Son zamanlarda, bazı özel okulların velilere erken kayıt için baskı uyguladığı gözlemleniyor. Bu okullar, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı için, mevcut yıla kıyasla oldukça yüksek oranlarda zam talep ediyor. Yüzde 86’dan başlayıp yüzde 115’e varan zamlarla, velilere Ocak ayından önce kayıt yaptırma çağrısı yapılıyor.

Tüketici Hakları ve Mevzuata Aykırı Talepler

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan Ünlü Doktor İstismarı İddialarına Açıklama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan Ünlü Doktor İstismarı İddialarına Açıklama

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, velileri bu konuda uyarıyor. Ağaoğlu, erken kayıt adı altında yapılan bu zamların mevzuata aykırı olduğunu ve bu tür taleplerin yasal olmadığını belirtiyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetmeliğine göre, özel okulların ücret artışlarını sadece Ocak ve Mayıs aylarında yapabileceğini vurguluyor.

Farklı Ücret Talepleri ve Velilerin Hakları

Ağaoğlu, özel okulların aynı sınıf seviyesindeki farklı öğrenciler için farklı oranlarda zam talep ettiğini ifade ediyor. Bu durum, veliler arasında adaletsizliğe yol açıyor. Ayrıca, velilere, bu konuda Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurma hakkı olduğunu ve çıkacak kararın mahkeme kararı niteliğinde olacağını hatırlatıyor.

Kurumlara Yapılacak Yaptırımlar

Ağaoğlu, yasa dışı bu taleplerin sürmesi durumunda, ilgili okulların kurum açma izinlerinin iptal edilebileceği konusunda da uyarıda bulunuyor.