Kurmay öğretmen

Orta Vadeli Program'ın içinden benim seçip odaklanacağım konu Öğretmen Akademisi olacak. Bakan Mehmet Şimşek'in eğitim kalitesine dair adımlar arasında zikrettiği Öğretmen Akademisi, öğretmenlerimizin niteliklerinin daha da artırılmasını sağlayacak.

GÜNCEL 29.09.2017, 17:15 29.09.2017, 18:07
Kurmay öğretmen

Orta Vadeli Program'ın içinden benim seçip odaklanacağım konu Öğretmen Akademisi olacak. Bakan Mehmet Şimşek'in eğitim kalitesine dair adımlar arasında zikrettiği Öğretmen Akademisi, öğretmenlerimizin niteliklerinin daha da artırılmasını sağlayacak.


Bana göre bu, orta vadeli programdaki en önemli uzun vadeli plandır ve gereklidir. Zira belki de Cumhuriyet tarihimizin en gevşek öğretmen nesline çocuklarımızın istikbali teslim durumdadır.
Peki, nedir bu öğretmen akademisi? Öğretmenleri tekrar meslek içi eğitimden geçirecek bu akademi bir bakıma "kurmay öğretmen" yetiştirecek. Nasıl ki Harp Akademisi harp kurmayı yetiştirir, Polis Akademisi polisi; Öğretmen Akademisi ile de üstün nitelikli, daha donanımlı öğretmen yetiştirilecek.


Bu öneri, daha önce de gündeme gelmiş, ikinci nesil yapısal reformlar çerçevesinde zikredilmesine rağmen 15 Temmuz darbe sürecinde uygulamaya geçememişti. Öğretmenler bu sistemle atandıkları yere gitmeyecek, bulundukları yer neresi ise orada bir okula gidecek, çalışacak ve staj geçirecekler.


Bu dönem bittikten sonra evi neredeyse ya da bitirdiği okul neredeyse orada yeniden okula alınacak, yazın da oluşturulacak Öğretmen Akademisi'nde meslek içi eğitime tabi tutulacak. Ancak dün açıklanan OVP çerçevesinde zikredilen Öğretmen Akademisi modelinde yeni farklı unsurlar olabilir.


Kurmay Öğretmen, benim önerdiğim bir tabir... Gerekçesi, mevcut öğretmen niteliğinin çağın ihtiyaçlarının çok gerisinde kalması... Sadece kamu okulları değil, özeller de pek farklı değil. Özel okul ücretlerine bakınca, sanırsın fiziğe Einstein, matematiğe Cahit Arf, felsefeye Aristo, din dersine Gazali giriyor.


Akıllı tahta olmaz, akıllı öğretmen olur. Teknolojik olmayan sorunu tabletle çözemeyeceğimizi de biliyoruz. Ancak öğretmenlere dair sınav sonuçları, gelecek nesiller için tehlikeyi haykırıyor.
Kamunun öğretmen alımlarında kullandığı sınavda adaylara, okutmaya talip oldukları alana dair 50 soru soruluyor ve sonuç, tabloda... Yorumu size bırakıp diyorum ki, işte, tam da bu yüzden Öğretmen Akademisi ve mezunu Kurmay Öğretmen...

ŞEREF OĞUZ/SABAH

Yorumlar (35)
Akif 4 yıl önce
Boyle bir basligi saygisizca buluyorum. Ogretmen olmuşsa zaten akillidir.Anlaşılan bu basligi atan arkadaş akilsiz.
adnan68 4 yıl önce
bizim insanımızda öğretmeni aşağı görme var neden se öğretmen 4-5 yıl üni okusun 2-3 yıl atanmak için çabalasın ama sen kalk akılsız demeye getir.bu yazı olmamış,hemen kaldırılmalı bir öğretmen ama iyi bir öğretmen ortalama 15 yıl da yetişir kanaatimce.
Öğretmen 4 yıl önce
Savcılık hakimlik kaymakamlik sinavlarindaki ortalamalara baktınız mı acaba sayın yazar. Ki branş soruları ile okullarda verilen beceriler arasında hiç bir bağ yoktur. Yanı bir ölçmeci olarak branş sorularının kapsam geçerliliği yoktur. Bunun araştırılması ve sonra saygı değer öğretmenlere söz söylenmeli
HLL 4 yıl önce
Öğretmenlere hakaret kampanyası bayağı revaçta...
halil 4 yıl önce
siz öğretmenler akılsız mı diyorsunuz . bu nasıl başlık
Hakkı 4 yıl önce
Bu yorumu yazan niteleksiz..Cumhuriyet tarihinin en niteliksiz yazısını yazmışsın.öğretmenler kadar taş düşşün kafana...Bu öğretmenler sokaktan seçilmiyor..Üniversite kazanıyor. Sonra bir de kpss..Ve çoğunun bilgi birikimi sana beş basar.
ibrahim 4 yıl önce
gevşek sensin yazının tamamını okumadım bile.
osman 4 yıl önce
hakiki öğretmen taklitçi , hazırcı değil orijinal fikir üretebilendir.
Ahmet 4 yıl önce
Bahsettiğiniz şeyi isteyen varmı heyhat
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 16 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49