banner1990

banner1989

Türk Eğitim-Sen'den Sözleşmeli öğretmenler için yeni talep

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, "Hükümetten beklentimiz şu; özellikle eş durumundan dolayı tayin hakkı olmayan öğretmenlerin ailelerinin birleştirilmesi. Çok büyük dramlar yaşanıyor şu anda. Bu aynı zamanda bir sosyal problemdir. Aylarca annesini ya da babasını görmeyen çocuklar var." dedi.

GÜNCEL 09.02.2019, 14:56
Türk Eğitim-Sen'den Sözleşmeli öğretmenler için yeni talep

Türk Eğitim-Sen Bursa Şubeleri İstişare ve Dayanışma Toplantısı'na katılan Geylan, etkinlik öncesi yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığınca dün 20 bin öğretmen atandığını hatırlattı.

Geylan, bu sayıyı yeterli görmediklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz seçimden önce 40 bin ilave öğretmen ataması yapılması noktasında bir talep ortaya koyduk. Bunu da neye dayanarak ortaya koyduk? Şöyle ki geçtiğimiz ay TBMM'de bir soru önergesine verdiği cevapta Bakanımız, 'Türkiye'de 97 bin 31 öğretmen açığı vardır' dedi. Bizim tespitlerimize göre öğretmen açığı çok daha fazladır, 150 bine yakın bir açık olduğunu tespit ettik; valiliklerden bize gelen resmi beyana göre. Diğer yandan ücretli öğretmen meselesi var. Şu an Türkiye'de 64 il itibarıyla 76 bin 605 ücretli öğretmen çalıştırılıyor. Bu yıl öğretim yılı başında valiliklerden, illerinde ne kadar ücretli öğretmen çalıştırılıyor bilgisini istedik, 64 ilden bize cevap geldi. Diğer 17 ili de dahil ettiğimizde bu rakam 100 bine yaklaşacak. 100 bine yakın ücretli öğretmenin çalıştığı, yine 100 bine yakın öğretmen açığının olduğu bir ülkede 2019 yılında sadece 20 bin öğretmenimizin iş başı yapması kabul edilemez. Biz bu itibarla seçim öncesi yeni KPSS sınavı yapılmadan, çünkü 2017 ve 2018'den bekleyen çok ciddi sayıda arkadaşımız var, 40 bin ilave atamanın yapılmasını, bunun için başvuruların seçimden önce alınmasını bekliyoruz. Yine yeni öğretim yılı başlamadan ağustos ayında da bu 40 bine ilave 60 bin, toplamda 100 bin öğretmenin 2019 yılı içinde alınmasını talep ediyoruz."

- "Zorunlu hizmet tazminatı"

Türk Eğitim-Sen olarak, öğretmen istihdamının sadece kadrolu yapılması gerektiğini savunduklarını dile getiren Geylan, sözleşmeli öğretmen istihdamı sağlayan 2016 yılındaki KHK'yi de yargıya taşıdıklarını anlattı.

Sözleşmeleri öğretmenlerin tayin haklarına değinen Geylan, "Hükümetten beklentimiz şu; özellikle eş durumundan dolayı tayin hakkı olmayan öğretmenlerin ailelerinin birleştirilmesi. Çok büyük dramlar yaşanıyor şu anda. Bu aynı zamanda bir sosyal problemdir. Aylarca annesini ya da babasını görmeyen çocuklar var. Şu an 4+2 yıl olmak üzere çakılı çalışıyor bu arkadaşlarımız. Her ne kadar vizyon belgesinde 3+1'e indirileceği beyan edilmiş olsa da yeterli değil." ifadelerini kullandı.

Bu konuyla ilgili bir önerilerinin de olduğunu aktaran Geylan, şunları kaydetti:

"Mahrumiyet bölgelerinde görev yapan öğretmenlere 'zorunlu hizmet tazminatı' adı altında bir ödeme yapılmasını talep ediyoruz. Bunu da biz mahrumiyet bölgesinin derecesine göre bir brüt asgari ücret ile iki brüt asgari ücret arasında değişen oranlarda ödemeler yapıldığı takdirde, o bölgelerdeki öğretmen istihdamının sağlanacağını düşünüyoruz. Örneğin, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki bir öğretmen ile Bursa'nın Nilüfer ilçesindeki bir öğretmene aynı özlük ve mali hakları verirseniz bu olmaz. Bu, teşvik uygulaması adı altında vizyon belgesine girdi, bir an önce bu taahhüdün yerine getirilmesini istiyoruz."

Geylan, teşvik uygulamasıyla eğitimde kalitenin artacağına da inandığını sözlerine ekledi.

İstişare toplantısına, sendika temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda eğitimci katıldı.

Yorumlar (6)
Kimi destekliyordunuz? Kimi eleştiriyorsunuz? 1 yıl önce
TES In şu anki merkez ve taşra yöneticileri MHP yi destekliyor! MHP ' de kayıtsız şartsız hükümeti destekliyor! O vakit yaptığınız tüm eleştiriler geçersiz! TBMM ' de çoğunluğu olmayan AKP çoğunluğu varmış gibi rahatlıkla at koşturabiliyor!MHP denen parti memursene ve AKP ' ye destek veriyor bunun farkında mısınız?
KORHAN 1 yıl önce
Talip Efendi! Yanlış yapıyorsun.Evli olan istediği yere gelsin,evli olmayan doğuda 15 sene çalışsın öyle mi?Peki bekarların suçu nedir efendi? Evliyse gitsin zorunlu çalışma bölgesine, eşinin yanına. O topraklar da bizim. Sen evlileri istediği yere çek, zorunlu çalışma bölgelerinde kim çalışacak efendi? Kim çalışacak peki,Sen mi? Ayrıca orada binlerce öğretmen açığı oluşacak, devletimiz yeniden binlerce öğretmen atayacak, öğretmen sayısı 1,5 milyonu geçecek, sonra da öğretmen maaşlarına zam bekle. Onları istedikleri yere çektiğin zaman boş boş oturacaklar ve benim aldığım maaşı alacaklar öyle mi?Bir de Milliyetçi geçinirsiniz.Popülist yaklaşımlar bunlar.Sendikaya adam çağırmaca oyunları. Madem öyle , çek onları istediği yere , onların boşalttığı yere sen ve senin etrafındaki, çok düşünceli hısım, akraban,arkadaşların gitsin.
Şube Müdürü 1 yıl önce
Tamam buluşsun. Bakanlık hak verdi zaten sözleşmeli ogretmenlerin eslerine. Sözlesmesi olan görev yerine tayin istiyorlar. Haaa yok biz batıda evimizin dibinde çalışacağız il emri ilçe emri okul emri derseniz hadi başka kapıyaaa
Kenan 1 yıl önce
Sanki kadrolular çok birlikte tüm öğretmenler amasız lakinsiz eşleri ve çocukları ile aile ortamını yaşayabileceği uygun yerlere atanmalidir...
Hakan kurt 1 yıl önce
Talip efendi onlar ailelerinin yanına atansın.Siz ve sizin gibi düşünenlerde onların boşalttığı kadrolara atansın.Devleti düşünmediğiniz eğitimi düşünmediğiniz gereksiz reklam kokan çıkışlarınızdan anlaşılıyor.Gölge etmeyin yeter...Başka kapıyaa hede hedeee....
Ahmet 1 yıl önce
Sozlesmeli ogretmenlerin aile butunlugu saglanmadikca asla sandik basina gitmeyecegim.gitsemde aileme saygi olmadigindan oy da vermiyecegim.kesin.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 03 Haziran 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49