Göç İdaresi Kurumu verilerine göre 19 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla Türkiye’de bulunan geçici koruma altındaki kayıtlı Suriyeli sayısı,  toplam 3 milyon 701 bin 584 kişi.

Bu kişilerin yüzde 47,4’ü yani 1 milyon 765 bin 392 kişi 0-18 yaş arası çocuklar.

Kayıtlı çocukların büyük çoğunluğu pazartesi günü okullara giderek yüz yüze eğitime başlayacak. Kayıt işlemlerini tamamlamamış 432 bin 956 Suriyeli çocuğun ne kadarının okullara gideceğine dair bir bilgi ise yok.

Üniversitelere Afganistan, Irak ve Suriyeden 70 bin genç

13 Eylül’de kapılarını öğrencilere açmaya hazırlanan üniversiteler de ise 48 bin 192 Suriyeli, 14 bin 206 Iraklı ve 8 bin 494 Afganistanlı öğrenci eğitim alacak. MEB tarafından geçen yıl yapılan açıklamada, 2018-2020 arası devlet üniversitelerinde okuyan Suriyeli öğrenci sayısı toplam 73 bin 570 olarak bildirilmişti.

Yabancı öğrenci konusunda Türkiye ilk sıralarda

UNESCO verilerine göre 2018 yılında Türkiye 125 bin 138 öğrenci ile yükseköğretimde dünyada en çok uluslararası öğrenciye sahip 10. ülke olmuştu. Aradan geçen üç yılında yabancı uyruklu öğrenci sayısının neredeyse iki katına çıkmasıyla Türkiye’nin sıralamada çok daha üstlere çıktığı düşünülüyor.

Yabancı ailelere para yardımı yapılıyor

Şartlı Eğitim Yardımı (Ş.E.Y.) kapsamında okul çağında çocuğu olan lakin maddi imkanları kısıtlı yabancı uyruklu aileler para yardımından yararlanabiliyor. Bu ailelere, kamp dışında yaşıyorlarsa, çocuklarının düzenli okula devam etmeleri durumunda nakit yardımında bulunuluyor. Buna göre; ilköğretime devam eden erkek öğrencilere aylık 45 TL, kız öğrencilere 50 TL, ortaöğretime devam eden erkek öğrencilere 55 TL, kız öğrencilere 75 TL ödeme yapılıyor. Program; Avrupa Birliği, Norveç ve ABD tarafından finanse ediliyor. Program UNICEF ve Kızılay tarafından uygulanıyor.

Mayıs ayında Kızılay’ın yayımladığı verilere göre; Şartlı Eğitim Yardımı kapsamında ulaşılan toplam çocuk sayısı 695 bin 556, aylık ödeme alan çocuk sayısı ise 535 bin 612. Programdan yararlananların yüzde 85’i, yani 591 bin 308 kişi Suriye uyruklu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FOX TV'de İsmail Küçükkaya'nın konuğu olmuş ve CHP'nin göçmen politikasıyla ilgili önemli demeçler vermişti. Kılıçdaroğlu, Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için maddi destek sağlanması için şunları söylemişti:

"Gideceğiz AB’ye „Bakın iç savaş bitti, siz bunların kendi ülkelerine gelmesini istemiyorsanız bizim bunları Suriye’ye yerleştirmemiz lazım“.  Yol, hastane, kreş… Ne gerekiyorsa yapacağız, parayı da birlikte ödeyeceğiz. Öyle bedavacılık yok."

Azerbaycan, Tahran Büyükelçiliğine Saldırı Azerbaycan, Tahran Büyükelçiliğine Saldırı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Türkiye'de bulununan geçici sığınmacılar için,  CHP'nin göçmenlere düşman olmadığını, göçmen yaratan politikalara düşman olduklarını söylemişti.