Lise son, sınava hazırlık yılı olacak

Yeni düzenlemeyle lise son sınıfta ders işlenmeyecek, öğrenciler üniversite hazırlık için öğretmenler eşliğinde soru ve test çözecek

GÜNCEL 21.12.2018, 08:43
Lise son, sınava hazırlık yılı olacak

Mıllı Eğitim Bakanlığı, ortaöğretimde ders saat ve programlarını belirlerken 'üniversite hazırlık' açılımı yaptı. Yeni düzenlemeye göre lise son sınıfta ders işlenmeyecek öğrenciler üniversite hazırlık için öğretmenler eşliğinde soru çözecek. Milli Eğitim Bakanlığı, ortaöğretim ders saat ve programlarını değiştirme kararı aldı. Zorunlu ders saatlerini azaltmanın yanı sıra 12'inci sınıfın da üniversiteye hazırlık yılıolarak belirlenmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un talimatıyla devam eden ortaöğretim müfredat ve ders programı ile ilgili çalışmanın sonuna gelindi.

DERS SAYISI AZALTILACAK

Yeni çalışmaya göre ortaöğretimde öğrenciler Türkçe, Matematik, Tarih ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi zorunlu temel dersler olacak. Öğrencinin okuduğu okul türü ve ilgi alanına göre zorunlu derslerin sayısında artış planlanırken diğer derslerin seçmeli olması bekleniyor.

SON YIL HAZIRLIK

Yeni programın en büyük değişimi ise Lise 3'üncü sınıfta müfredat tamamlanmış olacak. Öğrenciler lise son (12'nci sınıfta) üniversiteye hazırlık için okula gelecek. Öğretmenler eşliğinde üniversite sınavına uygun şekilde soru çözme, sınav konularındaki eksikliklerini giderme ile ilgili çalışacaklar.

DERSHANEYE GEREK YOK

MEB'in yeni açılımı ile öğrencilerin 12'nci sınıfta devamsızlık ve sahte rapor alma gibi girişimlerden kurtaracak. MEB ayrıca 12'nci sınıfta öğrencileri okul müfredatından muaf ederken aynı zamanda aileleri de dershane ya da kurs masrafından kurtaracak. Öğrenciler, dershane ya da kursta yaptıkları faaliyetlerin aynısını okulda ücretsiz yapma imkanı bulabilecek.

SAFURE CANTÜRK

Kaynak: SABAH
Yorumlar (29)
Baa 3 yıl önce
Liselerin 4 yıla çıkmasının gereksiz olduğunu gösteren bir uygulama.
alp 3 yıl önce
Bakanlık ilk defa akıllıca bir hamle yapacak.
111 3 yıl önce
yapılırsa süper olur
fethi ayyıldız 3 yıl önce
bu eğitimi tamamen bitirir,iyi düşünülmesi lazım.çocuk son sınıfta tamamen dersaneye yönelir.destekleme kursları da öğrencileri dersaneden kurtarmak için planlanmıştı.gelinen noktada destekleme kurslarının hiçbir faydasının olmadığı tamamen ranta dönüştüğü aşikardır.
alp 3 yıl önce
sayın hocam 12.sınıfta öğrencilerin rapor aldığı okula gelmedikleride bir gerçek.dyk lar kapanır hafta içi çalışırlar
mehmet 3 yıl önce
tebrikler
Haluk 3 yıl önce
Her fırsatta çocuklarımız sınavlarla yarış atına döndü, böyle olmamalı diyen bakanlığın bu tür bir işlem yapması çok şaşırtıcı, kesinlikle saçma
Erkan 3 yıl önce
E hani ü üniversite sınavı kaldırılacak deniliyordu. Çocuklar yarış atı olacak iyice
Zuhtu 3 yıl önce
Sorun dershane mi, eğitim mi? Amaç dershaneyi kaldirmaksa bu da istenen sonucu vermez. Amaç eğitime nitelik kazandirmaksa test ve tost sitesine mahkumiyetin olanıdır bu.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 29 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49