Çocuğa şiddet meclis gündeminde!

İzmir’in Bayındır ilçesine bağlı köy okulunda bir öğretmen hakkında çocuklara şiddet uyguladığına dair iddialar ortaya atıldı. Konuyu TBMM’ye taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

GÜNCEL 14.05.2017, 12:13
Çocuğa şiddet meclis gündeminde!

İzmir’in Bayındır ilçesine bağlı köy okulunda bir öğretmen hakkında çocuklara şiddet uyguladığına dair iddialar ortaya atıldı. Şiddeti aktaran veliler, bazı öğrencilerin korkutuğu için sesini çıkaramadıklarını, şiddet gören bazı çocukların ise okulun rehberlik servisine ifade verdiği ve rehberlik öğretmeninin konudan haberdar olduğunu söyledi.Öğretmen hakkında daha evvel de‘öğrencilere şiddet uyguladığı’ gerekçesiyle soruşturma açıldığını söyleyen veliler, çocuklarına şiddet uyguladığı gerekçesiyle Bayındır Kaymakamlığına şikayet dilekçesi verdi.

Konuyu TBMM’ye taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

‘OKUL ÇAĞINA GELMEMİŞ ÇOCUKLARIN’ OKULA KAYDI İDDİASI

Öğretmenin bir dönem müdür vekilliği yaptığı ve o dönemde ‘okulun eğitim verebilmesi için yeterli öğrenci sayısına ulaşabilmek’ amacıyla henüz okul çağına gelmemiş küçük yaştaki çocukların okula kaydını yaptığı da iddia edildi. Özellikle şu an 3. sınıf öğrencisi olan ama bu yıl 1. sınıf olması gereken bir öğrenciden bahseden veliler, söz konusu öğrencinin ‘okula erken kayıt’ sebebiyle öğrenme zorluğu yaşadığını, bu nedenle psikolojisinin bozulduğunu ve özel eğitim okuluna gönderildiğini, ancak oraya da adapte olamadığınıifade etti. 

‘MİLLİ EĞİTİMDE DAYIM VAR, BANA GÜCÜNÜZ YETMEZ’

Veliler, öğretmenin “Benim Milli Eğitim’de dayım var. Hiçkimse hiçbir şey yapamaz bana, gücünüz yetmez. Emekli olana kadar buradayım” şeklinde beyanlarda bulunduğunu da iddia etti.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI’NA 3 SORU

“Veliler, öğretmenin çocuklarına uyguladığı şiddeti bize aktardı. Ancak tedirginler ve detayların basına yansımasını istemiyorlar. O nedenle detaylarını paylaşmıyoruz. Taşımalı eğitim veren bu okulda yaşananların açığa çıkarılması gerekiyor. Çocukların psikolojisiyle, eğitimiyle ve geleceğiyle oynanıyor. Veliler ne yapacağını bilemiyor, çocuklarıyla ilgili kaygı içindeler. Bu okulda olanların açığa çıkarılmalı ve gereken yapılmalı” diyen CHP’li Bakan, Milli Eğitim Bakanı’na şu soruları sordu: “1)B. A. T. adlı öğretmenle ilgili velilerin Bayındır Kaymakamlığı’na ve İzmir Valiliği’ne ilettikleri şikayet dilekçesi işleme alınmış mıdır? 2)B.A.T.'nin müdür vekilliği yaptığı dönemde Yusuflu İlköğretim Okuluna kaç öğrenci kayıt yaptırmıştır? Bu öğrencilerin doğum tarihleri nedir? 3)B.A.T.adlı öğretmenle ilgili yukarıdaki iddialara ilişkin açılmış bir idari soruşturma var mıdır? Yoksa başlatmayı düşünüyor musunuz?”

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 05 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49