Öğrenci affı nedir 2022, öğrenci affı 2022 kimlere verilecek? Öğrenci affı için YÖK'ün çalışması tamamlandı. Üniversitelerden çeşitli nedenlerle ilişiği kesilen 4 milyon 242 bin 316 öğrenci aftan yararlanacak.

Öğrenci affı çıkarmak içi hazırlıklar başladı. 2008'e kadarki öğrenci affından, disiplin cezaları öğrenci sicil dosyalarından silinmişti. 2011, 2012 ve 2018 aflarında, ‘terör suçu' af kapsamı dışına alınmıştı. Peki, Öğrenci affı şartları neler, öğrenci affı teklifi nedir? Öğrenci affı kimlere verilecek, kapsamı?

ÖĞRENCİ AFFI NEDİR?

Türkiye’de Yükseköğretim öğrencileri için ceza afları, çeşitli nedenlerden dolayı yükseköğretim kurumlarıyla ilişikleri kesilmiş öğrencilerin geri kazandırılması anlamına geliyor.
Öğrenci affı lisans ve yüksek lisans öğrencilerini kapsayacak.

ÖĞRENCİ AFFI TEKLİFİ NEDİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.

*TBMM'mizin komisyon ve genel kurul faaliyetlerinde sizlere muvaffakiyetler diliyorum. Adana'daki gençlik şölenindeki coşku, AK Parti ile gençler arasındaki köprüyü görmemize imkan sağlamıştı.

*Gençlerimize müjde vermek istiyorum. Öğrenci affı teklifini önümüzdeki günlerde Meclis'e sunuyoruz. Eğitimlerini bırakma mecburiyetinde kalanlara dönüş yolunu açıyor.


*29 Mayıs'ta fetih törenlerinde vatandaşlarımızla bir araya geldik. İstanbul'a hizmet etmenin de önemli olduğunu ispat etmiş kadroyuz. Tüm dikkatimizi bu şehri geleceğe taşıyacak projelere veriyoruz.

ÖĞRENCİ AFFI KİMLERE VERİLECEK, KAPSAMI?

Dünya bunu konuşuyor! Başbakan oğlunu sekreteri yaptı... Dünya bunu konuşuyor! Başbakan oğlunu sekreteri yaptı...

Kayıt yenilememe, yatay geçiş, lise diploması olmadığı için geçici kaydı silinenler, diplomasını kayıt yaptırdığı halde bölümüne götürmeyenler ile üst üste 4 dönem kayıt yenilemeyen açık öğretim öğrencileri başvurabilecek. Son afta da terör suçu, af kapsamı dışında bırakıldı.