Gözde liselere sınavla semt lisesine ikametgahla

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın TEOG'un kaldırılmasına yönelik yaptığı açıklamalar, liselere girişte kullanılacak yeni yöntemin sinyalini de verdi. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamında her yıl kasım ve nisan aylarında 8'inci sınıf öğrencilerinin girdiği merkezi sınavlar tamamen kaldırılıyor. Yeni sistemin bu yıl sınava girecek öğrencileri de kapsayacak hayata geçmesi planlanıyor

GÜNCEL 18.09.2017, 09:01
Gözde liselere sınavla semt lisesine ikametgahla

CEYDA KARAASLAN

YÜZDE 10'LUK KESİM İÇİNDİ

Gözde Anadolu ve fen liselerinin yanı sıra yabancı özel okullar, her yıl 1.3 milyon öğrencinin katıldığı TEOG sınavı sonuçlarına göre öğrenci alıyordu. Yeni düzenlemeyle daha nitelikli Anadolu ve fen liselerinde, Milli Eğitim Bakanlığı'nın kontrolünde "A grubu merkezi sınavlar" niteliğinde bir uygulamaya geçilecek. Yabancı özel okulların ise kendi sınavlarını yapması gündemde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarında, sınavla ilgili istatistiklerin de etkili olduğu öğrenildi. TEOG'a giren 8'inci sınıf öğrencilerinin her yıl yüzde 90'dan fazlası, kendi semtindeki liselere devam ediyordu. Yani sınav aslında yüzde 10'luk bir öğrenci kesiminin nitelikli okullara seçilmesi için yapılıyordu.

Yeni düzenlemeyle bir nevi mahalle liselerine dönüş başlatılacak. Galatasaray, Robert ya da İstanbul Lisesi gibi okulları hedeflemeyen öğrenciler sınav stresi yaşamadan kendi mahallesindeki liselere devam edecek. Bu sistem çok zayıf öğrenci ile daha başarılı öğrenciyi aynı okulda buluşturacağı için mahalle lisesinin niteliği de artacak.

Çok sağlıklı bir uygulama olur

SABAH Eğitim Yazarı Sait Gürsoy: Benzer bir sistem daha önceki yıllarda uygulandığı için çok süratli şekilde değişiklikler yapılabilir. Yeni düzenleme bu yılı da kapsar. Milli Eğitim Bakanlığı Fen ve Anadolu liseleri için dar kapsamlı bir merkezi sınav uygular. Daha vasat öğrenciler ise semtlerindeki okullarına devam edebilir. Son derece de sağlıklı bir uygulama olur.

Kasımda TEOG sınavı olmaz

Eğitim Uzmanı ve Yazarı Turgay Polat: Yeni uygulama 1998 öncesine benzeyecek. Anadolu ve kolej sınavları o dönemlerde ayrı ayrı yapılıyordu. Daha önce uygulanan bir sistem olduğu için geçiş hızlı ve kolay şekilde yapılır. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından kasımda TEOG sınavının olmayacağını çok net şekilde söyleyebiliriz

Kaynak: SABAH
Yorumlar (1)
MALİ 4 yıl önce
MAHALLEDE İYİ LİSE YOKSA O ZAMAN İYİ LİSE OLAN İLÇELERE GÖÇ EDİLİR YİNE ZENGİNLERE FIRSAT .FAKİR SÜRÜNMEYE DEVAM.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 21 Haziran 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49