Türkiye'ye Yunanistan üzerinden gelen çöl tozu, bir hafta boyunca etkili olacak. İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı ve Meteoroloji Uzmanı Dr. Güven Özdemir, çöl tozlarının atmosferdeki yükselici hareketlerle hızla farklı bölgelere taşındığını ve bu yıl Türkiye'de kısa aralıklarla birçok kez çöl tozunun görüldüğünü belirtti.

Dr. Özdemir'in açıklamalarına göre, çöl tozları daha önce İç Anadolu'nun güneyi, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde daha yoğun olarak etkili oluyordu. Ancak artık çöl tozları daha kuzeye çıktı. Kuzey Afrika'dan gelen yeni bir çöl tozu dalgası, İtalya'nın kuzeyine kadar çıkıp Yunanistan üzerinden Türkiye'nin batı kıyılarına ulaştı. Bu toz taşınımı, 1 hafta boyunca etkili olacak ve haftaya cumartesi gününden itibaren etkisini kaybedecek .

Sudan ucuz deyimi gerçek oldu: Evler 100 TL'den satışa açıldı Sudan ucuz deyimi gerçek oldu: Evler 100 TL'den satışa açıldı

Özellikle şu bölgeler çöl tozundan etkilenecek:

Pazar Günü: Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgeleri

Pazartesi Günü: Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgeleri

Salı Günü: Etkisini bir miktar kaybedecek

Çarşamba ve Perşembe Günleri: Türkiye'nin tamamında etkili olacak

Cuma Günü: Türkiye'nin doğusuna doğru kayacak

Cumartesi ve Pazar Günleri: Etkisini yitirecek .

Dr. Özdemir, çöl tozunun sağlık sorunlarına da yol açabileceğini, özellikle solunum sıkıntısı olanları etkileyebileceğini belirtti. Bu nedenle, toz taşınımı olan günlerde partikül önleyici maske veya ıslak bez kullanılması, sabah ve akşam saatlerinde yaşlılar, çocuklar ve kronik solunum yolu hastalarının dışarı çıkmamaları gerektiğini tavsiye etti .