. Hizmet sektöründe farklı, imalat lojistik, sanayi sektörleri gibi alanlarda farklı mesai saatleri olabilir.

Çalışma saatlerinde kısaltma yapılırsa şu an uygulamada bulunan fazla çalışmalarda ek ücret olarak mesai adı altında maaşlara eklenti yapılmaktadır. Çalışanın burada maddi olarak hiçbir kaybı olmayacaktır.” şeklinde değerlendirdi.