Skandal içerikler barındıran kitapları, altı kişi denetliyormuş

Türkiye, ilk olarak 6’ncı sınıf ders kitaplarında yer alan kutup ayılı karikatürle başlayan ardından 7’nci sınıf sosyal bilgiler kitabındaki 17/25 Aralık propagandası ile devam eden skandallar zincirini konuşuyor. Çirkin metin ve karikatürlerin yer aldığı ders kitaplarının Talim Terbiye Kurulundaki 6 kişinin süzgecinden geçtiği, metin yazarlarının mezuniyetine bile bakıldığı öğrenildi.

GÜNCEL 23.09.2017, 11:44
Skandal içerikler barındıran kitapları, altı kişi denetliyormuş

Geçtiğimiz haftalarda Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş’a, Türkçe 6. sınıf kitabında bir ayının el hareketi yaptığı karikatürün yorumlanmasının istendiği, bu sayfanın imhası yönünde bir talimatın olup olmadığının ve karikatürü çizen Selçuk Erdem’in “Bana sorsaydınız okul kitabı için uygun olmadığını söylerdim” ifadeleri sorulmuştu.  Başkan Durmuş, kitabı 6 kişinin incelediğini ancak sayfada resim ‘pul kadar’ olduğu için kimsenin görmediğini kaydetmişti. Başkan Alpaslan Durmuş’un 6 kişinin incelediğini söylediği kitaplardan biri olan 7’nci Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma kitabında örtülü olarak 17/25 Aralık vurgusu yapıldı. Söz konusu kitap için toplatma kararı alındı. Aynı şekilde firari FETÖ’cünün görüşleri din kültürü dersine konuldu. 6’ncı sınıf sosyal bilgiler kitabında da FETÖ’nün dinler arası diyalog projesinin propagandası yapıldı. 4’üncü sınıf Türkçe kitabına ise paganist ifadeler konuldu.


ALTI AYRI RAPOR HAZIRLANIYOR
Yaşanan bu skandalların ardından ders kitaplarının nasıl incelendiği konusu gündeme geldi. Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş’un açıklamalarına göre kitaplar 6 kişinin süzgecinden geçiyor. Süreç şöyle ilerliyor: Öncelikle kitabın ön incelemesi yapılıyor. Yazarlarının yazar olarak yetkinliği inceleniyor. Yazarların en az lisans mezunu olması gerekiyor. Ön inceleme aşamasında bu şartlar varsa kitabın isimi ve yazarın isimleri kapalı bir şekilde kod verilerek sistemde gizli odaya alınıyor. Her kitap için 6 tane incelemeci atanıyor.
Bu incelemecilerden birisi Türk dili açısından incelerken; birisi de grafik tasarımına bakıyor. İkisi o alandan en az 10 yıllık öğretmenlik yapmış, diğer ikisinin ise o alandan doktorası olan akademik kimliği olması gerekiyor. Bu 6 kişi hangi kitabı incelediğini bilmeden bağımsız olarak bu gizli odada incelemeyi yapıyor. 1 ay sonra bu raporlar Talim Terbiye Kuruluna geliyor. 6 incelemecinin 6 ayrı raporu tek raporda birleştikten sonra gizli şekilde puan kullanılıyor. 4 alanda puan veriliyor. Toplamda 8 puan alan kitap ihaleye girmeye hak kazanıyor.

Yorumlar (6)
Haluk gunes 4 yıl önce
Bu sistemde her turlu kitap geçebilir demekki
kadim 4 yıl önce
Hepside fetöcü olmasın.
maksimum 4 yıl önce
bir tanesine soruşturma açıldımı ? hayır. inceleyenlerden biri açığa alındımı? hayır. eee neyi konuşuyoruz.
Yönetici 4 yıl önce
Deve demişler ki "boynun niye eğri? Nerem doğru ki demiş." Anlayan sivrisinek az, anlamayana davul zurna az."
vzzzz 4 yıl önce
bunlar bilinçli yapılıyor yazanda inceleyende onları oraya görevlendirende feto teröristi. hala bunlar aslanlar gibi dimdik görevine devam ediyor. arkalarında siyasiler yokta bunu yapanlar bunları buraya atayanlara neden dokunulamıyor. yazık etmeyin güzel memelketime. bu mu fetola mücadele.
VVVV 4 yıl önce
bütün bunlara rağmen mebde hala ciddi operasyon yoksa.sözün bittiği yredyiz.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49