Etimesgut’ta 2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı

Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce 2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı düzenlendi.

GÜNCEL 13.01.2019, 19:44 13.01.2019, 20:15
Etimesgut’ta 2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı

Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce 2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı düzenlendi.

Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen çalıştayda, Etimesgut’ta 2023 eğitim vizyonunun değerlendirilmesi, eğitim uygulamaları ve yürütülecek projeler ele alındı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, çalıştayın açılış konuşmasında geleceği inşa etme, ülkemizin 2023 ve sonrası vizyonunu gerçekleştirme yolculuğunda sağlam adımlarla ilerlendiğine dikkat çekerek “Bizler; 2023 Eğitim Vizyonu’na ulaşmakta en büyük gücü, eğitim paydaşlarımızdan almaktayız. 2023 Eğitim Vizyonu; sabır, emek, samimiyet ve fedakârlık isteyen uzun bir süreç olan eğitim-öğretim konusundaki atılım ve şahlanış stratejimizin yol haritasını ifade etmektedir. Bu yol haritasında gönüllü bir amaç birliği oluşturmak, takım ruhuyla çalışmak, yaptığımız çalışmaları daha da anlamlandıracaktır. Bu anlam, başarının en önemli kaynağıdır.” dedi.

2023 Eğitim Vizyonu Çalıştayı’nın açılışında Milli Eğitim Bakanı Danışmanı Dr. Adem Çilek bir konuşma yaptı.

“2023 Eğitim Vizyon Belgesi, öğretmene de öğrenciye de dokunan bir yol haritası niteliğindedir.”

2023 Eğitim Vizyon Belgesi’nin temelinde insan, baş tacı öğretmen ve gençlerimiz, yavrularımız olduğuna dikkat çekerek vizyon belgesinde hayal edilen tüm başlıklara yer verildiğini, okul öncesinden yükseköğretime kadar neler yapılacağı ile ilgili bilgiler içerdiğini ifade ederek "Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm kesimlerin görüşleri alınarak bu verilerin ışığında hazırlanan vizyon belgesi, öğretmene de öğrenciye de dokunan bir yol haritası niteliğindedir.” dedi.

Çalıştayın ikinci gününde, Başkent Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Servet Özdemir, "2023 Eğitim Vizyonu ve Eğitimde Dönüşüm” Konferansı verdi.

“İnsan, 2023 Eğitim Vizyonu’nun odak noktasıdır.”

Programda konuşan Prof. Dr. Servet Özdemir eğitimde ilk defa kendi içerisinde değişim ve yenileşme başladığına dikkat çekerek bu değişimin okullarda algılanması ve uygulanmasının çok önemli olduğunu vurguladı. “Eğitim sistemimizin değişip dönüşmesine, çocuklarımız mutlu üretken, hür ve bağımsız olarak bakabilen bireyler olarak yetişmelerini istiyorum. Bu nedenle bazı okullarımızın değişmesi ve dönüşmesi gerekiyor. Anaokulundan üniversiteye kadar eğitimi bütüncül bakmak lazım. Yetiştirmek istediğimiz insan profilini ortaya koymadan ve Türkiye’nin eğitimde ihtiyacı olan paradigmayı belirlemeden ruhu, istikameti, gaye ve felsefesi olan bir evrensel pedagoji yaratmamız güçtür. Bu bakımdan insan, 2023 Eğitim Vizyonu’nun odak noktasıdır.” şeklinde konuştu.

Vizyon belgesi kapsamında okul müdürlerinin yol haritası üzerinden ipuçları veren Özdemir, bu harekete destek vermenin milli bir mesele olduğunu dile getirdi.

Açılış konuşmalarının ardından çalıştay, "Öğretmenin Desteklenmesi ve Güçlendirilmesi”, “Verimli ve Açık Yönetişim”, “Okul Ortamlarının Dönüştürülmesi”, “Eğitsel İşleyişin Dönüştürülmesi” oturumları ile devam etti.

Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde başlayan ve iki gün sürecek olan çalıştaya, Etimesgut Kaymakamı İzzettin Sevgili, Belediye Başkan Yardımcısı Cemal Satılmış, Milli Eğitim Bakanı Danışmanı Dr. Adem Çilek, Başkent Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Servet Özdemir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Hamza Güneş, şube müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler katıldı.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49