İsmail Koncuk'tan Yönetici Atama ve Mülakat Açıklaması

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk Yönetici Atama ve mülakat konusunda açıklamalarda bulundu.

SENDİKA 02.02.2018, 00:14 02.02.2018, 00:29
İsmail Koncuk'tan Yönetici Atama ve Mülakat Açıklaması

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk twitter üzerinden  Yönetici Atama ve mülakat konusunda açıklamalarda bulundu.

İşte O Açıklamalar..

Mülakat konusunda getirdiğimiz tekliflerin çok iyi anlaşılamadığını görüyorum ya da ben düşüncelerimi yeterince anlatamamış olabilirim.Yazılarını zevkle okuduğum ve tahlillerini beğendiğim Yusuf Sevigen dahi yaklaşımımı tavizkar bulmuş.İyi niyetli yaklaşımları için teşekkürler.

Aslında biz mülakatın varlığından çok, uygulamada yaşanan traji komik uygulamalara karşıyız.Donanımsız komisyon üyelerinin, salt yandaş koruma amacıyla önceden düzenlenmiş puanları kağıda dökmesi mülakat değil, zulümdür. Biz hep bu mantığa ve rezalete karşı çıktık.

Gerek yönetici atamada gerekse memur ve öğretmen alımında bugüne kadar yapılmış olan mülakat sistemini savunmak için ya çok saf ya da yandaş olmak lazım. Gerçekte bu tür mülakat insanımızın devlete olan güvenini kökünden sarsmaktadır.Acil tedbir almanın zamanı gelmiştir.

Mülakata güven duyabilmek için, komisyon üyelerinin bu alanda uzmanlığı tescillenmiş insanlar olması gerekir ki, ben bu alanda yetişmiş uzman bulmanın kolay bir iş olmadığını düşünüyor hatta iddia ediyorum. O halde bir yeni yol bulmak zorundayız.Aslında yapmaya çalıştığım budur.

Gerek yönetici atamada gerekse memur,öğretmen alımında en doğru yöntem yazılı ve güvenlik soruşturmasıdır,ancak bir çok yetkili güvenlik soruşturmasına yargının itibar etmeme ihtimalini öne sürerek, mülakat yapmak zorunda olduklarını ifade etmektedirler.Bana göre çok doğru değil.

Bu şartlar göz önüne alındığında, yönetici atama dahil tüm alanlarda yazılıyı öne çıkaran, mülakatın etkisini sadece güvenlik sonuçlarına bağlı bir puan olarak sınırlayan bir sistemin oluşmasını sağlamak durumundayız.Bu konuda mülakat komisyonlarına da bir insiyatif bırakılamaz.

Burada bahsettiğim mülakat sadece güvenlik soruşturmasına bağlı olarak yapılacak bir şekilden ibaret olacak, yönetici atama, memur ve öğretmen ataması yazılı veya KPSS puan üstünlüğüne göre yapılacaktır.Verilecek puanın üst ve alt sınırı ise yazılı ve KPSS puanları olacaktır.

Günlerdir anlatmaya çalıştığım budur ve bu mülakatı savunmak değildir adına kaldı/geçti ya da ne derseniz deyiniz, böyle bir mülakat kurgusu bize yaşatılan mülakat rezaletini ortadan kaldıracak bir yol olarak görülebilir.Tüm mütedeyyin insanlar artık adil bir sistem istemektedir.

Kaynak: www.kamudanhaber.net
Yorumlar (11)
Mahkeme kararlar niçinı uygulanmıyor 4 yıl önce
Dört yıl önce Görevden alınan TÜRK EĞİTİM SEN üyesi yaklaşık 7000 ülkücü okul müdüründen büyük bir bölümü emekli oldu. Hukuk arayışını ısrarla sürdüren sayıları şuan tahmini 650 civarında kalan, okul müdürlerine 4. Defa mahkemeyi kazandıkları halde görevlerine başlatılmada zorluk çıkarılıyor, Ülkücüleri dışlayan, bilerek veya bilmeyerek AKP - MHP ittifakını zedeleyen bürokratlar ve siyasetçiler var. Bizler MHP ve ülkücüler olarak, İttifakı destekliyoruz ama, mahkeme kazanan okul müdürlerimiz hala görevlerine başlatılmamasını yadırgıyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu birlik ve beraberliğe çok ihtiyacımız olduğu şu günlerde, Hukuk üstünlüğü ve İttifakın başarılı olması için , Ülkücülere ayrım yapılmamalıdır. Bu Milliyetçi müdürlerimizin mahkeme kararlarının oyalanmadan uygulanması, Hukuk devleti anlayışının ve Ülkücü camianın beklentisidir.
berat mazi 4 yıl önce
başkanım geçti kaldı doğru bir yaklaşım sendikamizin 10-12 yıl çalışma süresi fikri de olumlu bir görüş iyi çalışmalar
Sait 4 yıl önce
İlksan a hayırrrr... bu da hakkk...
Dogru 4 yıl önce
Tıpkı bir zamanlar senin yandaş olduğun gibi... Şimdi neden rahatsız oldun? Yoksa adamlarını artık bir koltuğa otutturamadigin için mi...
Mübarek adam 4 yıl önce
Tamam sadece sinav ve guvenlik sorusturmasi olsun. Be mübarek adam vatandaş güvenlik soruşturmasından gecemedigi zaman acaba feto den dolayi mi diye tedirginlik yaşamayacak mi. Bunu düşünecek kapasitede bi sendikacı değilsin tabiki de ama yinede hatırlatmak istedim.
Hakan 4 yıl önce
Tabi tabi. Konuşana bak hele. Zamanında geçici görevlendirme ile bir okula md.yard.olacagimda bu adam bizden değil diye önümüze takoz koyanlar, kendi adamları artık bir yere gelemeyince nihayet adaleti hatırladı. Büyüksün Allah im.
Maho 4 yıl önce
Sahi başkan bu arada sen bu görevi ne zaman bırakacaksın. Bu işler senin işin değil artık. Git de genç bir arkadaşımız gelsin. Bi yenilensek iyi olmaz mı. Mesela o yapistigin koltuğu talip geylan abimize devretsen nasıl olur.
Maho 4 yıl önce
Artık etkisizsin başkanım. O koltuğu talip geylan hakediyor. Bırak ne olur...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49