Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyonu tek haneye düşürme çalışmalarını adım adım açıkladı. Şimşek, X platformundan yaptığı paylaşımda, fiyat istikrarının gelir dağılımında adalet ve kalıcı refah artışı için önemli olduğunu vurguladı.

Programlarının temel hedefinin enflasyonu tek haneye indirmek olduğunu belirten Bakan Şimşek, gelir dağılımında adalet ve kalıcı refah artışının, fiyat istikrarı olmadan mümkün olmadığını ifade etti.

Şimşek'in paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

  • Enflasyonu tek haneye düşürmeyi programımızın temel hedefi olarak belirledik. Çünkü fiyat istikrarı olmadan gelir dağılımında adalet ve kalıcı refah artışı mümkün değildir.

  • Bunun yanı sıra vergide adaleti güçlendirmek için önemli düzenlemeler yaptık. Örneğin, asgari ücreti vergi dışı bıraktık, gelir vergisi tarifesinde en alt dilimdeki vergi oranını düşürdük, en üst dilimdeki vergi oranını yükselttik, kurumlar vergisi oranını artırdık ve banka ile finans kurumları için daha yüksek vergi oranları belirledik.

    TOKİ'den Uygun Fiyatlarla Konut ve İş Yeri Satışı! TOKİ'den Uygun Fiyatlarla Konut ve İş Yeri Satışı!
  • Vatandaşlarımızın alım gücünü artırmak için her alanda çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.

  • Programımız şeffaf, öngörülebilir ve kural bazlı politikalara dayalı olup ülkemizin kendi programıdır ve başarı ile uygulanmaktadır.