28 Şubat davasında karar: 21 müebbet, 68 beraat

28 Şubat darbesine ilişkin 103 sanık hakkında açılan davada mahkeme heyeti, kararını açıkladı. 68 sanık hakkında beraat kararı verildi. 21 sanığa ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldı.

GÜNCEL 13.04.2018, 19:06 13.04.2018, 19:12
28 Şubat davasında karar: 21 müebbet, 68 beraat

28 Şubat darbesine ilişkin 103 sanık hakkında açılan davada mahkemeheyeti, yaklaşık 5 yıl süren davanın sonunda kararını açıklandı.

Duruşmaya ara verilmeden önce salonda bulunan dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir'in kararın okunması sırasında salonda olmadığı görüldü.

21 SANIĞA MÜEBBET HAPİS CEZASI

28 Şubat darbesine ilişkin 103 sanık hakkında açılan davada mahkeme heyeti, yaklaşık 5 yıl süren davanın sonunda kararını açıkladı. Emekli komutanlar Çevik Bir, İsmail Hakkı Karadayı, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Çetin Doğan, İlhan Kılıç ile Eski YÖK Başkanı Halil Kemal Gürüz'ün aralarında bulunduğu 21 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Mahkeme, indirime giderek cezayı müebbet hapis cezasına çevirdi.

Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Dizdar, Çetin Saner, Erdoğan Öznal, Hakkı Kılıç, Hayri Bülent Alpkaya, Hikmet Köksal, İdris Koralp, Kenan Deniz, Muhittin Erdal Şenel, Vural Avar ve Yıldırım Türkeri de müebbet cezası alan isimler arasındaydı.

Davada müebbet hapis cezasına çarptırılan 21 sanığa, adli kontrol hükümleri kapsamında yurt dışı çıkış yasağı ve karakola imza verme şartı getirildi.

68 SANIĞA BERAAT

28 Şubat darbesine ilişkin 103 sanık hakkında açılan davada mahkeme heyeti, yaklaşık 5 yıl süren davanın sonunda kararını açıkladı. Mahkeme, 68 sanık hakkında beraat kararı verildi.

Beraat eden sanıklar arasında Engin Alan, Ergin Celasin, Erdal Ceylanoğlu ve Celalettin Bacanlı bulunuyor.

Sanıklardan Altaç Atılan, Ersin Yılmaz, Kamuran Orhon, Köksal Karabay, Metin Yaşar Yükselen, Orhan Yöney, Refik Zeytinci, Şevket Turan, Şükrü Sarıışık ve Yücel Özsır'ın eyleminin, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren düşürmeye ve devirmeye iştirak"a ilişkin "gizli ittifak" suçu kapsamında kaldığına hükmedilerek, zaman aşımından düşürüldü.

Yorumlar (5)
Müebbet cezası var hapis yok! 2 yıl önce
Türkiye garip bir ülke,bu zatlar müslümanlara zulüm yaptı! Ülke benim siz kölesiniz 1000 yıllık süreç adı ile başörüsünden üniversiteden memurluktan atılanlar,seçilmiş hükümet ve partinin kapatılması!Ve şimdi kalkmış müebbet cezası verip ardından bu adamlar yaslandı hapis yatmasın diyorsun! Suç cezasız kalıyor! Gaz alma yaptığınızı zannediyorsunuz!
Adalet yerini buldu mu? 2 yıl önce
1000 yıl sürecek denen zulmün mimarları önce ağırlaştırılmış müebbet sonra müebbet sonra yaş harfinden beraat!Güya adamların rütbesi söküldü!Emekli generalin rütbesini söksen ne sökmesen ne? Emekli maaşını kesebiliyor musun? Bu kararla zulme maruz kalanların yarası sarıldı mı?
Batu 2 yıl önce
Bunu kime nasil anlatacaksiniz.Hukuk rezaleti.Bu ulkede adalet yok olmustur demektir.Diger yasli insanlarida cikartin.Hukuk esitliktir
M.A.ERSOY 2 yıl önce
Göz boyama, gaz alma! Müebbet hapse mahkum olan adama yurtdışına çıkış yasağı: komik! Çıkıp gitse MİT geri getirir mi? Sadece kafasına kanaviçe kasnağı takanları değil, kanaviçeyi gergef gibi dokuyanları da duruşma salonlarında görmek gerekmez miydi?Bankaları batırıp yetime ödetenler nerdeler..Gazete manşetlerinden adam asan gazeteci müsveddeleri,Fadime-Müslüm-Kalkancı tiyatrosuyla beyin yıkayan anchormanlar nerdeler..TÜSİAD ve kuyruğuna takılan "mahşerin atlıları" nerdeler..Brifing verenlere hapse girmeden müebbet ama brifing almaya koşan yargıçlara, işadamlarına, rektörlere, bürokratlara, müfettişlere; onuncu yıl marşındaki coşkuları için iyi halden beraat öylemi..Bin yıl sürecek nefret tohumları ektiler, göz boyamakla gaz almakla silinecek gibi değil..FETÖ'de yapıldığı gibi gibi tabana inilmeli, inlerine girilmeliydi!.."Çıktık açık alınla on yılda her darbeden" diyemesinler diye...
Admin uyuma! 2 yıl önce
Yüreğin varsa yayınla yorumları!
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 02 Temmuz 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49