banner1905
18 Ekim 2016 Salı 13:41
ÖĞRETMENLERE NÖBET KARŞILIĞI ÖDENEN EK DERS ÜCRETİNİN SAATİ ARTIYOR
Nöbet ücretinden, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günlerinde ilgili mevzuatına göre verilen nöbet görevini fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenler yararlanabiliyor.

Nöbet karşılığı ödenen ücret sınırı artıyor

Örgün eğitim kurumlarında fiilen nöbet görevini yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, bu görevleri karşılığında halen haftada en çok 2 saat ek ders ücreti ödeniyor.

2017 yılında, müdür yardımcısı ve öğretmenlere nöbet görevi karşılığında ödenecek ek ders ücretinin sınırı artacak. Nöbet görevi karşılığında, haftada 3 saat ek ders ücreti alınabilecek.

Enflasyon farkı zammı söz konusu olmaması halinde, 2017 yılının ilk altı aylık döneminde saat başı ek ders ücreti net 11,33 TL olacağından, tutacakları nöbet görevi karşılığında müdür yardımcısı ve öğretmenler haftada net 34 TL ücret alabilecek.

Nöbet görevine ilişkin düzenleme

Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği

“Müdür yardımcısı ve öğretmenlerin nöbet görevi

MADDE 44 – (1) Müdür yardımcıları, okulda kendilerine verilen nöbet görevini yerine getirir, nöbetçi öğretmen ve öğrencileri izler, nöbet raporlarını inceler, varsa sorunları müdür başyardımcısına veya müdüre bildirir.

(2) Bağımsız anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıfı öğretmenleri kendi devrelerinde ve etkinlik saatleri dışındaki zamanlarda nöbet tutarlar.

(3) Müdür yardımcısı ve öğretmen sayısı yeterli olmayan okullarda müdür yardımcısı ve öğretmenlere haftada birden fazla nöbet görevi verilir. Öğretmen sayısı iki ve daha az olan uygulama sınıflarında bölüm şefi de nöbet tutar.

(4) İlköğretim kurumlarında; okulun bina ve tesisleri ile öğrenci mevcudu, yatılı, gündüzlü, normal veya ikili eğitim yapma gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenler, normal eğitim yapan okullarda gün süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutarlar.

(5) Öğretmen, birden fazla okulda ders okutuyorsa aylığını aldığı okulda, aylık aldığı okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet tutar.

(6) Okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda, bayanlarda 20, erkeklerde 25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere nöbet görevi verilmez. Ancak ihtiyaç duyulması hâlinde bu öğretmenlere de nöbet görevi verilebilir.

(7) Hamile öğretmenlere, doğuma üç ay kala ve doğumdan itibaren  bir yıl süre ile nöbet görevi verilmez.

(8) Nöbet görevi, ilk ders başlamadan 30 dakika önce başlar, son ders bitiminden 30 dakika sonra sona erer. Ancak bu süre, okulun özelliğine göre öğretmenler kurulu kararıyla 15 dakikadan az olmamak kaydıyla kısaltılabilir.

(9) Nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında, derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır.

(10) Nöbetlerde uyulması gereken esaslar öğretmenler kurulunda görüşülerek okul yönetimince nöbetçi öğretmen görev talimatnamesi hazırlanır. Bu talimatname, öğretmenlere yazılı olarak duyurulur.

(11) Engelli çocuğu bulunan öğretmenlerin nöbetlerinin belirlenmesinde tercihlerine öncelik verilerek düzenleme yapılır.”
 memurunyeri
Anahtar Kelimeler:
Ek Ders
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
müdürrrrrr 2016-10-18 18:27:28

kardeşim müdüre neden nöbet ücreti ödenmiyor...her taş müdürün kafasına gelir ama ücret yok...

Avatar
Murat 2016-10-18 21:22:34

Okulun en üst Amiri olan müdür haftalık 20 saat ücret alırken müdür yardımcısı şu anda 20 saat ocak 2016 da 21 saat ücret alacaktır, astın üstünden fazla gelir elde ettiği hiçbir kurum yoktur.İş barışı ve huzuruna uygun bir yaklaşım olmadığı gibi adil bir durum da değildir. Şütfen düz mantıkla hareket edip müdür olmasaydılar ya da müdür nöbet mi tutuyor gibi basit içi boş yaklaşımlar sergilemeyiniz böyle boş yaklaşılacaksa o zaman herkesi MD yrd yapalım sorun çözülsün müdür takıntısını da YÖK etmiş oluruz. Sözlerim müdürün nöbet ücreti alması DEĞİL görevi ve sorumluluğu gereği hak ettiğini almasıdır, hak ettiğini alan personeli gibi.

Avatar
Ogretmen 2016-10-18 20:26:28

Yani sunlari haber diye yazıyorsunuz ya....helal olsun size......helal olsun sizin habercilik anlayisiniza.....bilmeyenler de öğretmenler sürekli zam ve para aliyor zannedecekler....halbuki bu gecen yil karara baglanmis bir olay...bu farkin karsiligi da haftada 10 TL...bunu manşetten vermenin mantigi nedir.....?????????

Avatar
Alim Gün 2016-10-18 22:23:27

İlkokul ve Ortaokulda görev yapan müdürler maalesef bu ücretten yararlanamadıkları için müdür yardımcısından daha az ücret alır hale gelecekler 2017 yılında...Bütün yük omuzlarında ve okulun nöbet dahil her şeyinden sorumlu ama ücret yönünden mağdur durumdadırlar.Okul müdürlerine de ya 25 saat ek ders verilmeli haftada yada 3 saat nöbet ücretinden yararlanmalıdırlar.Çünkü okul müdürleri her gün nöbet tutmaktadırlar.Yetkililere duyurulur.

Avatar
AKDENİZ 2016-10-18 22:52:18

Bayan öğretmenim 27. yılımı çalışıyorum.Ücret ve nöbet istemiyorum.dolayısıyle ücret isteyen gönüllü öğretmenlere 2. kez isterlerse ücret karşılığı verilebilir.

Avatar
AKDENİZ 2016-10-18 22:56:22

bence öğretmenler nöbet tutmasın.müdür ve mdr.yrd. tutsun nöbetleri.ve kendilerine ful ücret ödensin.bu konuda samimiyim ben nöbette ücrette istemiyorum.

Avatar
AKDENİZ 2016-10-18 23:06:19

Sayın editör yorumlarım neden yayaınlanmıyorrr

Avatar
celal kara 2016-10-18 23:09:33

Murat Bey,siz bırakın müdür yardımcılarını da sistemi eleştirin,müdürden fazla ek ders alan sadece müdür yardımcıları değil,ayrıca müdür yard. birçoğunun da müdürden az mı fazla mı çalıştıkları da malumunuz...

banner1915