Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), araç sahiplerini yakından ilgilendiren önemli bir karar aldı. Yüksek fiyattan satılan VMax, VPro gibi ifadeler artık kullanılamayacak ve akaryakıtta tek fiyat uygulaması 15 Mayıs itibariyle yürürlüğe girecek. EPDK'nın aldığı bu karar, benzin ve mazotta katkılı yakıt olarak geçen ürünlerin tek fiyatla satılmasını sağlayacak.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Kayseri Bölge Başkanı İbrahim Polat, yeni uygulamanın vatandaşların lehine olduğunu belirtti. Polat'a göre, bu kararın ardından akaryakıt fiyatlarında düşüşlerin devam etmesi bekleniyor.

Polat, 15 Mayıs'ta yürürlüğe girecek bu uygulamanın akaryakıt istasyonlarının tabelalarına da yansıyacağını ifade etti. EPDK'nın aldığı kararın, sadece mazot ve benzinde uygulanacağını, diğer ürünlerde çeşitliliğin devam edeceğini aktardı. Ancak mazot ve benzinde tek fiyat uygulamasının başlamasıyla birlikte diğer yakıt türlerinde de benzer adımların atılması muhtemel.

Okul Öncesi Öğretmenleri Dikkat! Yeni Müfredat Kapsamında Zorunlu Rapor Hazırlığı Okul Öncesi Öğretmenleri Dikkat! Yeni Müfredat Kapsamında Zorunlu Rapor Hazırlığı

Polat, akaryakıt fiyatlarındaki düşüşün devam etmesini, döviz kurlarındaki gerileme ve Brent petrol fiyatlarının düşüşüyle ilişkilendiriyor. Brent petrol fiyatlarının 87 dolar civarına gerilemesiyle birlikte akaryakıt fiyatlarında da olumlu bir seyir izlendiğini belirtti.

EPDK'nın aldığı kararın şirketlere değil, vatandaşlara yarayacağını vurgulayan Polat, katkılı yakıtların üretiminde ek maliyetlerin bulunduğunu ancak bu maliyetlerin fiyata çok fazla yansımadığını söyledi. Tek fiyat uygulamasının vatandaşların işine geleceğini ve akaryakıt fiyatlarında daha dengeli bir seyir sağlayacağını dile getirdi.