banner1905
22 Ekim 2016 Cumartesi 19:51
Öğretmenler  diploma alanına geri dönmek istiyor. 
Kamudanhaber - Özel Haber

Bir yandan norm kadro tartışmaları yaşanırken ve 40 binden fazla öğretmen zorunlu norm kadro fazlası olarak başka eğitim kurumlarına tayin edilirken, bir yandan da alan değişikliği bekleyen öğretmenler var.   

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) son 4 yıldır alan değişikliği yapmadığını söyleyen öğretmenler, "Mezun olduğumuz alanda çalışmamız sağlanmalı. Diplomamızda yazan alanlara dönmek istiyoruz" diyor. Öğretmenler mezun oldukları alana geçiş yapılmasına izin verilmesi durumunda da norm kadro fazlası öğretmen sorununun çözüleceği görüşünü dile getiriyor. 

MEB, 4+4+4 olarak nitelendirilen eğitim sistemine geçildiğinde 2012-1013 öğretim yılında öğretmenlere alan değişikliği yapmalarına izin verilmiş, birçok öğretmen norm kadro fazlası olmamak ve eşlerinin yanına gidebilmek için diplomalarındaki yan alanlarına geçmişti.  

İşte alan değişikliği isteyen öğretmenlerden mesajlar: 

DİPLOMAYA DAYALI OLSUN: Bizler diplomaya dayalı alan değişikliği bekleyen bir avuç öğretmeniz.İkinci bir üniversite okuyarak bir diplomada daha aldık. Buna dayanarak ikinci diplomamızda belirtilen alana geçiş yapmak istiyoruz. Yani diplomaya dayalı alan değişikliği istiyoruz.Böylece öğretmenler başarılı olacağı alanda çalışacak ve daha verimli olacaktır. Bu durum  eğitimin kalitesini de yükseltecektir. Sizden sesimizi duyurmanızı istiyoruz.

KEYFİYETE GÖRE ATAMA YAPILMIYOR: Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 60. maddesinde alan değişikliği ile ilgili atama maddesi yıllardır keyfi olarak uygulanmıyor. Bizler zorluklarla ikinci üniversite okuduk, diploma aldık ve diploma alanımızda görev yapamamaktayız. Bu atamalar rutin yapılırdı ama son 3 yıldır yapılmıyor. 

DÜZENLİ VE RUTİN BİR UYGULAMAYDI: Geçmişte rutin ve düzenli olarak yapılan Diplomaya(Mezuniyete) göre Alan değişikliği, 2013 yılından sonra hiç yapılmadı. Diplomaya dayalı alan değişikliği bir haktır ve engellenmemesi gerekiyor. 

NORM KADRO FAZLASI SORUNU ÇÖZÜLÜR:  Bizler eğitimimi aldıkları alanlarda çalışamayan öğretmenleriz. Bu durum çok üzücü. Eğitimini aldığımız alana dönmek istiyoruz. İçinden çıkılamaz hale gelen norm kadro fazlası sorunu da bu şekilde çözülür. Alanında çalışamayan, norm kadro fazlası olup 'Acaba bu yıl hangi okula gönderileceğim', 'Dönem ortasında yine okulum değişecek mi?', 'Öğrencilerimi yine bırakmak zorunda kalacak mıyım?'  kaygıları yaşayan bizler diploma alanımıza dönmek istiyoruz. 

SEVDİĞİMİZ ALANDA ÖĞRETMENLİK YAPALIM: Öğretmen mezun olduğu, sevdiği,isteyerek ders anlatacağı, öğrencilere yaklaşımı daha  sıcak olacağı, performansın, istenilen başarının olacağı hevesle yapılan çalışma ile mümkün olabileceği kuşkusuzdur. Diplomaya dayalı alan değişikliği bekleyen sınırlı sayıdaki öğretmenlerin feryadını MEB yetkilileri duymuyor. 

YAN ALAN MAĞDURLARIYIZ: Diploma alanına dönmek isteyen öğretmenlerin bir çoğu 2012 yılında Ömer Dinçer MEB bakanı iken yapılan yan alan değişikliğinin mağdurlarıdır.

2012 yılında eş durumu tayinleri gerektiği gibi yapılmamış, eşinin yanına gidemeyen öğretmenler alan değiştirmek mecburiyetinde kalarak ailelerinin bulunduğu yerlere geçebilmişlerdir. Bu olayın sonucunda İngilizce öğretmeni Türkçe derslerine, biyoloji öğretmeni teknoloji tasarım derslerine, sınıf öğretmeni de lise matematik derslerine girmeye başlamıştır. Ancak diploma alanı dışında öğretmenlik yapmak öğretmen ve öğrenci açısından çok yıpratıcıdır. Eğitimin kalitesini artırmak ve diploma alanımızda çalışmak isteyen bizlerin sesini duyur. 

ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ NE DİYOR?

Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler

MADDE 60 

(1) Bakanlıkça uygun görülmesi hâlinde; öğrenimine uygun alanı dışında bir başka alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atanmaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda yükseköğretimi bitiren öğretmenler, adaylıklarının kaldırılmış olması ve yükseköğrenimlerinin atanacakları alana uygun olması kaydıyla, Bakanlığın kararına göre mezuniyetleri itibarıyla atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilir.

(2) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.

(3) Alan değişikliği işlemleri Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet 2016-10-22 20:17:33

Diplomaya dayalı alan değişikliği atama ve yer değ. yön. madde 60'a göre hakkımız.

Avatar
Erhan bey 2016-10-22 21:30:19

Asıl alanımda daha verimli olacağımı düşünüyorum. Diploma alanımda çalışmak istiyorum. Lütfen sesimizi duyun!!!

Avatar
Muhammed 2016-10-22 20:19:34

Diplomaya dayalı alan değişikliğinin ilk atama kontenjanına olumsuz bir etkisi yok. Zaten öğretmenliği hak etmiş insanlar, mezuniyet alanında çalışmak istiyor. Yan alan yüzünden bilip bilmeden herkes konuşuyor.

Avatar
Demir 2016-10-22 20:18:05

Diplomaya dayalı alan değişikliği yapılsın, herkes uzman olduğu alanda çalışsın.

Avatar
nur 2016-10-22 20:04:11

keşke yapılsa hevesle bekliyoruz. sesimizi duyurduğunuz için teşekkürler kamudanhaber. bir de bakan bey duysa

Avatar
ece 2016-10-22 21:49:42

Çok güzel olur.Alanına geçmeyen az öğretmen kalmıştı.Üniversitede 2 yıl emek verdik yan alana .

Avatar
Dogretmen 2016-10-22 21:02:02

Yetti artık. Görev yaparken Mutlu olmak istiyoruz.

Avatar
eğitimci 2016-10-22 20:22:21

özellikle alan dışı rehberlik alanına atananlar geri dönmeli

banner1915

banner1927