Bakanlık harekete geçti

KİT’lerde çalışan taşeronlara da kadro için bakanlıkların maliyet ve teknik çalışma yürüttüğü öğrenildi. Konuyla ilgili kısa zamanda açıklama yapılması bekleniyor.

GÜNCEL 16.01.2018, 08:01
Bakanlık harekete geçti

Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerdeki 400 bin taşeron işçisini ilgilendiren kadro düzenlemesi kapsamına KİT’lerdeki taşeronların alınmamasına sendikalar ve kamuoyundan tepki gelirken, Ak Partili vekiller sıkıntıyı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a aktarmıştı.

Vekiller, Erdoğan’a, yapılan açıklamalarda “taşeron sorununu kökten çözüyoruz” denildiğini belirterek, “Ama KHK’ya baktık KİT’ler yok. Seçim bölgelerimize gidemez olduk” yakınmasında bulunmuştu. Erdoğan da bu yakınmalara karşılık “KİT’lerde taşeronu kaldıralım o zaman. Kendi statülerinde devam etsinler” ifadelerini kullandığı, “üzerinde çalışın” dediği bildirilmişti.

‘Sisteme dahil olur’

KİT taşeronlarının durumu, Erdoğan’ın gündemine yeniden geldi. Tokat’ta halka hitap eden Erdoğan, “kadro isteriz” sloganına karşılık şunları söyledi:

“Biz sözü bir kere söyleriz. KİT’lerin de BİT’lerin de kadroları normal taşeron gibi değil. Ne gibi olacak? KİT’ler şu anda hangi anlayışla, hangi sistemle çalışıyorsa orada olanlar da aynı sisteme dahil olacak. Oraya girecek. BİT’lerdekiler de aynen, yani biz aradan komisyoncuları ne yaptık, kaldırdık. Olay bu.”

İnceleme yapılıyor

Maliye Bakanlığı, KİT taşeronlarının kadroya geçmesiyle oluşacak maliyet üzerinde çalışırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da teknik çalışma yaptığı kaydedildi.

KİT’lerde yaklaşık 50 bin taşeron işçi bulunuyor. 69 ayrı kurumda ve bir çoğu temizlik, güvenlik gibi alanlarda çalışan taşeron işçilerin de kapsama alınması, çağrı merkezi çalışanları gibi kapsama alınmayan diğer başka taşeronların da gündeme gelmesi bekleniyor.

Yorumlar (1)
taseron 4 yıl önce
MEB taseron işçilerine geçici işçi kadrosu veriliyormuş zaten onlar daha önceden de aynı şekilde çalışıyorlardı yani 9 veya 10 aylık o zaman ne değişti ki hani tam kadro verilecekti oysa MEB 'e bağlı okullar ve Halk eğitimler yılın 12 ayı iş bakımından süreklilik arz eden kurumlar yaz tatillerinde bile yaz kurslarıyla hizmet veren kurumlar buralarda 12 ay boyunca temizlik hizmeti veriliyor yaz aylarında bakım, boya,ve tamirat işleri yapılıyor buralardaki taseron işçilere bu yüzden tam kadro verilmelidir SAYGILAR.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49