24.03.2019, 12:01

VEFATININ YIL DÖNÜMÜNDE YAZICIOĞLU

DEVLETİ BİR KEZ BEKLEDİ; O' DA GELMEDİ...
           Tarihler 25 Mart 2009’ u gösterirken bir haber anons edilmişti. Hani insan hayatın akışına kendini kaptırdığı bir anda, güzel temenniler içinde yoluna devam ederken, yüzündeki tebessüm halen yerindeyken, dostların muhabbeti herkesi sarmışken yüreği paramparça eden bir acı haber duyar ya…İşte öyle bir şeydi Muhsin Bey’ in kaza haberi. Evvela inanamadı sevenleri; -yok yok, mutlaka iyidir, bir şey olmamıştır, bakın az bir zaman sonra kendinden iyi haber mutlaka gelecektir diye…Ama olmadı. Bekleyişler kar etmedi, her aşamada ümitler tükendi. İstemiyordu kimse onun aramızdan ayrılmasını. O, Türk siyasetinde herkese nasip olmayan özellikleriyle farklı bir çizgi oluşturmuştu. Politik görüşü aynı olmasa bile herkesin ona karşı bir muhabbeti vardı; neden mi? Çünkü, tutarlıydı. Çünkü, emindi. Çünkü, özeleştiri yapabiliyordu. Çünkü, bu toprakların insanlarını seviyordu. Çünkü, erdemle siyaseti bağdaştırmaya çalışıyordu. Çünkü, Anadolu insanı kimdir? denildiğinde, verilecek cevabın adresiydi Yazıcıoğlu…
          Onun kimliği, kişiliği, inancı ve kısaca duruşu ile ilgili bir iki anekdotu paylaşmak istedim. "Adam gibi adam" dediğimiz kişilerin sayısı arttığı zaman, bu ülkede temel sorunlar kaybolacaktır. 
          “Kürt’ümüzle, Türkmen’imizle, Alevimizle, Sünni’mizle kimimiz varsa; hep beraber, farklılıklarımızla birlikte, kaliteli bir demokrasi yakalayıp, hukukun üstünlüğüne dayanan bir anlayış içerisinde birlikte mutlu olmanın yolunu bulmak zorundayız.
Bunu sağlamak mecburiyetindeyiz.
Bu darbelerden geçmiyor!
Bu cuntalardan geçmiyor!
Bu mafyacılıktan geçmiyor.
Ebediyen Türkiye bunları tartışmayan bir ülke haline gelmelidir.”
          Bu ülkeyi dış dünyaya şikayet etme mevzu gündemde iken aklıma Rahmetli Yazcıoğlu' nun kendinin de anlattığı ve bir gazete yapılan röportaj aklıma geldi...
          "Kafeste marş söyletiliyor mu?
           51 kişiyiz, 7’si ülkücü, gerisi sol gruba mensup. Nöbetleşe karavana almaya gidiliyor. Orada sorular soruyorlar. Cevap veremeyenler ve bağırarak söylemeyenler dayak yiyor. Zemin bir iki üç diye bir koğuş var Mamak’ta. Orada kalanlardan birinde tetanos çıktı, birine verem teşhisi kondu. Dilekçeler yazdırıyorlar diyorlar ki: “Bu koğuş sağlıksızdır, kapatılsın.” Hiç cevap verilmiyor. Bir gün, Kenan Evren, Erzurum’da konuşma yapıyor. Megafondan da cezaevine dinletiyorlar. Evren diyor ki, “Bizi denetlemeye hakları yok. Biz bağımsız bir devletiz.” Halbuki o konuşma sırasında cezaevi içinde Avrupa’dan gelen İnsan Hakları Komitesi dolaşıyor. Ülkücüler, “Kendi devletimizi yabancı birisine şikayet etmeyiz” diyorlar. “İşkence oldu mu?” deyince, “Türk devleti işkence yapmaz. Bu bizim iç sorunumuzdur” diye milli bir duyarlılıkla konuşuyorlar.”
          Son konuşma;(Karaman'dan Sarıveliler'e giderken)
        “Şimdi bakın yoldan geldik, yola gideceğiz. Hiç birimizin garantisi yok. Şurada ayakta duranın da, oturanın da garantisi yok. Yani, ruh bir saniyeliktir. Küf dedi mi gitti. Bunun da nereden geleceği, nasıl geleceği, ne şekilde yakalayacağı belli değil. Bir saniyenize bile hakim değilsiniz.
Bir saniyesine bile hakim olamadığımız, hükmedemediğimiz bir hayat için, bir dünya için, bu kadar fırıldak olmanın anlamı yoktur. Düz yaşayacağız, düz duracağız, düz yürüyeceğiz. Dik duracağız, doğru gideceğiz. Allah’ın izniyle hayatım boyunca hep böyle gittim. Allah’ın izniyle, olsak da milletle olacağız. Olmasak da milletle olmayacağız....”

Rabbim Rahmet Eylesin...
 

Yorumlar (13)
Şerif Tütüncü 3 yıl önce
Konuyu kaleme alan Üstada teşekkürler. Her alanda herkesin bir duruşu olmalı. Bu duruş adam gibi adam duruşu ve millî bir duruş olmalı. Bu minval üzere olanlara selam olsun...
Abdullah Baran 3 yıl önce
Allah Rahmet etsin. Ahir zamandayız gün kötülere kalacak maalesef
Emin Bülent BAYRAKTAR 3 yıl önce
Şehit Muhsin YAZICIOLU. Allah rahmetiyle muamele eylesin İnşaAllah. Kendisini Unutmayanlardan Allah razı olsun, dostlara da selam olsun...
Cemşit KARAGÜL 3 yıl önce
Zafer Bey kalemine sağlık. Muhsin Başkana Allahtan rahmet diliyorum
M.A.ERSOY 3 yıl önce
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. Devlet üniforması ile cinayete iştirak edenlerin, arama çalışmalarını başka bölgelerde yaptıranların, dosyayı savsaklayanların hepsinin soyu kurusun, sonları benzer olsun.
Kral 3 yıl önce
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. Güzel ülkeme güzel vatanıma kim hizmet ediyor bir adım öteye götürebiliyorsa Allah bin katlı razı olsun, ölenlere rahmet yaşayanlara uzun ömürler dilerim.
Güven KARABACAK 3 yıl önce
Kardesim kalemine yüregine sağlık.Allah makamını cennet eylesin.Amin
Alperen 3 yıl önce
Mekanın Cennet olsun Koca Yürekli İnsan
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49