3600 Ek Gösterge de Son Durum Nedir ? 3600 Ek Gösterge Sadece Öğretmenlere mi Verilecek ?

Milyonlarca memuru yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge konusu gündemden düşmüyor .... Memurlar 3600 ek göstergenin ne zaman verileceğini merak ediyor ? 3600 ek gösterge sadece öğretmenlere mi verilecek ?

GÜNCEL 24.12.2018, 10:40 24.12.2018, 12:39
3600 Ek Gösterge de Son Durum Nedir ? 3600 Ek Gösterge Sadece Öğretmenlere mi Verilecek ?

Kamudanhaber - Özel Haber

Memurlara verilecek 3600 ek gösterge olayı Türkiye gündemine Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Cumhurbaşkanının ; Öğretmen , Polis , Din Görevlisi ve Hemşirelere 3600 ek gösterge verilecek sözüyle girdi.

Ak Parti hükümetinin ve Cumhurbaşkanının seçim vaatleri arasında Polis , Hemşire , Din Görevlisi ve Öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600 e yükseltilmesi vardı .

3600 ek gösterge bekleyen milyonlarca memur yerel seçimler öncesinde hükümetten müjdeli haber bekliyor .

Maliye Bakanı Berat Albayrak 3600 ek gösterge konusunda Cumhurbaşkanından bir talimat gelirse gereğini yaparız açıklamasında bulunmuştu .


ÖĞRETMENLERE 3600 EK GÖSTERGE MÜJDESİ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı "İkinci 100 Günlük Eylem Planı" çerçevesinde, öğretmenlerin ek göstergeleri 3600'e yükseltilecek. Erdoğan'ın açıkladığı "İkinci 100 Günlük Eylem Planı"nda milli eğitime ilişkin birçok reform ve yenilik yer alıyor. 

Buna göre; öğretmenlerin ek göstergeleri 3600'e yükseltilecek. 

Ek ders ücreti karşılığında görevlendirilenlerin ek ders ücretleri yüzde 100 artırılacak.

SON KPDK'DA 3600 EK GÖSTERGE GÜNDEME GELDİ

2018 yılının son Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısının kamu görevlilerini sevindirecek, kamu personel sistemi için kalıcı çözümler üretecek, sendikal zemin açısından yeni bir bakışı hayata geçirecek kararlar ve kulvarlar üretebileceğini ifade eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Ek gösterge vaadini bir an önce hayata geçirmek ve bütün kamu görevlilerinin ek gösterge konusundaki beklentilerini gerçekleştirmek için neler yapıldığını ve hangi noktaya ulaşıldığını öğrenmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

24 Haziran seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dile getirilen 3600 ek gösterge vaadi konusunda gelinen noktayı soran Yalçın, ek gösterge başta olmak üzere teklif ve talepler kapsamındaki uygulama, düzenleme ve değişikliklerle ilgili yol haritasının karar altına alınmasını beklediklerini söyledi. Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısında kamu görevlilerini temsil eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın konuşmasında öne çıkan başlıklar ve teklifler şu şekilde:

