Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, CNN Türk canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı ve öğretmene şiddetle ilgili olarak Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yapılacak düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Bilindiği üzere, İstanbul'da yaşanan üzücü olay sonrasında öğretmenlere yönelik şiddet konusu yeniden gündeme gelmiş ve ülke genelinde iş bırakma eylemleri gerçekleştirilmişti. Bakan Tekin, öğretmene şiddetle ilgili olarak Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda adım atılacağını açıkladı.

Bakan Tekin'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"Öğretmen kanunla koyduğumuz madde ile öğretmenlere yönelik şiddette cezaların yüzde 50 artırıcı bir madde koyuyoruz. Bu fiili işleyenlerin hafif cezalarının ertelenmesi hükümleri vardı. Biz öğretmenlerimize yönelik bu cezaların ertelenmesinin engellenmesini istedik. Öğretmene şiddet uygulayan kişilerin tutuklu yargılanmasını istiyoruz.

Son olarak, sözleşmeli öğretmen arkadaşlarımızın da yaptıkları işin kamu görevlisi gibi kabul edilip devlet okullarındaki öğretmenlerimiz gibi yukarıdaki saydığım hususlar gibi değerlendirilmesi sağlanacak. Okullarımızdaki güvenlik görevlisi sayısını artırıp daha güçlü bir mekanizma kuracağız. Bize ulaşan taşkınlık söz konusu olmadı.

Altın düşüyor... İşte son rakamlar Altın düşüyor... İşte son rakamlar

Öğretmene şiddet için yasal düzenlemenin Haziran ayı başında yasalaşacağını düşünüyoruz.

Biz en az öğretmen arkadaşlarımız kadar bu sürecin işleyişinden rahatsızız ve gerekli tedbirleri alacağız. Ben öğretmenlerimizin hukukunu korumak anlamında şunu söylemek istiyorum. Hiçbir şiddeti kabul etmiyoruz, öğretmen arkadaşlarımızın sonuna kadar yanındayız. Kesinlikle buna müsaade etmeyeceğiz.

Yasal düzenleme şu anda ilgili kurullarla görüşülüyor. Tahmin ediyoruz ki önümüzdeki hafta Meclis'e sevk edilmiş olur. TBMM'nin takvimine göre Haziran ayı başında yasalaşacağını düşünüyoruz."