Başbakan Yıldırım'dan dünyaya 'Arakan' çağrısı!

Başbakan Binali Yıldırım, Arakanlı Müslümanların Bangladeş'in Cox's Bazar kentindeki sığınmacı kampını ziyaret etti. Sığınmacılara sıcak yemek dağıtan Yıldırım, tüm dünyaya Arakanlı Müslümanlara yardım ellerini uzatması çağrısı yaptı. Yıldırım, "Burası insanlığın artık yok olduğu bir yer. İnsanlık bugün harekete geçmeyecekse ne zaman harekete geçecek?" diye konuştu.

GÜNCEL 20.12.2017, 11:28
Başbakan Yıldırım'dan dünyaya 'Arakan' çağrısı!

Resmi temaslarda bulunmak üzere Bangladeşte bulunan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye İşbirliği Koordinasyon Ajansı (TİKA), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile birlikte Rohingyadan Coxs Bazara kaçan sığınmacıların yaşadığı kampları ziyaret etti. Yıldırım, sığınmacıların durumu ve bölgede TİKA, AFAD ve Diyanet İşleri Başkanlığımız ile uluslararası örgütler tarafından gerçekleştirilen insani yardım faaliyetlerine ilişkin incelemelerde bulundu.

SICAK YEMEK DAĞITTI

Başbakan Yıldırım, Coxs Bazardaki kampta yaşayan sığınmacılara  sıcak yemek dağıttı. Ardından çocuklara oyuncaklar dağıtıldı.

DÜNYAYA ÇAĞRI YAPTI: BUGÜN DEĞİLSE NE ZAMAN?

Sığınmacıların yaşadığı kampta dünyaya çağırı yapan Başbakan Binali Yıldırım,  uluslararası kamuoyunu ülkede yaşanan insanlık dramına daha fazla önem göstermeye çağırdı. Başbakan Yıldırım, "Bu yaşanan insanlık ayıbını sonlandırmak için Bangladeş yönetimi ile işbirliği içinde ellerinden gelen desteği yapmaya çağırıyoruz. Türkiye binlerce km uzakta olmasına rağmen bunu başlattı. Artık bunun uluslararası bir kampanyaya dönüşme vakti gelmiştir" dedi. Yıldırım şunları söyledi: "Sağlık hizmeti için Sahara hastanesi de inşa edildiğini aktaran Yıldırım, Her türlü hizmeti vermeye çalışıyoruz. Bugün buraya bakanlarımızla birlikte ziyaretimizin amacı burada ağır şartlarda yaşam mücadelesi veren mülteci kardeşlerimize nasıl destek olabiliriz? Kamp şartlarını iyileştirmek için Bangladeş yönetiminden uygun yer talebinde bulunduk. Ama esas itibariyle nihai çözüm buradaki insanların kendi yurtlarına dönebilmesidir. " Myanmar hükümetiyle Bangladeş hükümeti arasında 24 Kasımda bir anlaşma imzalandığını hatırlatan Başbakan Yıldırım, "Umarım bu anlaşma sağlıklı bir şekilde uygulanır. Bu konuda Birleşmiş Milletler başta olmak üzere bütün dünya ülkelerinin dikkatini Türkiye olarak buraya çekiyoruz. Burada yaşanan insanlık dramını başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türkiye olarak bütün dünyaya anlatmaya çalışıyoruz. Türkiye dünyanın neresinde olursa olsun ihtiyacın olduğu noktalara yardım etmeye devam edecektir, buralardaki sığınmacıların sorunlarını uluslararası kamuoyuyla paylaşmaya devam edecektir" ifadelerini kullandı. 

İNSANLIĞIN YOK OLDUĞU YER!

İslam dünyasına ve İslam dünyası dışındaki ülkelere de aynı çağrıyı yaptıklarını belirten Başbakan Yıldırım, "Burası artık insanlığın yok olduğu bir yer. İnsanlık bugün harekete geçmeyecekse ne zaman harekete geçecek?  Ümit ederim ki başta İslam ülkeleri olmak üzere tüm ülkeler buraya daha fazla destek olur ve dikkat kesilirler. Dinine hizmet etmek isteyen biri için de yardım yapılacak en güzel yer burası. Bu yaşanan insanlık ayıbını sonlandırmak için Bangladeş yönetimi ile işbirliği içinde ellerinden gelen desteği yapmaya çağırıyoruz. Türkiye binlerce km uzakta olmasına rağmen bunu başlattı. Artık bunun uluslararası bir kampanyaya dönüşme vakti gelmiştir" diye konuştu.

BAKANLAR DA EŞLİK ETTİ

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve Başbakan Yıldırımın kızı Büşra Yıldırım da Başbakana sıcak yemek ve insani yardım dağıtımında eşlik etti.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 18 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49