"Kamu personel sistemindeki sorunların üstesinden gelmek için KPDK üst düzey sorumluluk almalı ve oluşturulacak alt komisyonlarla çözümler hızlandırılmalı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişin kamu yönetiminde, kamu personel sisteminde, kamu görevlileri ve kamu görevlileri sendikacılığı üzerinde oluşturduğu etkileri görmek, oluşan kurum ve kural boşluklarını gidermek gerekiyor. 4688 sayılı Kanun kapsamında istenen ve yapılması gereken değişiklikleri gerçekleştirmek bir tarafta koalisyona kapalı tek kanatlı hükümet yapısı, diğer tarafta yetkili olmayanların da oturduğu konfederasyonlar karması şeklindeki toplu sözleşme masası çelişkisini gidermek gerek. Kamuoyuna gerçekleştirileceği kesin olarak ifade edilen 3600 ek gösterge, mevcut durum itibariyle kamu görevlileri açısından verilen sözlerin tutulduğunu tescilleyecek tek gösterge. Kamu görevlilerinin enflasyon yükselişiyle eriyen maaşları ve azalan gelirleri es geçilmemeli, enflasyona ezdirmeme sözünün gereği yerine getirilip enflasyon farkı yanında enflasyon tazminatı da ödenmeli. Kamu personeli istihdamında sözleşmelilik terk edilmeli, sözleşmeli personelin tamamı kadroya geçirilmeli, iş güvencesini ve saygın işi merkeze alan kamu personel sistemi tam olarak hayata geçirilmeli. Gelir vergisi uygulaması kamu maliyesinin kasasında kamu görevlilerinin geçim tasasında artış yaşatıyor, gelir vergisinde oran yüzde 15’de sabitlenmeli ve matrah yükseltilmeli. Kadın istihdamında kamu öncülük yapmalı, başta mobbing olmak üzere kadın kamu görevlilerinin sorunları çözüme kavuşmalı ve haklı beklentileri karşılanmalı. Sosyal diyaloğu ve katılımcı demokrasiyi fiilen hayata geçirme hassasiyeti artmalı ekonomik ve sosyal konsey yapısı netleştirilerek periyodik aralıklarla toplanmalı."

3600 EK GÖSTERGEDEN YARARLANACAK?

3600 ek gösterge hususunda Çalışma Bakanlığı tarafından bir çalışma yürütülüyor. 

Hazırlanan taslakta daha önce ifade edilen polis, hemşire, din görevlisi memurların yanında kamuda idareci olarak çalışanlar da yer aldı. 

Bu taslağa göre şube müdürleri, daire başkanları, il müdürleri, bölge müdürleri, üniversite genel sekreterleri, üniversite genel sekreter yardımcıları da ek gösterge artışından yararlanacak. 

Taslak metne giren idarecilere belediyeler ve bağlı şirketlerdeki yöneticiler de girdi. Buna göre belediyelerde ve bağlı şirketlerde görev yapan daire başkanlarının da ek gösterge artışından faydalanması planlanıyor. Ek gösterge artışı gerçekleştiği zaman bu memurların kendileriyle birlikte emeklileri de yararlanacak. 

Böylece uygulama mevcut emekliler için de geçerli olacak.


NE ZAMAN YASALAŞACAK?

3600 ek göstergenin ne zaman yasalaşacağı konusunda bir bilgi yok. 

Hükümetin yerel seçimler öncesinde öncelikli olarak öğretmenlere 3600 ek gösterge vermesi bekleniyor .

Sendikalarda tüm kamu personeline 3600 ek gösterge almak için çabalıyor .

3600 ek gösterge ile ilgili yeni bilgiler ve haberler geldikçe bu sayfandan sizlerle paylaşacağız .

Kaynak: www.kamudanhaber.net
Yorumlar (7)
Can er 2 yıl önce
3600 yoksa oy oy yok yok
Necmettin ERTÜRK 2 yıl önce
Aslen öğretmen olup,bakanlık merkez teşkilatında eğitim uzmanı olarak görev yapanları da kapsamalı
Kenan 2 yıl önce
Öğretmen harici kimseyi kapsamaması gerekiyor.
feşemez okay 2 yıl önce
hastane müdürlerini de kapsar mı.teşekkürler.
Eğitim Uzmanı 2 yıl önce
Necmettin bey, yazdığınız mesaja çok üzüldüm. Eğitim uzmanları sadece Merkez teşkilatında yok, taşra teşkilatında da var. Bir talepte bulunurken bencil ve merkeziyetçi olmamak gerek... 14.03.2014 te mağdur edildik, bir de 3600 düzenlemesinde de mağdur edilirsek çok yazık olur.
misafir 2 yıl önce
bir yalvarmadığmız kaldı
Uzman 2 yıl önce
Sadece 4 meslek gurubuna 3600 verilmesi adaletli değildir. Bu durum çalışma barışını bozar. Nerde eşit işe eşit ücret, bizler eşitin çok altında kaldık. Bu durumu hakkaniyetli bulmuyorum.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49