Temel Bilimlerde Üstün Başarı Sınıfları kurulacak

Üniversitelerde temel bilim programlarına ilk üç sırada yerleşen ve ÖSYS kılavuzunda belirtilen koşulları sağlayan öğrencilerimiz YÖK Bursu almaya başladılar. Bu burs halen aylık 625 TL olurken 12 ay boyunca ödenecek. 2017 yılı itibarıyla da Temel Bilimlere yerleşme yüzdesinde ciddi artış yaşandı.

GÜNCEL 21.09.2017, 22:19
Temel Bilimlerde Üstün Başarı Sınıfları kurulacak

Yükseköğretim Kurulu Temel bilimlerde YÖK-TEBİP (YÖK Temel Bilimler Programları) kapsamında Üstün Başarı Sınıfları oluşturulması için düğmeye bastı. Temel Bilim Programları olan Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik programlarına yönelik olarak iki yıldır planlama ve teşvik odaklı başlatılan çalışmalara üstün başarı sınıfları oluşturulması da eklendi.

Temel Bilimlere ilk üç sırada yerleşenlere 12 ay boyunca 625 TL.

Yüksek Öğretim Kurulu YÖK temel bilimler programları kapsamında YÖK-TEBİP üstün başarı sınıfları oluşturacak.  

Özel bir müfredatla Üstün Başarılı Sınıflar oluşturuluyor!

YÖK-TEBİP (YÖK Temel Bilimler Programları) kapsamında Fizik, Kimya, Matematik ve Biyoloji programlarında Üstün Başarı Sınıflarını oluşturuyor ve öğrenciler de hazırlanan özel bir müfredatla Üstün Başarılı Sınıflarda öğrenim görecekler.

Üstün başarı sınıflarının özellikleri nasıl olacak?

30 kişiyi aşmayan sınıflarda eğitim alınacak. İstanbul Üniversitesinden ders almakla birlikte; farklı üniversite kültürleri ile de tanışılacak. Ders veren hocaların en az 1/3 ü diğer üniversitelerin öğretim üyelerinden seçilecek. Üstün Başarılı sınıflarda Temel Bilimler programlarında öğrenim görecek öğrenciler için özel bir müfredat uygulanacak.

Eğitim dili Türkçe olacak, fakat ilk dönemden itibaren yabancı ve Türk eğitmenlerden yabancı dil dersi alacaklar. İngilizce eğitimi, biri yabancı diğeri Türk olmak üzere iki eğitmen tarafından verilecek. Eğitimleri boyunca belli dönemlerde yurt dışı tecrübesi de kazandırılacak.

YÖK-TEBİP programlarına kimler başvurabilir?

2017-2018 eğitim-öğretim yılında başlanacak olan YÖK-TEBİP kapsamında ÖSYS kılavuzunda belirtilen koşulları sağlayan tüm öğrenciler başvuruda bulunabilecek.

YÖK Temel Bilimler bursunu kazanabilmek için Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik programlarına ilk üç sırada yerleşmiş olmak ve ilgili programı ilk 15 tercihinde yazmak gerekiyor. Ayrıca daha önce herhangi bir lisans programından mezun olmayanlar başvuru yapabilecek.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 17 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49