İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 1 Mayıs kutlamalarının düzenlenmesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin demokratik bir hak olduğunu belirterek, bu hakların anayasal güvence altında olduğunu vurguladı. Ancak, bu tür etkinliklerin toplum huzurunu, güvenliğini ve kamu düzenini aksatmaması gerektiğini önemle vurguladı. 

Akıncı TİHA Reisi'nin helikopterini nasıl buldu? Selçuk Bayraktar'dan kritik açıklama Akıncı TİHA Reisi'nin helikopterini nasıl buldu? Selçuk Bayraktar'dan kritik açıklama

Yerlikaya, ülke genelinde 55 ilde 103 ayrı etkinlik için izin verildiğini açıkladı. İstanbul'un, ülkenin en büyük ve önemli şehri olması nedeniyle özel bir öneme sahip olduğunu belirterek, İstanbul için 40 ayrı güzergahın belirlendiğini ifade etti. Ancak, Taksim Meydanı'nın bu güzergahlar arasında yer almadığını vurguladı. 

Terör örgütlerinin sosyal medya üzerinden Taksim'e gelme çağrıları yaptığını belirten Yerlikaya, bu tür provokasyonlara karşı gerekli önlemlerin alınacağını söyledi. Taksim'in, toplantı ve gösteri için uygun olmadığını ve huzurun sağlanması için trafiğin kapatılacağı 29 cadde ve sokak belirlendiğini açıkladı. 

Bakan Yerlikaya ayrıca, İstanbul Valiliği'ne başvuran konfederasyon ve temsilcilerin Taksim Anıtı'na çelenk bırakabileceklerini ve saygı duruşunda bulunabileceklerini belirtti. Bu şekilde, 1 Mayıs'ın huzur ve güvenlik içinde geçmesi için gerekli tedbirlerin alındığını ifade etti.