25.07.2019, 12:17

Okul Kursları Başarısız Oldu

Dershanelerin kapatılma süreciyle başlayan okul kursları, ÖSYM tarafından açıklanan sınav sonuçlarıyla Türkiye geneli sınıfı geçemedi. 

Elbette ki bu başarısızlığın birçok sebebi vardır; ama nedenlere girip boğulmaya gerek yok. 

Dershane mi, okul kursu mu diye soru sorarsak, benim tercihim özerk olan dershaneden yana olur. Çünkü dershane ortamı kişiyi bütünüyle sınava motive eder. Öğrenci dershaneye giderken, ders çalışacağım diye gider. Yani, odak noktası ders çalışmak ve bir şeyleri başarabilmektir.

okul kursları ise öğrenciyi okula ve öğretmenine motive eder. Daha öteye psikolojik olarak yönlendirmez. Öğrenci neredeyse her gün gördüğü okul ve öğretmeninin olduğu ortama gidiyor. Onun için ayrıcalıklı bir durum söz konusu olmadığından, istenilen başarı da sağlanamıyor.

peki, bu durumda ne yapılmalı? 

Üniversiteye geçiş sınavı dışında şu aşamada herhangi bir alternatif olmadığından, okul kurslarını sona erdirerek yeniden dershane sistemine geçişin sağlanması gerekir. 

Yok efendim olmaz demenin bir anlamı yok. Sistem bunu gerektiriyor. Son sınav sonuçları da bunu diyor. 

Yeniden dershane sistemine nasıl geçilir, süreç nasıl yürütülür kısmını da MEB yöneticilerinin oturup bir çerçeve çizmeleri gerekecektir. 

Vesselam

Hamza KILIÇASLAN

Yorumlar (7)
Kanaatkar55 1 yıl önce
Dershanelerin açılıp açılmayacağını bilemem, çok ta umurumda değil. Fakat okuldaki dyk denilen kursların hiçbir etkisi olmadığı ve olmayacağı aşikardır. Çünkü öğrencinin okul ortamından ayrılmadan, aynı öğretmenler ve öğrenciler ile zorla ve de azıcık maddi bir katkı bile sağlamadan, yani velinin elini cebine atmadan başarının gelmesi hayaldir. Aynı zamanda dershanelerin tamamen sınav odaklı olması, birçok test vermesi, sık sık deneme sınavları yapması ve ayrı bir ortam sağlaması motiveyi artırmaktadır. Okullarda bir fotokopi için bile sıkıntılar çıkmaktadır. Çünkü okulların şartları zayıftır. Meb asla para almayın öğrenciden diyor, test kitaplarını okula sokmayın, önermeyin diyor. Başarıyı nasıl sağlayacaksınız o zaman?
erol 1 yıl önce
okul kursu, dershaneden daha fazla yararlı. bunun örneklerini okulumda görebiliyorum. buradaki asıl sorun mebin okullara kaynak temin edememesi. öğretmen aldırmak isterse soruşturma yemesi. tuhaf ama maalesef durum bu. çocuğa kaynak kitap aldırdı diye ceza alan bir çok öğretmenimiz var.
Öğretmen 34 1 yıl önce
2. Kez il içi ve 2. Kez il dışı tayin hakkı verilmelidir sesimizi duyun artık lütfen destek verin arkadaşlar
AYKUT 1 yıl önce
Dershanelerin niçin kapatıldığını bilmiyormusun?
Aykut Çelik 1 yıl önce
Dershanelerin niçin kapatıldığını bilmiyorsan daha ne diyeyim. Ne yaparsan yap bu alan terör örgütülerinin para kaynağıdır
Melek 1 yıl önce
Öğretmene okula motive olunca öğrenci başarısız mı oluyor? Çok enteresan
haydar 1 yıl önce
Yani dershaneler varken eğitim öğretim şu an olduğundan çok daha iyiydi mi demek istiyorsunuz?Eğitimi ticarethane olarak gören dershaneler, çalışanlarını da köle olarak görüyordu.Eğitimde önce aile sonra okul vardır.Bir dershanenin 1000 öğrencisi varsa tamamını üniversite kazandırdığını mı düşünüyorsunuz?Ancak yüzde 25'i üniversiteyi kazanıyordu.Gerisi?...Aynı ücreti ödemelerine rağmen niye kazandıramıyordu?...
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 06 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49