Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün yeni müdürü, Jeofizik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurcan Meral Özel oldu. Üniversite tarafından yapılan açıklamaya göre, Prof. Dr. Özel, 1991-1996 yılları arasında Japonya Hokkaido Üniversitesi'nde sismoloji alanında doktora çalışmalarını tamamlamıştır.

Prof. Dr. Nurcan Meral Özel, akademik ve idari kariyeri boyunca birçok uluslararası projede yer almış ve Türkiye'deki deprem araştırma altyapılarının gelişimi ve teknoloji transferi konularında önemli roller üstlenmiştir. Özellikle yer bilimleri alanında Japonya ve Türkiye'nin ortak bilimsel ve operasyonel çalışmalarında görev almıştır. Jeofizik alanında yetiştirdiği 20'den fazla yüksek lisans ve doktora öğrencisi ile 100'den fazla uluslararası yayına imza atmıştır.

Akıncı TİHA Reisi'nin helikopterini nasıl buldu? Selçuk Bayraktar'dan kritik açıklama Akıncı TİHA Reisi'nin helikopterini nasıl buldu? Selçuk Bayraktar'dan kritik açıklama

Prof. Dr. Özel, doğa olaylarının yüksek teknolojilerle izlenmesi konusunda uzmanlaşmıştır. Bu alandaki çalışmalarıyla "UNESCO Hükümetlerarası Oşinografi Komisyonu" çatısı altında Türkiye'de tsunami uyarı hizmeti veren "KRDAE Ulusal Tsunami Uyarı Merkezi"nin kurulmasına öncülük etmiştir.

Ayrıca, "Birleşmiş Milletler (BM) Nükleer Silahların Yasaklanması" organizasyonunda 184 devlet tarafından göreve seçilen Prof. Dr. Özel, uluslararası izleme ağlarının yönetiminde de önemli sorumluluklar üstlenmiştir.

Görev süresi boyunca dünya izleme sisteminin teknolojik ve bilimsel olarak iyileştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik çalışmalara liderlik eden Prof. Dr. Nurcan Meral Özel, 2017'de "Uluslararası Platformda Teknolojiye Damgasını Vuran Altı Kadın Lider" arasında yer almış ve bu yıl Japonya devlet nişanına layık görülmüştür.