2 Ağustos 2023 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan kararla polis başmüfettişi Selami Yıldız Emniyet Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. Yeni edinilen bilgiye göre Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Selami Yıldız'a yeni bir önemli görev verildi.

Resul Kabataş'a  EGM İstihbarat Başkanlığında vekaleten görev verilmişti. Yeni edinilen bilgilere göre Resul Kabataş, İstihbarat Başkanvekilliğinden alındı. Kabataş yerine, İstihbarat Başkanlığına Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Selami Yıldız görevlendirildi.

Selami Yıldız; Ümraniye İl Emniyet Müdürlüğü, Bursa İl Emniyet Müdürlüğü ile Adana İl Emniyet Müdürlüğü gibi birçok önemli görevde hizmet etmiş bir adamı olarak biliniyor.

İlber Ortaylı Katıldığı Programda Ayasofya İle İlgili Konuştu! "Ayasofya'yı Akılları Varsa Kapatırlar" İlber Ortaylı Katıldığı Programda Ayasofya İle İlgili Konuştu! "Ayasofya'yı Akılları Varsa Kapatırlar"

Selami Yıldız kimdir?

Selami Yıldız, 1968'de İstanbul'da dünyaya geldi. 1986 yılında Ankara Polis Koleji'nden, 1990 yılında da Polis Akademisi'nden mezun olup, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde Komiser Yardımcısı rütbesi ile göreve başladı. 1994 yılında 2. Bölge Şark Hizmeti için Kars Emniyet Müdürlüğü kadrosuna atandı. 1996-1997 yılları arasında Ardahan ilinde şark hizmetini tamamladıktan sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü kadrosunda göreve başladı. 1998-2000 tarihleri arasında Portekiz Büyükelçiliği'nde Güvenlik Ataşesi olarak görev yaptı. Yurt dışı görevi dönüşü İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde 2008 yılına kadar görev aldı. 16.09.2008 tarihinde Ümraniye İlçe Emniyet Müdürlüğü görevine atandı.

30.06.2011 tarihinde 2. Sınıf Emniyet Müdürü rütbesine terfi eden Sayın Selami Yıldız İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde çeşitli şube, ilçe ve birimlerden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2014 yılında 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğüne terfi etti ve İstanbul Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı'nda Başmüfettişlik görevine getirildi. 19.01.2015 tarihinde Bursa İl Emniyet Müdürlüğü görevine atandı. 2016 yılında Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Yüksek Lisans Programından mezun oldu. 28.08.2017 tarihinde Adana İl Emniyet Müdürlüğü görevine atanan Sayın Selami yıldız, iyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

2 Ağustos'ta yayımlanan Resmi Gazete kararının ardından Emniyet Genel Müdür yardımcısı olarak atandı.