VİZYON BELGESİNİN ÖMRÜ NE KADAR OLUR ?

Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan vizyon belgesinin ömrü ne kadar olacak ? Vizyon belgesi başarılı olacak mı ?

MEB 23.12.2018, 17:20 23.12.2018, 17:36
VİZYON BELGESİNİN ÖMRÜ NE KADAR OLUR ?

Kamudanhaber - Özel Haber

Milli Eğitim Bakanlığının ve tüm eğitimcilerin gündem konusu 2023 Vizyon belgesi ...

Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK ve ekibi tarafından hazırlanan , Cumhurbaşkanı’nın himayesinde kamuoyuyla paylaşılan , 3 yıllık yol haritasının açıklandığı 2023 Vizyon belgesi başarılı olur mu ?

Ömrü ne kadar olur ?

Bütün bu sorulara cevap ararken öncelikle geçmiş dönemlere göz atarak hafızamızı tazeleyelim .

Ak Parti hükümeti döneminde en uzun süre bakanlık yapan isim Hüseyin ÇELİK’tir .

Ak Parti hükümetinin tartışmasız en başarılı Milli Eğitim Bakanı da Hüseyin ÇELİK’tir .

Hatta yapmış olduğu icraatler ve yönetim tarzıyla da Cumhuriyet tarihinin en başarılı bakanları arasında yer alır desek mübalağa etmiş olmayız ...

Hüseyin ÇELİK’in görev yaptığı dönem de ; Yargı , Askeriye , YÖK ve Üniversiteler , Cumhurbaşkanı Necdet SEZER , basın ve daha birçok vesayete rağmen Ak Parti hükümetinin eğitim alanında en başarılı olduğu yıllardır.

Hüseyin ÇELİK’i başarılı kılan faktörler arasında güçlü bürokratlarla çalışması da gözden kaçmamalıdır .

O dönemin Talim Terbiye Kurulu Başkanı Ziya SELÇUK’un bugün Bakan olduğunu düşünürseniz ne demek istediğimizi anlarsınız .

Hüseyin ÇELİK , alanında uzman güçlü bürokratlarla çalıştı , bürokrasinin önünü açtı , bürokratının arkasında durdu ve liderlik yaptı . 

Hüseyin ÇELİK’ten sonra en büyük icraatı Ömer DİNÇER gerçekleştirdi .

Sosyal ilişkilerinin zayıf olması, bürokratlarının da sosyal ilişkiler yönünden zayıf olması ve alanında yetkin kişiler olmaması nedeniyle Bakanlıkta ömrü çok az oldu . Milli Eğitim Bakanlığı siyasi hayatının da sonu oldu .

Ömer DİNÇER döneminde hayata geçirilen  okullar hayat olsun projesi , Bakan’ın görev süresiyle sınırlı kaldı .

Aslında bu proje altı doldurulsa ve devamlılığı sağlansa çok güzel bir projeydi .

Ömer DİNÇER’in Bakanlık süresi bitince okullar hayat olmaktan çıktı . 

Sadece nostalji olarak bazı Milli Eğitim Müdürlüklerinin resmi Web sayfasında isim olarak yaşıyor .

Nabi AVCI döneminde bürokrasinin ve taşra yöneticilerinin en büyük tutkusu Kalem’di .

Bakan AVCI’nın kaleme olan düşkünlüğünü bilen bürokrasi ve taşra yöneticileri , Bakan AVCI’nın ceketinin cebine takmış olduğu kalemden çok etkilendiler .

Cekete kalem takmak ve özellikle Bakan Nabi AVCI adına basılan kalemlere sahip olup ceketin mendil cebine kalem takmak için sıraya girdiler .

Aslında Nabi HOCA , kalemi öğretmenlerin rozeti olarak takdim ediyor, eğitim camiasına kalem üzerinden bir rozet ve kimlik tanımlaması yapmak istiyordu .

Nabi HOCA’nın görev süresi boyunca tüm bürokrasi kalem aşkıyla yanıp tutuştu . Bürokratlar ve taşra yöneticileri mendilleri dahi çıkartıp , mendil ceplerine kalem takma yarışına girdiler ...

Nabi HOCA’nın görev süresi bittiği gün kalemlerde ceketlerin cebinden çıktı .

Hatta o dönem bu konuda ironi yaparak bir haber yapmış ; Nabi Hoca döneminde bütçe görüşmelerinde tüm bürokrasinin cebinde kalem bulunurken , bir yıl sonra İsmet Yılmaz döneminde yapılan bütçe görüşmelerinde kalemlerin çıkartıldığını resimlerle haberleştirmiştik...

Ömer DİNÇER dönemi ve Nabi Hoca döneminden iki örnek vererek konuyu Ziya SELÇUK dönemine ve 2023 vizyon belgesine getireceğiz .

Bürokrasi uyanıktır ...

Havayı koklar !

Bakan’ın ve ekibinin reflekslerini ölçer !

Duruma göre şekil alır !!!

Bürokrasi maddenin sıvı haline benzer, bulunduğu kabın şeklini alır. 

Ömer DİNÇER döneminin geçer akçesi Okulların Hayat olmasıdır ...

Nabi Hoca döneminin geçer akçesi Kalem’dir .

Şimdi yine bir hoca Bakan ...

Ziya Hoca döneminin geçer akçesi de akademik jargonlu konuşmalar ve 2023 Vizyon belgesi ...

İşte burdan hareketle 2023 Vizyon belgesinin ömrünün , Ziya Hocanın Bakanlık ömrüyle eşdeğer olduğu kanısına varılabilir mi ?

