banner1905
22 Kasım 2016 Salı 14:54
677 VE 678 SAYILI KHK’LARDA FLAŞ DETAYLAR

Yeni KHK’larda sadece ihraçlar ve kapatılan dernekler ve kuruluşlar yer almadı.  OHAL kapsamında yayımlanan 677 ve 678 No’lu Kanun Hükmünde Kararnamelerde; ‘günü birlik kiralanan evlerden’ ‘cezaevindeki tutukluların sınavlarına’ ‘korucu düzenlemesinden’ ‘kayyum atanan şirketlerin işleyişine’ ‘askeri alanların denetiminden’ ‘otellerdeki müşteri haklarına’ kadar bir çok detay yer aldı. İşte o detaylardan bazıları…

SINAVLARA GİRİŞ YOK!

677 sayılı KHK’ya göre; terör örgütü üyeliği veya bu örgütlerin faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlar sebebiyle tutuklu veya hükümlü olarak ceza infaz kurumunda bulunanlar, olağanüstü halin devamı ve kurumda barındırıldıkları süre zarfında, ülke genelinde uygulanan merkezî sınavlar ile örgün veya yaygın her türlü eğitim ve öğretim kurumları ile kamu kurum ve kuruluşları tarafından ceza infaz kurumu içinde veya dışında yapılan ya da yaptırılan sınavlara giremeyecekler.

KURUM KURUM İHRAÇ EDİLENLERİN LİSTESİ TIKLAYINIZ

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİN YAKINLARINA ASKERLİK AFFI

Olağanüstü hal kapsamında çıkarılan 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun hükmünde kararname kapsamında Milli Savunma Bakanlığına yönelikdüzenlemede, Askerlik Kanunu’na geçici madde eklendi. Böylelikle FETÖ’nün darbe girişimi ile bu eylemin devamı niteliğindeki eylemleri, görevi olmadığı halde engel olmaya çalışırken şehit olanların çocukları ile kardeşleri, istekli olmadıkça silah altına alınmayacak. Askerde olanlar ise istemeleri durumunda terhis edilecek.


ASKERİ OKULLARDA MASTER YAPAN SİVİLLER

Yine 677 sayılı KHK’ya göre; Harp Okulları ile kapatılan Harp Akademilerindeki enstitülerde lisansüstü öğrenim görmekte olan sivil öğrenciler, Yükseköğretim Kurulunca üniversitelerin durumlarına uygun enstitülerine  yerleştirilecekler. Bu maddenin uygulanması ile ilgili olarak usul ve esasları belirlemeye, uygulamayı yönlendirmeye, her türlü tedbiri almaya ve ortaya çıkan tereddütleri gidermeye ise Yükseköğretim Kurulu görevli ve yetkili kılındı.


KAPATILAN ŞİRKETLERDE ÇALIŞANLARA TAZMİNAT HAKKI YOK!

20/7/2016 tarihli ve 2016/9064 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla ilan edilen olağanüstü hal kapsamında yürürlüğe konulan kanun hükmünde kararnameler çerçevesinde, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı nedeniyle kapatılan kurum ve kuruluşlar tarafından, kapatma dolayısıyla hiçbir surette tazminat talebinde bulunulamaz.


GÜNÜ BİRLİK KİRALANAN EVLER

678 sayılı KHK’ya göre ise  günü birlik olarak kiraya verilen evler ile ilgili yeni düzenlemeye gidildi. 26/6/1973 tarihli ve 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun 2 nci maddesinin birinci fıkrasına “bekar odaları,” ibaresinden sonra gelmek üzere “günübirlik kiralanan evler,” ibaresi eklendi. Yani günübirlik kiralık evler için mevzuat genişletildi.


OHAL kapsamında yayınlanan son KHK ile, günübirlik kiralanan evlerde de kimlik bildirimi zorunlu hale getirildi. Bu evleri kiralayanlardan, genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmayanlara 10 bin lira, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara 5 bin lira idari para cezası verilecek.


OTEL KAYITLARI ANLIK OLARAK EMNİYET GÜÇLERİ İLE PAYLAŞILACAK

1774 sayılı Kanunun ek 1 inci maddesinin ikinci fıkrası da değiştirilti. Otel ve motelleri yakından ilgilendiren değişiklikte “Bu Kanunun 2 nci maddesinde sayılan özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorundadırlar.” ifadesi yer aldı. Ve buna uymayan otel işletmecilerine de ilk olarak para cezası uygulanacak devamında ise ruhsatları iptal edilecek.


ASKERİ ALANLARIN DENETİMİ ÜÇ BAKANLIĞA GEÇTİ!

“Türk Silahlı Kuvvetlerine, Sahil Güvenlik Komutanlığına, Jandarma Genel Komutanlığına ve Emniyet Genel Müdürlüğüne ait harekat, eğitim ve savunma amaçlı yapılar için bu Kanun hükümlerinden hangisinin ne şekilde uygulanacağı Millî Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından müştereken belirlenir.” ibaresiyle de askeri alanlar için ‘tasarruf’ bu üç bakanlığa geçti.


KAYUM ATANAN BELEDİYEYE BELEDİYE TRANSFERİ

3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 75 inci maddesinde yapılan değişiklikle ise kayyum atanan belediyelerde, başkan vekiline ‘bir başka belediyeden iş yaptırabilme’ olanağı getirildi. Eklenen maddede “Afet, kitlesel göç ve teröre maruz kalan yerleşim birimlerinin belediyeleri ile bu Kanunun 45 inci maddesinin ikinci fıkrası gereğince belediye başkanı veya başkan vekili görevlendirilen belediyelerde, vali veya belediye başkanı, aksayan belediye hizmetinin başka bir belediye tarafından yerine getirilmesini talep edebilir. Yardım istenilen belediye, meclis kararına gerek olmaksızın İçişleri Bakanının izniyle bu talebi yerine getirebilir.” ifadesi yer aldı.


KORUCULARIN ÇOCUKLARINA KORUCU OLMA HAKKI

Yeni KHK’nın ‘güvenlik bölümü’ kısmında ise Güneydoğu’da görev yapan güvenlik korucularının çocuklarına da ‘korucu’ olma hakkı getirildi.

SÖZCÜ

Anahtar Kelimeler:
KHK
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hakan 2016-11-23 15:14:23

suçu olmayanları bi an önce iade edin.. tepkiliyiz

banner1915

banner1927