İstanbul Valisi Davut Gül, Fatih'te basın temsilcileri ile bir kahvaltı programında bir araya geldi. Vali Gül, basın mensupları tarafından soruları birtakım sorulara cevap verdi.

Üniversite Öğrencilerine Vergisiz Bilgisayar Desteği: İşte Modeller ve Markalar Üniversite Öğrencilerine Vergisiz Bilgisayar Desteği: İşte Modeller ve Markalar

Vali Gül, kaçak göçmenler ile ilgili soruya şöyle cevap verdi:

"Her şeyin nizamı var. Uyuşturucu, terör, cinsel taciz ve benzeri suçlara karıştıysa bunu da sınır dışı ediyoruz. Dolayısıyla da bizim göç politikamız merhametin eksen, adalet eksenli, kimseye zulüm değil. Kimsenin burada başıboş dolaşmasına da müsaade etmiyoruz. Bu uygulama devam ettiği müddetçe ki böyle bir politika var devam edecek" dedi.

Esenyurt'ta yaşanan cinayet olayından sonra bireysel silahlanma tartışmaları sürerken kendisine sorulan bireysel silahlanma ile ilgili soruya İstanbul Valisi Davut Gül: 

"Bireysel silahlanmayla, ruhsatlı silahları birbirinden ayırmak lazım. Evet, ruhsatlı silahlar da bireysel silahlanma ama bir ruhsatı var. Suç işleme oranlarına baktığımızda ruhsatlı silahlar neredeyse yok denecek kadar az. Ama ruhsatsız olarak bireysel silahlanma olabiliyor. Bununla ilgili de gerek şok uygulamalarında, gerek alanları kapatarak emniyet, jandarmanın yaptığı uygulamalarda çok sayıda silah ele geçiriliyor" dedi.

Val Gül, Esenyurt'taki suç oranları ile ilgili ise  "Esenyurt'ta suç oranı geçen seneye göre yüzde 9 azalmış durumda" diyerek "Şehir genelinde 100 Türk vatandaşından 6'sı suç işliyorsa aynı sayıyla oranlarsak 100 yabancıdan 1 yabancı suç işliyor" diyekonuştu.