12 Mart 2018 Pazartesi 13:17
HANGİ MEMURLAR TORBA KADROYA ATANIR?

Torba kadrolara atama olarak da bilinen ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesi kapsamında gerçekleştirilen bu uygulama, memurların üst kadrolarda görev alabilmeleri için gerekli süreyi kısaltmakta ve daha yüksek özlük haklarına erken kavuşmalarını sağlamaktadır.

Bu uygulama, genellikle aylık net maaş ve ek gösterge artışının yanı sıra makam ve temsil/görev tazminatı gibi haklara da erken ulaşmaya imkan verdiğinden, memurlar tarafından önemsenebilmektedir.

Torba kadroya atanma şartları

Eğitim durumları ve görev alacakları hizmet sınıflarına göre belirlenmiş seviyelerden (derece/kademe) memuriyete başlayan memurların normal koşullarda bir üst dereceye yükselmeleri, bulundukları derecelerde en az 3 yıl ve bu derecelerin 3 üncü kademesinde en az 1 yıl bulunmaları halinde mümkün olabilmektedir.

Ancak, Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı dışındaki sınıfların 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerdeki kadrolarına yapılacak atamalarda, derece yükselmesi için gerekli süre şartı aranmayabilmektedir.

Öte yandan, torba derecelere atanacakların;

-Yükseköğrenim mezunu olmaları,

-Atama yapılacak kadronun derecesine ve ek göstergesine göre belirlenmiş hizmet süresine sahip olmaları,

-Atama yapılacak boş kadronun tahsis edildiği görev için öngörülen niteliklere sahip olmaları

gerekir.

Şartları tutan memurların torba kadroya atanması

Memurun daha kısa sürede üst dereceli kadrolara çıkmasına imkan veren uygulamadan yararlanılması, ilgili kurumların takdiri ile mümkün olabilmektedir. Gerekli şartlara sahip olan her memurun bu kapsamda atanması zorunluluğu bulunmamaktadır.

Kurumlar, boş kadro bulunması durumunda, gerekli şartları taşıyan memurlar arasından torba derecelere atama yapabilmektedirler. Ancak, kurumların bu şekilde atama yoluna gitmesi zorunluluğu bulunmadığı gibi, sadece bazı personeli bu kapsamda atamaları da söz konusu olabilir.

Torba derecelere atamada takdir yetkisinin kurumlarda olması nedeniyle, atamalarda objektif kriterler çerçevesinde personel tercihine gidilmemesi ve aynı kurumda memurlar arasında eşitliğe aykırı durumların oluşması da kaçınılmaz olmaktadır.

Öte yandan, gerekli şartları taşıyan memurların torba kadroya atanmak için başvuruda bulunmaları gerekmediği gibi, talepte bulunmaları da torba kadroya atanma konusunda kurumlar için bağlayıcı olmaz. Kurumlar, gerekli şartları taşıyan herhangi bir personeli (talepte bulunmuş olsun veya olmasın) torba derecelere atama konusunda serbesttir.

Ancak, torba kadrolara atamalarda kurumların takdir yetkisi konusunda Kamu Denetçiliği Kurumu’nun verdiği bir kararda, “idarenin iş ve işlemlerinde kamu yararına ve hizmet gereklerine riayet etmesi, yasal ve makul gerekçeye dayanması, nesnel ve adil olması, eşitlik ve hakkaniyet ölçütlerini gözetmesi hukuk devleti olmanın gereği olup, idarenin yasalarla kendisine tanınan takdir yetkisini bu ilke ve ölçütleri göz önünde tutarak kullanması gerekir.” İfadelerine de yer verilmiştir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.