Ezber bozan tavsiyeleri ile gündemden düşmeyen ünlü iç hastalıkları uzmanı Canan Karatay, Sözcü Tv'de İyilik Sağlık programına konuk oldu.

Sigaradan sonra Alkole büyük zam! Sigaradan sonra Alkole büyük zam!

Vegan beslenenleri kızdıracak açıklamalara imza atan ünlü doktor, veganlığın beyni çalıştırmadığını, vegan beslenmenin bir hastalık olduğunu söyledi.

Vejeteryanlara karşı olmadığının altını çizen Canan Karatay, vegan beslenme ile ilgili düşüncelerini şu şekilde dile getirdi:

''Vegan beslenme hastalıktır efendim. İnsan topluluğunun beyni işlemesin diye bir programdır, bitti. Bir kere kansızlar sık sık hastalanırlar, halsizler ve de beyinleri çalışmazlar. Veganlık bir kere hastalığı davet etmektir. Proteinsiz hayat olur mu? Sık sık hastalanır beyaz suratla dolaşırlar.

Vejeteryanlar yine hiç olmazsa hayvansal ürün yiyorlar. Yumurta, yağ, süt gibi ürünleri yiyorlar. Ama veganlar affedersiniz söyleyeceğim kızsınlar, fıttırmış. Bal bile yemiyorlar arı üretiyor diye. İnsan vücudunun yapısına karşı bir beslenme. Diyelim ki zürafa bir vegan. Otoburdur ama vücudunda beş midesi vardır. O mideden enzimlerden yağ üretir protein üretir. 1 ton 2 ton zürafayı düşünün protein dolu ve ot yiyor yalnız. Oysa insanlarda böyle bir şey var mı bir midesi var.

Ama gençleri çocukları kandırıyorlar. Beş mideye karşı bir tek midemiz var o yüzden veganlık bir hastalık. Vücudumuz bunu ayarlayamaz. Biz hem etoburuz hem otoburuz."