banner1905
30 Kasım 2016 Çarşamba 19:57
Açığa alma işlemleri süreç olmaktan çıkmış sürüncemeye dönüşmüştür
15 Temmuz darbe girişimi sonrasındaki FETÖ/PDY mensuplarının kamu görevinden uzaklaştırılması sürecinde Bakanlık, valilik veya kaymakamlıklarca eğitim çalışanları hakkında tedbiren açığa alma işlemi uygulanmıştır. Kişi hakkında tahkikat yapmak, suça mesnet olabilecek bir delil varsa, bunu ortaya çıkarmak, suç unsuru yok ise de kişinin görevine iadesini sağlamak üzere izlenmesi gereken bu idari yol süreç olmaktan çıkmış, “sürünceme”ye dönüşmüştür.

Özellikle valilik veya kaymakamlıklar tarafından yapılan bu işlemlerde birbirinden çok farklı uygulamaların olması, farklı farklı kıstasların esas alınması, iller arasında bir uygulama birliğinin bulunmaması, süreç yönetiminde sıkıntılara sebep olmaktadır. Mağduriyet oluşturmama noktasında da gerekli özen ve hassasiyetin gösterilmediği, yaşanan örneklere yansımaktadır. Bu belirsiz durum haksızlıklara, keyfi tutumlarla hukuksuz işlemlere ve sebepsiz mağduriyetlere yol açmaktadır.

Devletin bir daha böylesi alçakça bir girişime uğramaması, milletimizin geleceğinin organize edilmiş kuklaların elinde başka tehditlere maruz kalmaması için yasal çerçevede her türlü önlem mutlaka alınmalıdır. Çok gizli ve çok yüzlü bu yapının deşifre edilmesi, FETÖ üyesi olan her kim varsa tespit edilmesi ne kadar büyük bir önemi haiz ise bunlarla aynı muameleye maruz kalmış masumların bir an önce görevlerine iade edilmesi de o kadar önemlidir. Masum bir kişinin hainlerle aynı kategoride değerlendirilmesi, bu derekede geçen her bir gününün kişisel olarak ağır bir yük olduğu bilinmelidir. Bu durumun, toplumsal olarak da uzun vadede çeşitli sıkıntılara kaynaklık edebileceği öngörülmelidir.

Açığa alınan kamu görevlilerinin açıkta kalma süresinin belirsiz bir şekilde uzaması, haklarında yapılan iş ve işlemlere yönelik hiçbir dönütün olmaması sorunun çözümüne dayanak değil, bu durumu fırsat için kullanmak isteyenlere ayak oluşturmaktadır.  Bazı valilik ve kaymakamlıkların ayıklama yapmak yerine sağlam durmak adına hiç adım atmamaları sağlamlık değil, hantallık getirmektedir. Suçluları tespit edip cezalandırmayan, herkesi aynı havuzda depolayan bir anlayış, hizmet üretmek yerine yaşı kurunun yanına katık etmektir. Özellikle valilik veya kaymakamlıklar tarafından yapılan bu işlemlerde bir standardın olmayışı, kişisel kararların hâkim olduğu algısı birbirinden farklı uygulamalarla çok farklı sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Bazı valiliklerin ve kaymakamlıkların bu çoklu uygulama ortamının farklı fırsatlara kapı aralayabileceğini görmeleri, sağlam iş yapmak adına süreçte hantallık göstermeleri, yetkilerini kullanmak yerine, kişisel limanlarından gelişmeleri izlemeleri, hain ile masumu uzun süre aynı kamarada bekletmeleri sorumlulukları boyutuyla uygun değildir. Bu süreç bir kariyer yolculuğu olarak değil, bir temizlik operasyonu olarak ilerlemelidir.

Aylarca açıkta bekletilen, hakkında hiçbir işlem tesis edilmeyen, sonunun ne olacağı belli olmayan kişilerin durumu netleştirilmeli, varsa suçları cezasını mutlaka çekmeli, suça konu teşkil edecek bir durumu yoksa hemen görevine iade edilmelidir. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçmeli, inisiyatifi ele almalı; açığa alınan tüm Bakanlık çalışanları hakkında gerekli incelemeleri süratle sonuçlandırarak, masum olduğu ortaya çıkan personelin hızla görevinin başına dönmesini sağlamalıdır.

Bakanlık, merkezde icra ettiği açığa alma işlemleri kadar valilik veya kaymakamlıklarca yapılan işlemleri de aynı hassasiyetle takip etmelidir. Valilik veya kaymakamlıklarca açığa alınanlardan masum olduğu anlaşılan personel hakkındaki göreve başlatılma işlemlerinin mülki idare amirlerince hızla yerine getirilmesi konusunda da gerekli tedbirler alınmalıdır. 

Eğitim-Bir-Sen
Anahtar Kelimeler:
Eğitim Bir Sen
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şükrü 2016-12-01 07:22:14

Bakanlığın kendisi 4,5 aydır bekletiyo insanları. Hiçbir işlem yok. Bürokratlar gezmeyi bırakıp görev yerlerinde oturup bitirsinler incelemeyi artık. Nasıl rahat uyuyorlar. Ben kim fetö kim. Hiçbir alaka yok ama masum olduğum halde beliyoruz 4.5 aydır.

Avatar
Vebal 2016-11-30 22:03:41

Açığa alınan insanları bekletmek cesaret ve marifet değildir.
Masum insanın bekletildigi her bir gün vali, kaymakam ve Bakanlık için vebaldir.
Allah aşkına iller uyarılsın. Hatta bakanlık süreci kendi yönetsin. Zira bazı illerde sorun var.

Avatar
14 ekim2400 2016-12-01 11:05:36

Umutsuz beklemek...keyfi beklerilmek...

Avatar
amed 2016-11-30 21:52:17

vay be .....

Avatar
Aynen öyle 2016-11-30 21:47:57

Evet bende kriter yok..sanırım iftiradan ötürü süründürülüyorum

Avatar
Öğrtm 2016-11-30 20:33:29

İadeler başlayacak herhalde !

Avatar
Abdullah 2016-12-01 15:38:47

Bylock hataları ile ilgili sureç nasıl gidiyor.Hattın kullanıcısı Hapiste hat sahibi bir ay tutuklu kaldiktan sonra serbest bırakıldı ama ihraç edildi.Bu hatalar nasıl duzeltilecek.Süreç nasıl ilerliyor.

Avatar
Komix 2016-12-01 19:17:13

Yahu sizden yani ebs den kaç üye ihraç edildi? Birisi açıklarsa sunu iyi olacak? En az ihraç benim bildiğim eğitim sen de. Ama nedense eğitim seni linç etmeye çalışıyorsunuz. Gerçekleri karartmayın ve rakamları yazın lütfen.(rakamlar elimde var zaten, o yüzden kimse bi cacık sallamasın,bakalım kamudanhaber ne kadar doğru)