Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür,  aktif faylar üzerindeki kurulmuş kentlere dikkat çekerek depreme karşı alınabilecek önlemleri açıkladı.

Türkiye'de deprem bilinci ve farkındalığının arttığını ifade eden Prof. Dr. Görür, kentlerin deprem dirençli hale getirilmesi gerektiğini savundu. 

17 Şehir İçin Kırmızı Alarm Verildi: O illerde yaşayanlar acil önlem alsın! 17 Şehir İçin Kırmızı Alarm Verildi: O illerde yaşayanlar acil önlem alsın!

Prof. Dr. Naci Görür'ün sosyal medya hesabı üzerinden yerel yöneticilere yaptığı çağrı ise şu şekilde:

''KİMİ YEREL YÖNETİCİLERE ÖZEL DUYURU: Bugünlerde sevindirici bir gelişme olarak söyleyebilirim ki tüm ülkede deprem bilinci ve farkındalığı arttı. Bu artışa maalesef on binlerce insanımızı kaybettikten sonra vardık. Keşke böyle olmasaydı. Artık fay tartışmıyoruz, deprem ne zaman olur, bizde olur mu olmaz mıyı tartışmıyoruz. Bu ülkede her an her yerde büyük bir deprem olabilir, binlerce canımızı yitirebiliriz.   

Ülkemizde çok sayıda bizzat aktif faylar üzerinde kurulmuş, gelişmiş kentlerimiz var. Bunların hangileri olduğunu Türkiye Jeoloji Mühendisleri Odası raporlarla açıkladı. Bu raporları Merkezi idareye, o kentlerin vali ve belediye başkanlarına, milletvekillerine sundu. Saygıdeğer yöneticilerimiz, bize birşey olmaz demeden kentlerimizi deprem dirençli hale getirelim. Bu işe öncelikle fay zonları içerisinde olan kentlerimizden başlamalıyız. İnsanımızın can güvenliği en öncelikli görevimizdir. Bunu başarabiliriz. Saygılarımla''