30.08.2016, 14:08

Rehber öğretmenler "rehberlik hizmeti" veriyorlar mı?

Akıllı olmak da bir şey değil, mühim olan o aklı yerinde kullanmaktır. (Descartes)

"Rehberlik hizmeti; öğrencilerin kendilerini gerçekleştirmelerine, eğitim sürecinden yetenek ve özelliklerine göre en üst düzeyde yararlanmalarına ve gizilgüçlerini en uygun şekilde kullanmalarına ve geliştirmelerine yöneliktir..."


"Her öğrenciye, kendine özgü yetenek, ilgi, meslekî değer, başarı ve motivasyonu oranında eğitim-öğretim uygulamalarıyla uyum sağlaması, özelliklerine ve gelişimine uygun programlara yönelmesi için gerekli hizmetler verilir."...

Yukarıdaki bilgiler, MEB rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmeti yönetmeliğinde geçen yönetmelik maddeleridir...

Bu çerçevede rehber öğretmenleri ele aldığımızda, birçok okulda rehberlik hizmetinin tam anlamıyla verildiğine inanmıyorum...

İnanmıyorum çünkü;

Okullarda gün geçtikçe öğrencilerin çirkin söz kullanma oranında artış görülüyor,

Madde kullanım oranı gün geçtikçe artıyor,

Öğrenci, öğretmenine olan saygısını gün geçtikçe kaybediyor,

Sigara içme yaşı ilkokula kadar inmiş ve gün geçtikçe kullanıcı sayısında artış görülüyor,

Ders çalışma motivasyonu yeteri kadar sağlanamıyor,

Okul, sınıf öğretmeni ve aile üçgeni bir türlü kurulamıyor,

Aileler okul dışında çareler bulmaya çalışıyor, 

Üniversite hazırlık üzerine yeteri kadar rehberlik hizmeti verilemiyor,

Üniversite tercih hizmeti sağlanamıyor,

Ortaokullar için TEOG rehberlik hizmeti yeteri kadar verilemiyor,

TEOG tercihlerinde rehber öğretmenler nerdeyse ortada yok,

Kavgacı grupların varlığı bilinmesine karşın, yeteri kadar eğilim gösterilmiyor...

Bunların yanısıra, Okul rehber öğretmenleri yarıyıl tatili ve yıl sonu tatilleri öncesinde yapılan çalışmaların  bilgilendirme ve alınması gereken önlemler hakkında ciddiyetle bilgi paylaşımı yapmıyor veya yapamıyor, (işinin hakkını verenleri tenzih ederim)...

Bazı okullarda okul müdür ve rehber öğretmenler arasında anlaşmazlıklar görülüyor. Birbirleriyle sürekli koordineli çalışması gerekenlerin arasındaki kişisel veya başka bir sebepten oluşan arızalı durumun iyileştirilmesi gerekirken, daha da kötüye gitme eğilimi görülmesi ayrıca bir sorundur...

Okul sınıf öğretmenleriyle düzenli yapılması gereken toplantıların yapılmaması ayrıca bir sorundur...

Bazı rehber öğretmenlerin psikolojik sorunlar yaşaması insani olarak normal karşılansa da, rehber öğretmen konumundaki biri için ayrıca bir sorundur...

...

Bu kötümser tablonun yanında işinin hakkını verenler de var elbette. Mesela tüm bu saydıklarımın da ötesinde çalışmalar yapan, öğrencinin hayatına yön veren, onu tam anlamıyla hayata hazırlayan rehber öğretmenlerimiz de var. Şükürler olsun ki var..!

Şimdi bazıları yazıyı okuyunca ağzı olan konuşuyor diyebilir veya yazmak kolay gel de sen tüm saydıklarını yapmaya çalış diye veryansın edebilir...

Ben de şunu gönül rahatlığıyla derim;

Vakti zamanında öğretmenlik yaptığım dönemlerde yukarıda belirtiklerimin de ötesinde üstüme düşen ve düşmeyen birçok şey yaptım. Dolayısıyla hayatım boyunca çoğu kez yapmadığım ya da yapamadığım bir konu hakkında yorum yazmadım.

Okul rehberlik hizmetleri istenildiği ülçüde olmadığı gibi, olması için de henüz kayda değer bir çalışma görülmüyor. Temennim en kısa sürede rehberlik hizmetinin tüm okullarda uygulanması için çalışmaların başlatılmasıdır.

Vesselam

​Hamza KILIÇASLAN
 
Yorumlar (6)
Müfettiş 4 yıl önce
Öğretmenlik mesleğini bırakmanız gerçekten yerinde bir karar olmuş. Zira sizin gibi düşünen ve bütün sorumluluğu bir öğretmene ya da bir kişiye yıkmaya çalışanlar bu meslekten arındıkça eğitim sistemi daha ileri gidecektir vesselam.
rehber 4 yıl önce
Bu dediklerinizin tümünü rehber öğretmenler yapacaksa diğer öğretmenler neden formasyon alıyorlar? Diğer öğretmenlerin tek işi öğretim mi?
HASAN GENÇ 4 yıl önce
Çooook güzel bir tesbit
Osman 4 yıl önce
Çok doğru sorun büyük ama tek suçlu öğretmenler mi?
Siyasal iktidar atanaları yanlı yapmak yerine kişileri kapasitelerine göre değerlendirip hak edenleri hak ettikleri mevkilerde görevlendirse sorun olmayacaktır diye düşünüyorum bu temizlikcisinden bakanına kadar geçerlidir.
ali 3 yıl önce
öğretmenliği bırakmanız çok isabetli bir karar olmuş. zira sizin gibi zihniyette olan birine bırak öğretmenlik, araç ehliyeti bile verilmemeli.
Psikolojik danışman 1 yıl önce
Rehber öğretmenler ne iş yapıyor diye sorgulayanlar vakit bolluğundan olsa gerek içinde bulunmadığı bir işe dil uzatma hadsizliğini kendine iş ediniyor. Okul psikolojik danışmanları ve rehber öğretmenleri sen bunları sorgularken şiddetle eğitmeye çalıştığın (fiziksel istismar) çocukların psikolojisiyle ilgileniyor veya senin gibi anca ek ders ücretini düşünen veya yana yana sırf para gelecek diye kaynaştırma öğrencisi arayan boş insanların uğrattığı yıkımlarla uğraşıyordur.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Bu yıl tatile gitmeyi planlıyor musunuz?
Namaz Vakti 07 Temmuz 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49