banner1905
22 Eylül 2016 Perşembe 13:49
Milli Eğitim Bakanlığı Proje Okullarında Kıyım Yapıyor!
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yüksek puanlı ve başarı oranı yüksek olan ve "proje okulları" olarak adlandırılan bazı okulların atama sistemi ve eğitim yöneticisi belirleme yetkisini geçtiğimiz yıl yapılan bir düzenleme ile Milli Eğitim Bakanı’nın keyfi kararına bırakmıştır. Yeni düzenleme ile Milli Eğitim Bakanı hiçbir duyuru yapmaksızın, mesleki yeterliliği, kıdemi ya da hizmet puanına bakmadan istediği herhangi bir öğretmeni ya da eğitim yöneticisini bu okullarda görevlendirebilecektir. 

MEB’e bağlı okulların büyük bölümünün müdürlerini kendi siyasal kadrolarından belirleyen bir zihniyetin “proje okulları”na yapılacak atamaları benzer bir mantık üzerinden belirleyecek olması, proje okullarının yeni bir siyasal kadrolaşma tehdidi ile karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Bu yaklaşımı iktidarın çarpık yönetim anlayışı açısından değerlendirecek olursak, belirlenen okullar üzerinde her türlü tasarrufta bulunarak, kısa süre içinde bu okullardaki eğitimin nitelik açısından büyük bir erozyona uğratılacağını tahmin etmek zor değildir. Bu durum, proje okullarındaki eğitimin niteliğini ve öğrencilerin başarısını doğrudan olumsuz etkileyecek, kaybeden yine eğitim sistemi olacaktır. 

Bu okullara müdür ve öğretmen atamalarının doğrudan Milli Eğitim Bakanı tarafından yapılmaya başlanması, Bakanın okullara sınavsız olarak istediği öğretmen ve müdürü atamasının önünü açmıştır. Yıllardır bu okullarda görev yapan öğretmenler ise kendi istekleri dışında başka okullara gönderilmeye, başka bir ifade ile sürgün edilmeye başlanmıştır. 

Eğitim Sen keyfi biçimde öğretmenlerimizin proje okullarından alınarak görev yerlerinin değiştirilmesine karşı çıkmış, ayrıca görev yerleri değiştirilen öğretmenlerimize hukuk yardımı yapmış, üyeleri adına dava açmıştır. Bu davalarda yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlar verilmeye başlanmıştır. Bakanlık yaptığı işlemlerin hukuka aykırı olduğunu bile bile yargı kararını uygulamak yerine yeni bir yönetmelik yayınlayarak, proje okullarında görev yapan öğretmenleri öğrencilerinden ve okullarından kopartmakta kararlı olduğunu göstermiştir. 

1 Eylül 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Milli Eğitim Bakanlığı Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliği”nin yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açmış bulunuyoruz. Herhangi bir eğitim kurumunda görev yapan bir yönetici veya öğretmenin görev yerinin değiştirilebilmesi için hakkında başlatılmış soruşturma sonucunda görev yerinin değiştirilmesi önerilmiş, belirli bir süre ile çalışmış ve o eğitim kurumundaki çalışma süresini doldurmuş veya görev yerinin değiştirilmesini istemiş olması gerekir. Bunlardan hiçbiri olmadığı halde yalnızca proje okulunda çalışıyor olması nedeniyle bakanlığın bir yöneticiyi görevinden alması veya öğretmenin görev yerini değiştirmesi açıkça anayasal eşitlik ilkesine aykırıdır. 
MEB, hazırladığı yönetmelikle bu okullarda görev alan eğitim yöneticileri ve öğretmenlerin yönetici ve öğretmen olarak görevlerine devam etme haklarını ellerinden almakta, dolayısıyla eğitim emekçilerinin kazanılmış haklarını yok sayarak suç işlemektedir. Bu hukuksuzluğa ve keyfiyete sessiz kalmak mümkün değildir.

MEB’in dayatması sonucunda tercih yapmak zorunda kalan tüm öğretmenler atama belgelerini imzalarken “yasal haklarım saklı kaymak kaydıyla” şerhi düşebilir. Kendi iradeleri dışında resen atamaları yapılacak olan öğretmenlerin hakları için sendikamız her türlü hukuki desteği verecektir. 

MEB’in proje okullarında görev yapan öğretmenleri başka okullara gitmeye zorlaması sadece öğretmenlerin değil, bu okullarda öğrenim gören öğrencilerin de tepkisini çekmekte, pek çok okulda öğrenciler yaptıkları eylemlerle öğretmenlerine sahip çıkmaktadır. 

MEB’in bir taraftan hukuksuz açığa almalarla binlerce öğretmeni, bir milyonu aşkın öğrenciyi mağdur ederken, diğer taraftan siyasal kadroları yerleştirmek için yıllardır bu okullarda görev yapan ve okulların başarısında büyük emeği olan öğretmenleri tasfiye etmeye çalışması dikkat çekicidir. Kıdemi, hizmet süresi ve liyakatine bakılmaksızın binlerce yönetici ve öğretmenin proje okulu/kurumuna atanabileceği veya bu eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin görev yerinin değiştirilmesinin sürgün olacağını belirtiyor, MEB’i hukuk dışı uygulamalardan vazgeçmeye davet ediyoruz. 
Eğitim Sen

www.kamudanhaber.net

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yılmaz 2016-09-22 21:20:34

Siz merak etmeyin eğitimbirsen hertürlü yöneticiyi ayarlar meb müdürleride onaylar o kadar

Avatar
Kar 2016-09-22 22:20:05

Bu okullara idarecilik yapmamış kişileri müdür yaparak kime çalıştığını belli ettin...

Avatar
Huseyin 2016-09-22 18:20:23

Şimdi yazılacak çok şey var ama yazamıyorum.dine ne kadar uzak olduğunuzu turkiye değil dünya biliyor.dini okulların açılması sizden birilerinin oralara girememesi mi sizi rahatsız ediyor.istemeyen öğrenci girmez zaten niye kıyım olacakmış.

banner1915