Türkçemizde güzel bir deyim vardır ;

Yorgan gitti , kavga bitti ...

Eğitimde birçok hayalimiz , projemiz hatta kavgalarımız yorganın gidişine kadar sürüyor ...

Ziya Hocanın getirdiği 2023 Vizyon belgesinin ömrü de inşallah Bakanlığı süresine eş değer olmaz ...

Eğitimde ilk kez bir felsefe üzerinden veriye dayalı bir çalışma yapılması için yol haritası çıkartıldı.

Bu haritanın mimarları bu ülkenin yetiştirdiği değerlerdir . 

Bu harita yerli ve millidir ...

Bu yol haritası kısır çekişmelere , günübirlik çıkar kavgalarına , siyasi hesaplara , sivil otoritelerin menfaatlerine  alet edilmeden eğitimin tüm paydaşlarıyla işbirliği yapılarak geliştirilir ve uygulamaya konulursa eğitim ve ülke kazanacaktır .

Sonuç olarak ; Milli Eğitim Bakanlığında daha önceki dönemlerde de güzel çalışmalar , örnekler ve uygulamalar yapılmıştır . Ancak bu güzel uygulamaların birçoğunun ömrü Bakanların ömrü kadar olmuştur ...

Okullar Hayat olsun projesi de bunlardan birisidir ...

Nabi Hoca’nın, öğretmenlerin ve eğitim camiasının rozeti yapmayı hayal ettiği Kalem felsefesi de güzel bir örnekti .

Ziya Hocanın 2023 Vizyon belgesi de kendi dönemi için bir değerdir ...

Bu belge eğitim adına karanlık tünelden önce  son çıkıştır ...

İLGİLİ HABER...

Kaynak: www.kamudanhaber.net
Yorumlar (11)
Komik 2 yıl önce
Fetö’nün eğitim politikasını MEB’e yerleştiren ve hala esamelerinden bir türlü kurtulamadığımız gerçeğinin tek sorumlusu olan Hüseyin Çelik çok başarılı demek bu ülkede 15 Temmuz’u anlamaktır. Maalesef eğitim ile içimize sindiklerini görememektir. Ömer Dinçer gözleri enaniyetle bürünmüş bir despot olduğundan siyaset camiasından kaybolması da hızlı oldu. Nabi Avcı ve İsmet Yolmaz maalesef çok kibar insanlar olmasına rağmen bürıkrasiye yenik düştüler. Yeni bakanımız ise hiç ümit vermiyor. Zira kendi okulları bile Amerikan eğitim sistemi ğzerine kurulu iken yerli ve milli söylemleri hiç inandırıcı gelmiyor. Bize bir Nurettin Topçu gerekli ki ancak özümüzü görebilsin. Aynı zamanda bürokrasiyi iyi bilecek ki onların ayak oyunlarına gelmeyecek. Üstelik ileri düzeyde felsefe bilecek ki (filozof olacak) ülkenin felsefesini keşfedecek ve ona göre bir yol çizecek. Devşirme sistemlerin yeniçeri ocağı gibi zararının faydasından çok olduğunu ve eni sonu çökeceğinin bilecek.
müdür 2 yıl önce
hüseyin çelik mi ? evet başarılı idi . bir gecede 800 küsür fetocu müdür ataması yapmıştı. Onların bir çoğu fetodan ya tutuklandı ya da görevden uzaklaştırıldı. Bir kısmı da hala görev de (şimdilerde Büyük AKP liler o başka.).
Ömer 2 yıl önce
Hüseyin Çelik fetö nün başıydı. Sisteme en fazla zararı o zat vermiştir. Özellikle dershaneler ve yurtlar, ücretsiz kitap olayı, denetimin kaldırılması, cemaat, sendika, cemiyetlerin devletin gücünün yerini alması bu zatın zamanında başlatıldı, Ömer Çelik dozer gibi yıktı geçti, özetle ilk defa adam gibi bir bakan geldi kıymetli biline
Eğitimci 2 yıl önce
Şimdi moda Vizyon2023 toplantıları yapmak.herhalde bakanın gözüne girmek için yapılıyor.
10. Köylü 2 yıl önce
Milli Eğitim gerçekten her yönüyle milli olmalı. Vizyon belgesinin süslü laf salatasıyla bu iş zor yürürr. Bakanın danışman dahil yaptığı görevlendirmeler de cabası. Emanet ehline. Yı-oksa Bade harabül Basra...
Eğitimci 2 yıl önce
Hüseyin Çelik Melek İPEK'in oğlu gibi.... Küçük işlerin adamı. Ömer DİNÇER yaktı ve yıktı. çok ah aldı. Nabi AVCI'yı akrabası Fatih DUT idare etti. Yeni Bakan delikanlı yerli ve defosuz yönetcilerle çalışırsa sonuca gidebilir...
Reis bey 2 yıl önce
Harikasın Kamudanhaber
Bürokrasi tanımlaması süper olmuş :)
11. köy 2 yıl önce
ne yazarsanız yazın. Reis, Ziya hoca ya 2023 e kadar zaman verdi. Kimse boş yere bakanın ömrü ne kadar muhabbeti yapmasın. çomağına taş sokulanlar hemen bakanın süresi hakkında haber yapıp yorum yazıyorlar. 2023 e kadar sizinleyiz sayın hocam. Allah Reis e sağlık sıhhat ve ömür versin inşAllah
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49