Doç. Dr. Dirican’dan önemli analizler

Ons altın, günü yüzde 0,23 artışla 2.319 dolar seviyesinden açarken, gram ve çeyrek altın fiyatları da ons altın ve Dolar/TL kuru üzerinden etkilendi. FED’in kararları, piyasa için belirleyici olmaya devam ediyor. Doç. Dr. Cüneyt Dirican, altın fiyatlarındaki mevcut dalgalanmaların temel nedenlerini ve bu durumun yatırımcılar için olası sonuçlarını açıkladı.

Ekonomist, ABD ekonomisinde enflasyonun yeniden yükselişe geçtiğini ve bu durumun FED’in faiz politikalarını nasıl etkileyebileceğini dile getirdi. Dirican, “Faiz artışı açıkçası beklemiyorum. ABD’de enflasyon yüzde 4’leri zorluyor ve FED’in yüzde 2’lik hedefinden iki kat uzakta. Seçim öncesi Eylül’e kadar indirim ihtimali düşük,” şeklinde konuştu.

Reisi'nin Cenaze Törenine Yılmaz ve Fidan Katılacak Reisi'nin Cenaze Törenine Yılmaz ve Fidan Katılacak

Global etkiler ve Çin’in altın stratejisi

Doç. Dr. Dirican ayrıca, Çin’in ABD tahvillerini satarak altın stoklama stratejisine dikkat çekti ve bunun global ekonomik dengeler üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Ayrıca, İsrail ve Ukrayna’daki gelişmelerin de altın piyasalarını nasıl etkileyebileceğine değindi.

Çin, ABD tahvillerini elden çıkarırken altına yatırım yapıyor. Bu durum, altın fiyatlarının neden bu seviyelerde duraksadığını açıklıyor. Ayrıca, global politik gerilimler de fiyatları etkileyen önemli faktörler arasında,” dedi.

Yatırımcılara uyarı: Fiyat dalgalanmalarına dikkat

Ekonomist, yatırımcılara gün içerisinde yaşanabilecek fiyat dalgalanmalarına karşı dikkatli olmalarını önerdi. “Fiyat oynaklıkları gün içinde değişebilir. Dolayısıyla yatırımlarınızı yönlendirirken güncel gelişmeleri takip etmek ve geniş bir perspektiften değerlendirmek önem taşıyor,” ifadelerini kullandı.