banner1905
13 Kasım 2016 Pazar 14:36
BRANŞ ÖĞRETMENLERİ MAĞDUR!
2 yıldır gündemde olan 2015 Temmuz ayında, sınavsız atama yoluyla haksız rekabet oluşur gerekçesini sunarak, Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği Dershane ve Etüt Öğretmenleri ataması OHAL şartları dışında olmasına rağmen Olağanüstü KHK ile yeniden mahkemenin verdiği kararı hiçe sayarak yürürlüğe konuldu. 

27 Temmuz 2016 tarihinde 668 saylı KHK ile Sözleşmeli Öğretmenlik ve Mülakat yürürlüğe konuldu. 

1 Eylül 2016 tarihinde 674 sayılı KHK ile Dershane ve Etüt Öğretmenlerine Kpss’ siz atama yolu açıldı. 

Eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Nisan 2015 tarihli röportajında Anayasa Mahkemesin kararı üzerine şu sözleri söylüyor: “KPSS' ye giren ve öğretmen ataması için bekleyen insanlar başka bir kanunla atanmamış olanlarla haksız rekabete sürüklenmiş olurlar. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi bu kanunu iptal ettiği zaman bizim artık bu öğretmenleri, dershaneden gelecek öğretmenleri atamak için elimizde yasal bir dayanak kalmadı.” 

Milli Eğitim Bakanlığı diyor ki Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlilikleri üç ana başlık altında toplanır: 

A) Genel kültür, bilgi ve becerileri

B) Alan bilgisi ve becerileri

C) Eğitme-öğretme (pedagojik formasyon) becerileri

Kpss sınavında üç oturum ile 

1)Genel Yetenek-Genel Kültür 

2)Eğitim Bilimleri

3)ÖABT Sınavları ile bu bilgiler ölçülüyor. 

Dershane hocalarının bu bilgilerini 2 sorudan oluşan 5-10 dakikalık mülakatla nasıl ölçüyorlar? 

Nabi Avcı eğer Dershane Öğretmenlerini atama yoluna gidersek Kpss’den ayrı bir sınav yapacaklarını söylüyordu, bu bile gerçekleşmedi. Sadece mülakat yoluyla atamanın neresinde liyakat var, bunu biri açıklayabilir mi? 

Kaldı ki bu yolda adil değil, her öğretmenin aynı sınava girmesi gerekir yoksa haksız rekabet oluşturur. 

Adalet ve liyakat yolundan sapılmaması için Kpss’siz Öğretmen atamasının durdurulmasını talep ediyoruz. 

Mağduriyetimizi kısaca aşağıda maddeler halinde dile getirdik.
 
1) Yıllardır kpss 'ye çalışmakta olan branş öğretmenleri olarak ailelerimiz ve biz mağdur durumdayız. Emeklerimizin karşılığını alamamaktayız.
 
2) Bunca yıl vatanımıza milletimize faydalı birer öğretmen olmak için çalıştık fakat vatana hizmet etme fırsatını bulamadık.
 
3) Bu sene girdiğimiz kpss puanı hiçe sayılarak yıllardır Mebde çalışmayı istemeyen hatta Mebde çalışan öğretmenleri hor gören dersane öğretmenleri kpsssiz atanmaktadır. Bu durum binlerce branş öğretmenini mağdur etmiştir.
 
4) Liyakat aranmaksızın yapılan bu atama haksızlık doğurmaktadır.
 
5) lise branş öğretmenlerine ayrılan toplam kontenjanın yaklaşık % 80 'lik kısmını dersane öğretmenleri oluşturmaktadır. Türk Dili ve Edebiyatı, Fizik, Kimya, Biyoloji, Coğrafya, Tarih, Matematik, felsefe gibi branşlar mağdur durumdadır ve bu mağduriyetin giderilmesi için kpss'siz alımdan vazgeçilmelidir. Ayrıca bu branşlarda mezun sayısı bakımından da yığılma hat safadadır.
 
6) Bir daha yapılacak atamada ise bu branşlara tatmin edici bir kontenjan verilmelidir, ancak bu branşların mağduriyeti böylece giderilebilir.
 
7) Bunca branşın ve öğretmenin mağdur olması bir o kadar da aileyi mağdur etmiş ve üzmüştür.
 
8) öğretmenlik için aranan şartları karşılayamayan yani GK -GY EĞİTİM BİLİMLERİ ve ÖABT aşamalarından geçmeyen dersane öğretmenleri bu vasfı taşımamaktadır.
 
Ayrıca yine dershanecilerin alımı adaletsizliği verilen ÇOK FAZLA kontenjanla dahada artmıştır. Bu rakamları kıyaslarsak 15bin sınavla alım + 5bin sınavsız dershaneci alımı ;

www.kamudanhaber.net

Anahtar Kelimeler:
öğretmen
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bi umuttt 2018-02-11 01:49:54

Lütfen üzerinde durur musunuz? 2016 mağdurları için söylenen ek on bin atama sözde kaldı. Bunun telafisini dört gözle bekliyoruz. Bunun için 2017 nin yanında 2016 puanları da geçerli olmalı. Çünkü o senenin şartlarında sınava girdik

banner1915

banner1927