Yeni Sistem İçin Okul Puanları Belirleniyor

TEOG’un yerine gelecek LGS için MEB, puanla öğrenci yerleştirilecek okulların tespit edilmesini istedi.

GÜNCEL 04.11.2017, 17:57
Yeni Sistem İçin Okul Puanları Belirleniyor

TEOG’un yerine gelecek Liseye Geçiş Sistemi’ni (LGS) önümüzdeki günlerde açıklamaya hazırlanan MEB, sistemle ilgili ilk adımı da attı. MEB, 81 ilin il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerine yazı göndererek puanla öğrenci yerleştirilecek okulların tespit edilmesini istedi. LGS’de, merkezi sınav kaldırılarak bölgelerin kendi sınavlarını düzenlemeleri öngörülüyor.

NOT ORTALAMASINA GÖRE TERCİH

Buna göre öğrenciler 6, 7 ve 8. sınıflarda bölgesel sınavlarda aldıkları puanlar ve diploma notu ortalamaları hesaplanarak belirli not ortalamasını tutturduğunda tercihleri doğrultusunda fen lisesi gibi okullara yerleşebilecek. Diğer öğrenciler ise evine en yakın okullardan, istedikleri alanlarda tercih yapacaklar. Bu kapsamda MEB, yeni sisteme göre yaptığı hazırlıklarda milli eğitim müdürlüklerine talimat vererek puanla alınacak okulları belirlemelerini istedi. Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve Proje okullarını diğer okullardan ayırarak buralara puanla öğrencilerin yerleştirilmesi sağlanacak.

Kaynak: yenişafak
Yorumlar (5)
Ögretmen 4 yıl önce
Bu da tutmaz. Ya cumhurbaskani sinav olmayacak diyor bunlar illa da bir sinav yapmak icin kendilerini heder ediyorlar.
Namık 4 yıl önce
Bütünüyle velileri özel okul kapılarına göndermek üzere kurulu bir sistem. Allah rızası için bu sistemi yapan her kim veya kimselere bu ülkede çocuklarını özel okula göndermek istemeyen veya gönderemeyen milyonlarca insanın var olduğunu söylemiyor mu? Bu yanlıştan dönün. Cumhurbaşkanı sınavsız diyor, sınav sayısını birden üçe çıkarıyorsunuz. Hesap kitap bilmediğiniz burdan da anlaşılıyor. Bu işi keşke milli eğitim bürokratları değil de bilenler yapsaydı.
Birisi 4 yıl önce
Cumhurbaşkanı veto eder umarım. Hedefimiz sınavsız bir sistem.
5 4 yıl önce
pardon ama 5. sınıfında artık bir ortaokul sınıfı şubesi olduğu unutuluyor sanki.
Eğitimci 4 yıl önce
TEOG aranacaktır.. Eğitim ne hallere düştü.. Atî yi karanlık görmemek lazîm ama.. Eğitim kötü ise...
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49