18.12.2019, 10:05

Doğa Koleji sorunsalı

Ekonomik sorunlardan dolayı büyük sıkıntılar çeken Doğa Koleji, uzun süredir öğretmenlerin maaşlarını ödeyemiyor. Veli ve öğretmenlerin toplanarak haklarını savunmaya başlaması üzerine MEB devreye girdi. Bizzat Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK bu meseleyle ilgilenmeye başladı. Türkiye'nin en büyük şube sayısına sahip bir kolej olan Doğanın yaklaşık 85 bin öğrencisi var.

Bu denli yüksek öğrenci kapasiteli başka bir kolej yok ve bu kadar öğrenciyi bir anda nakledecek bir ortam da yok...

Öğretmenler, veliler ve öğrenciler tedirgin bir şekilde ne olacak sorusuna odaklanmış durumdalar. Doğa Koleji'nin açıklamasından önce Twitter üzerinden "Doğa Koleji devrediliyor" paylaşımını yapar yapmaz veli ve öğretmenler yüzlerce mesaj göndermeye başladı. Bu bilgiye nereden ulaştınız, doğruluğu nedir, hep aynı şeyler söyleniyor... Gibi yüzlerce mesaj...

İki gün sonra Doğa okulları yönetimi açıklama yapınca, bu defa net tarih elinizde var mı soruları yönetilmeye başlandı... Öğretmen ve veliler o kadar odaklanmış ki, doğa yazan her habere tıklıyorlar...

Tedirginlik, bezmişlik ve bir umut ile her an gelecek bir habere odaklanmış durumdalar. Psikolojik bir rahatlamaya ihtiyaçları var...

Peki, Doğa Okulları devredilecek mi?

Hali hazırda devir işlemleri devam ediyor. 85 bin öğrencisi olan bir okulun devri de doğal olarak uzun sürüyor. En kötü ihtimali düşünelim. Devir işlemleri bir yerde tıkanıp iptal olursa ne olur? Şunu rahatlıkla diyebilirim: MEB denetimi eline alıp kimseyi mağdur etmeyecek şekilde başka bir firmaya devri olana kadar yönetir. Maaşları da öder. Öğretmen ve velilerin hiçbir şekilde tedirgin olmasına gerek yok. Evet, biliyorum çok zor bir bekleyiş ama adım kadar eminim çok kısa zaman içinde bu süreç olumlu sonuçlanacak. 

Bir daha böyle bir halin gerçekleşmemesi için bir çalışma başlatıldı. Artık tüm özel okullar bankalara personel maaşlarını aksatmamak için teminat göstermek zorunda kalacak. okul iflas etse de gösterilen teminat bir sene personel maaşını ödeyecek şekilde hazırlanıyor. 

Yazımı sonlandırırken, tüm veli, öğretmen ve öğrencilere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Çok yakında yüzünüz gülecek.

Vesselam

Hamza KILIÇASLAN

Yorumlar (2)
Hicham el Guerrouj 8 ay önce
Devlet niye maaşlarını ödesin ki? Ayrıca, 'sorun'u anladık da 'sorunsal' ne Hamzasal Bey?:) Uydurukçanın da uydurukçası... Pes doğrusu.
Gonzales 8 ay önce
TDK
1. sıfat Çözümü belli olmayan.

2. sıfat Doğru olma ihtimali bulunmakla birlikte, şüphe uyandıran, kesin olmayan, problematik.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 06 Ağustos 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49