80 milyon yıllık lav sütunlarına ziyaretçi yoğunluğu

Bartın'ın Güzelcehisar sahilinde yer alan ve volkanlardan akan lavların soğuyup kristalleşmesi sonucu 80 milyon yıl önce oluşan lav sütunları, ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Genel 25.04.2018, 14:15
80 milyon yıllık lav sütunlarına ziyaretçi yoğunluğu

BARTIN (AA) - Bartın'ın Güzelcehisar sahilinde yer alan ve volkanlardan akan lavların soğuyup kristalleşmesi sonucu oluşan lav sütunları, ahşap yürüyüş yolları, seyir terası ve iskele yapılarak turizme kazandırılması amacıyla hazırlanan projenin ilk etabının tamamlanmasıyla ziyaretçilerin ilgi odağı haline geldi.

Kente 17 kilometre uzaklıktaki tarih ve doğanın iç içe olduğu Güzelcehisar köyü sahilinde bulunan ve 80 milyon yıllık olduğu tahmin edilen lav sütunları "Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi" kapsamında hazırlanan projeyle turizme kazandırıldı.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının (BAKKA) 2016 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün projesiyle uluslararası ölçekte turizme kazandırılması hedeflenen lav sütunları, ziyaretçileri büyülüyor.

Dünyada sadece 4 ülkede var

Bartın Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 kilometre sahili bulunan Güzelcehisar'ın özellikle denizi, güneşi, yeşili ve gün batımıyla bahçelerinden bir bahçe görünümünde olduğunu söyledi.

Alanı doğa kaşiflerinin ve deniz turizmini sevenlerin ilgi odağı haline getirmek istediklerini aktaran Dursun, şöyle devam etti:

"Dünyada sadece Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kaliforniya'da, Türkiye'de ise Bartın'da bulunan Güzelcehisar lav sütunları, dünyanın ender gelişmiş doğal oluşumları arasında yer almaktadır. Volkanlardan akan lavların soğuması ve kristalleşmesiyle dörtgen, beşgen ve altıgen sütunlar şeklindeki lav sütunlarının çapları 50 ila 100 santimetre arasında, boyları ise 100 metreye ulaşmaktadır. Diğer ülkelerdeki lav sütunları sadece yatay olmakla birlikte buradaki lav sütunlarını diğerlerinden ayıran en önemli özelliği hem dikey hem yatay olmasıdır."

Lav sütunlarının turizme kazandırılması için Bartın Üniversitesiyle çalışma yürüttüklerini ve bu kapsamda deniz üzerinde iskele, ada üzerinde yürüyüş platformu, kıyıda festival alanı, seyir terası ve yine 850 metre uzunluğunda, 3 metre genişliğinde ahşap yürüyüş parkuru yapıldığını anlatan Dursun, projeyle lav sütunlarına erişimi kolay hale getirdiklerini vurguladı.

Dursun, fotoğrafçılar için bir alternatif oluşturduklarını dile getirerek, burada yaşam kalitesini arttırıp bir katma değer oluşturacaklarını ifade etti.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49