Yer bilimci Prof. Dr. Celal Şengör, dünya üzerindeki kıta değişimlerinin devam etmesiyle ilgili olarak önemli bir keşif paylaştı. Şengör'e göre, yapılan araştırmalar, her 600 milyon yılda bir yeni bir süper kıta oluşumunu gösteriyor. Bu süreç içerisinde, dünyanın coğrafi yapıları büyük değişimlere uğruyor ve ülkelerin konumları bile değişiyor. Şengör, bu süreçte Türkiye'nin haritadaki konumunun da önemli ölçüde etkileneceğini öne sürdü.

Celal Şengör, Türkiye'nin yaklaşık 10 milyon yıl sonra Libya ile sınır komşusu olacağını belirtti. Bu, şu anki coğrafi konumunun dramatik bir değişimine işaret ediyor. Ayrıca, Şengör'e göre, yaşanacak olan kıta değişimleriyle birlikte Avrupa'nın parçalanacağı ve Batı Avrupa'nın bir ada haline geleceği tahmin ediliyor. Ayrıca, Amerika ve Asya'nın da muhtemelen çatışmaya gireceği öne sürülüyor.

Meteoroloji'den yağış uyarısı: Gök gürültülü sağanak geliyor Meteoroloji'den yağış uyarısı: Gök gürültülü sağanak geliyor

Şengör'e göre, bu büyük kıta değişimleri Türkiye'yi de önemli ölçüde etkileyecek. Özellikle, Akdeniz'in tamamen kapanacağı ve yeni bir dağ kuşağı oluşacağı öngörülüyor. Bu değişiklikler, şu anda bile dünya üzerinde gerçekleşmekte olan doğal süreçlerdir.

Şengör'ün açıklamalarına göre, 10 milyon yıl sonra oluşması öngörülen yeni coğrafi yapıda en fazla etkilenecek ülkelerden biri Türkiye olacak. Şengör, bu süreci şöyle özetledi: "Mesela 10 milyon yıl sonra Libya ile öpüşüyoruz. Bugünkü hıza bak, biz gidip Libya ile birleşiyoruz. Ve yavaş yavaş Doğu Akdeniz kapanıyor." Bu çarpıcı tahminler, gelecekte dünyanın coğrafi yapısının nasıl değişeceğine dair önemli bir bakış sunuyor.