YARGITAY’DAN ÇOK KRİTİK FETÖ KARARI

Yargıtay , Fetö terör örgütüne üyelik konusunda çok kritik bir karar verdi ....

GÜNCEL 05.11.2017, 17:08 05.11.2017, 17:20
YARGITAY’DAN ÇOK KRİTİK FETÖ KARARI

Kamudanhaber - Özel Haber

Antalya ilinde , Tarım Bakanlığına bağlı devlet memuru olarak çalışan bir memurun , Fetö terör örgütüne üye olduğu gerekçesiyle tutuklanmasına yönelik Antalya Bölge İdare Mahkemesi 2. Ceza Dairesi kararı , Yargıtay tarafından bozuldu .

Yargıtay verdiği kararda ;

Fetö Silahlı terör örgütüne üyelikle ilgili geniş bir tanımlama yaptı .

Silahlı terör örgütüne üye olmanın şartlarını açıkladı .

2013 öncesinde Fetö terör örgütüyle ilişkisi olan , sempati besleyen kesimlerlede ilgili açıklamalarda bulunulan kararda en dikkat çekici kısım ise ;

Çocuğunu Fetö okullarına gönderen , Fetö’nün sohbetlerine katılan , gazete ve dergilerine üye olan kişilerin örgütle sempati beslemiş olabileceğini , ancak Fetö silahlı terör örgütüne üye olarak değerlendirilemeyeceğine karar verdi .

Yargıtay’ın bu kararına göre ; Çocuğunu Fetö okuluna gönderen , sohbetlere katılan , Fetö’ye ait gazete ve dergilere abone olan vatandaşların Fetö Silahlı terör örgütüne üye olarak kabul edilmeyeceği karara bağlandı .

Kararda ayrıca ; Fetö’nün meşruiyetini sivil alanda dinden aldığı , kamusal alanda ise hukuktan yararlanarak sözde eğitim ve ahlak hareketi gibi yeterli gücü ulaşana kadar toplumu kandırdığı ortaya konulmuş .

Fetö terör örgütünün insanların dini duygularını kullanarak , eğitim ve ahlak hareketi olduğunu söyleyerek sohbetlerine insan çağırdığına işaret eden Yargıtay ; verdiği kararda şu ifadelerin altını iki kez çizmiştir .

“ Örgüte sadece sempati duymak , ya da örgütün amaçlarını , değerlerini , ideolojisini benimsemek , buna ilişkin yayınları okumak , bulundurmak, örgüt liderine saygı duymak gibi eylemler örgüt üyeliği için yeterli değildir “

Sonuç olarak ; 15 Temmuz Hain darbe girişimini yapan silahlı terör örgütü Fetö’ye karşı devlet ciddi bir refleks göstermek zorundaydı . Devlet bu refleksi göstererek doğru olanı yaptı .

Ancak sürecin normalleşmesiyle ; Yargıtay kararında açık seçik yazıldığı gibi , dini kullanarak insanları kandıran Fetö terör örgütüne karşı sempati besleyen , çocuklarını okullarına gönderen , gazete ve dergi alan vatandaşların sırf bu yüzden tutuklu olarak yargılanmaması gerektiğinin altını çizen bir karar yayınladı .

YARGITAY’IN VERMİŞ OLDUĞU FETÖ KARARI

Kaynak: www.kamudanhaber.net
Yorumlar (6)
S.D 4 yıl önce
Yerinde bir karar ama çokta geç 16 aydır bunlar yüzünden tutuklu olanlar var.Bunlar suçsa buna musade eden devlette suçlu olur.Baştan hukuk işleseydi geciken adalet adalet sayilmaz
S.D 4 yıl önce
Yerinde bir karar ama çokta geç 16 aydır bunlar yüzünden tutuklu olanlar var.Bunlar suçsa buna musade eden devlette suçlu olur.Baştan hukuk işleseydi geciken adalet adalet sayilmaz
Sencer 4 yıl önce
Bu Fetöcüler yeniden bizi kuşatıyorlar sanki.
Falancı 4 yıl önce
Haberi okurken şok oldum. İdare mahkemesinin kararını yargıtay nasıl bozar diye. Bölge adliye mahkemesinin kararını bozduğunu kararları görünce anladım haber metninde antalya bölge idare sehven yazılmış bölge adliye olarak degistirirseniz iyi olur saygılar
kerem 4 yıl önce
bu hakimleride tutklamasalar iyidir
Limon 4 yıl önce
Okul dersane gazete aboneligini anlarim. Sohbete katilanlar, memurlari gazete almaya tesvik eden hatta zorlayan müdürler fettullahci degilse kimler fettullacı?
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49