Milyonlarca öğrencinin beklediği Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavının tarihini Bakan Yusuf Tekin açıkladı.

Sosyal Medya Fenomeni Gizem B. Müstehcenlik Suçlamasıyla Gözaltına Alındı Sosyal Medya Fenomeni Gizem B. Müstehcenlik Suçlamasıyla Gözaltına Alındı

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğrencilerin, 2023-2024 eğitim öğretim yılını 14 Haziran'da karnelerini alarak tamamlayacaklarını belirtti. Milli Eğitim Bakanı (MEB) Yusuf Tekin, 15 Haziran Cumartesi gününün ise Kurban Bayramı arifesi olduğunu, bu kararı alırken öğrenci ve velileri düşündüklerini söyledi. Tekin, Lgs sınavı için en uygun tarihin bu olduğunu belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, LGS kapsamındaki merkezi sınavın 2 Haziran 2024 Pazar günü yapılacağını açıkladı.

Kurban bayramı ve okulların kapanması düşünüldüğünde 2024'te yapacakları LGS kapsamındaki merkezi sınav tarihinin 2 Haziran Pazar olarak belirlendiğini bildiren Tekin, şunları kaydetti:

"Bu kararımızla, öğrencilerimizin sınava bayram öncesinde girmelerini daha da önemlisi öğrenci ve velilerimizin hem bayram hazırlıklarını hem de yaz tatili planlamalarını yaparken zihnen daha rahat olmalarını istedik. 2 Haziran'da yapılacak LGS sınavının soru sayısı ve soru şekliyle ilgili bir değişiklik olmayacağının bilinmesini isterim. Ayrıca tüm sorular sınav takvimine uygun olacak şekilde, sekizinci sınıf öğretim programlarında yer alan konu ve kazanımlar esas alınarak hazırlanacaktır."

Milli Eğitim Bakanı Tekin, sınav takvimi ve süreçle ilgili çalışma ve duyuruları yeri geldikçe paylaşmaya devam edeceklerini de bildirdi.