banner1905
13 Ocak 2017 Cuma 22:21
Müfredata İlk İtiraz EĞİTİMBİRSEN'DEN Geldi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz , bugün yeni müfredatı basınla paylaştı . Müfredat konusunda öneri ve eleştirileri alacağız dedi. 

Müfredata ilk itiraz EĞİTİMBİRSEN'DEN geldi.

Eğitimbirsen BEYAZ KİTAB'I işaret ederek , Beyaz Kitap tartışmaya açılmalıdır dedi.

Beyaz Kitap nedir ?

Talim Terbiyede bulunan Beyaz Kitabı detayları ile yazacağız ....

Eğitimbirsen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın müfredatla ilgili TGRT'ye verdiği mülakat şu şekilde

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan müfredat taslağının kamuoyunun görüşünü almak üzere askıya çıkarılması önemli bir adımdır. Eğitim-Bir-Sen olarak programların askıya çıkmasını ve kamuoyundan görüş alma sürecini olumlu bulmaktayız Müfredatın tartışılmaya açılması. Türkiye’nin geldiği nokta açısından demokratik olgunluk” dedi.
 

Ali Yalçın, TGRT Haber’de eğitim gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.

Mevcut müfredattaki problemlerin toplumun her kesiminden birçok kez gündeme geldiğini vurgulayan Yalçın,  “Eğitim üç unsur üzerinden ifade edilebilir öğrenci, müfredat ve öğretmen. Geri kalan şeyler eğitimi kolaylaştıran ya da zorlaştıran unsurlardır. Gelen çocukların yetiştirilmesi bağlamında müfredat üzerinden öğretmenlerle geleceğe hazırlıyorsunuz. Toplumun değerleriyle barışık, toplumun değerlerini yansıtan, geleceğe hazırlayan bir formatta sunulmasına ihtiyaç var. Eğitim-Bir-Sen olarak, baskıcı, aşırı ideolojik, tek tipçi ve farklılıklara izin vermeyen bir eğitimi sistemi yerine; öğrencilerimizin kendi değerleriyle barışık yetişmesini, kendilerini en iyi şekilde gerçekleştirebilmelerini, yeni gelişmelere açık olmalarını ve böylece dünyayla rahatlıkla rekabet edebilmelerini sağlayacak bir eğitim sistemi istiyoruz. Eğitim dinamik bir süreç, devamlı değişim içerisinde yenilenmeyi gerektiren çağın şartlarına göre düzenlenmelidir. Eski kalıplarla eğitim sürecini sürdüremezsiniz. Bu bağlamda bu yenilenme hareketi çok önemlidir” şeklinde konuştu.
 

Bakanın “beyaz kitabın dışına çıkmayacağız” gibi bir cümlesi kurmasının bazı soruları beraberinde getirdi belirten Ali Yalçın, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Türkiye’de devletin dizaynı anlamında, devletin kontrolde tutulması noktasında bir kırmızı kitaptan bahsediliyordu. Milletin formatlanması ve aynı hizada yürütülmesi ve aynı noktaya çekilmesi için beyaz kitap mı var? İşin gerçeği bu konuda soru işaretleri belirdi. Bu beyaz kitap hadisesi nedir. Eğer böyle bir beyaz kitap müfredata ilişkin bir kitapsa, böyle bir durum söz konusuysa, bu demokratik tartışma kadük kalır. Beyaz kitap denildiğinde müfredata ilişkin üst norm veya bir yerden verilen bir şey mi var bu anlamda bir soru işareti belirdi. Bu konunun tartışılacağını düşünüyorum.”
 

Türkiye’de haftalık ders saatleri ile ilgili ders saatlerinin fazla olduğu yönünde tartışmaların olduğunu ancak bunlar gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Ali Yalçın, şu şekilde konuştu: “Yayınladığımız raporda, haftalık ders saatleri ve ders saatlerine ayrılan süreyi ayrıntılı olarak tartışmıştık. Raporumuzda da görüldüğü üzere Türkiye’de derslere ayrılan sürenin, OECD ülkelerinde derslere ayrılan sürelerin ortalamasından bir hayli düşük olduğu görülmektedir. Türkiye ilkokulda eğitime yıllık 720, ortaokulda 840 saat ayırmaktayken, OECD ortalamasının ilkokulda yıllık 799, ortaokulda ise 915 saat olduğu ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de ilk ve ortaokulu bitiren bir öğrenci, OECD’deki akranlarına göre toplam 7,5 ay daha az eğitim almaktadır. Dolayısıyla derslere ayrılan toplam sürelerde ve özellikle de temel derslere ayrılan sürelerde herhangi bir azaltmaya gidilmemeli, derslerin içeriği itibariyle bir sadeleşme yapılmalıdır.”

Anahtar Kelimeler:
Ali YalçınMüfredat
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
D.... 2017-01-14 07:11:20

Tecrübeyi görmezden gelen ve hafızayı yok sayan bir kurumun geleceği tehlikededir. Onun için emanet ehline sayın vebal altındakiler....

Avatar
Halil 2017-01-14 11:08:34

Eğitim bir senin türkiye ve ümmet çoğrafyasına vereceği bir şeyi yok.Büyümeed bahsedersek hormonal üyelerin ve yöneticilerin %70 mehmet akif ruhunda beriler.gaziantepte yönetici MUÖ ve AS içinde aktif sen yöneticisi olmak üzere bazılarına referans olup ihraç ettirmediler bunların ısrarla bulaştırdıkları ise ihraç. Bu işlerde diğer şube yöneticileri ve üst yönetim haberdar. Bu adaletten dinden ve vicdandan uzak ilerin döndüğü bir yapının kendine ne hayrı olur ki çevresine ne hayrı olur.

Avatar
biri söylesin 2017-01-14 11:51:29

arkadaşlar ilk okul da ve orta, lise kanunen 180 gün açık olmak zorunda günde 6 saat ilkokulda ders var oda 6 x 180 = 1080 eder. sayın başkan siz neden 720 şeklinde açıklama yapıyorsunuz

Misafir Avatar
Muharrem 2017-01-14 18:28:14 @biri söylesin

1080 ders saati. 1 ders saati 40 dakika. toplam yıllık 720 saat eder

Beğenmedim! (2)
Avatar
Cumcum 2017-01-14 17:04:11

1-İşi ehline ver ,2- Bu işin temel taşı olan öğretmenleri eğitimin en önemli unsuru olarak görmedikçe hepsi boş...

Avatar
mestek 2017-01-14 16:14:27

Bizim sendika ve başkanımız da saate mı takilmiş? İçerik başkanım içerik , müfredatlar balon gibi şişirilmiş içi boş. Değerler eğitimi bile maalesef panolarda kalıyor:( eğitimimiz ne zaman sizde değil özde milli olacak

Avatar
Turgay 2017-01-14 13:03:26

Biri söylesin yazan kardeşim. Matematiksel olarak anlatayım.. Bir saat 60 dakikadır, bir ders ise 40 dakika. Dolayısıyla 6 ders 240 dakika, o da 4 saat eder. 4*180=720 saat. İlkokulda bize böyle öğrettiler.

Avatar
Birine Söyleyelim 2017-01-14 15:40:58

720 saat doğrudur. İtiraz eden biri sanırım ögretmen değil. Bir ders 40 dk 40×6=240 dk günde...240×180÷60=720 saattir.

Avatar
Mert 2017-01-14 17:34:14

1080 dk ders saati olarak doğrudur ama bir ders saati 40dk olduğu için 1080/1,5=720dk olur.

banner1915