Borsa İstanbul'da tarihi bir kapanış rekoru yaşandı. BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,69 değer kazancıyla 10.082,77 puanla rekor seviyeden tamamladı. Endeks, önceki kapanışa göre 167,15 puan artarken, toplam işlem hacmi 108,8 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 1,90, holding endeksi yüzde 2,15 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 2,90 ile ulaştırma, en çok kaybettiren ise yüzde 6,29 ile spor oldu.

Borsa İstanbul Tarihi Zirveyi Gördü

Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD Merkez Bankası'nın faiz indirimine başlama ihtimalinin son çeyreğe doğru ötelenmesine karşın şirket karlılıklarının tahminleri aşmasıyla risk iştahının arttığını belirtti. Bu hafta faiz kararı ve sonrasında Fed Başkanı Jerome Powell'ın sözle yönlendirmelerinin yanı sıra yoğun veri gündeminin yatırımcıların odağına yerleştiğini ifade etti.

S&P Raporu Yatırımcıların Odağında

Yurt içinde enflasyon verilerinin takip edileceğini bildiren analistler, uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) cuma akşamı açıklaması beklenen Türkiye değerlendirme raporunun da yatırımcıların odağında bulunduğunu dile getirdi.

Bakanlıktan yeni çalışma! 'Türkiye Deniz Bahçeleri' yapılacak Bakanlıktan yeni çalışma! 'Türkiye Deniz Bahçeleri' yapılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'ın, ABD'li enerji şirketi Exxon Mobil ile LNG için yapılan görüşmelere ilişkin açıklaması da dikkat çekti.

Yarın yurt içinde dış ticaret dengesi, yurt dışında ise Çin'de imalat sanayi PMI, Avro Bölgesi'nde büyüme ve enflasyon, Almanya'da büyüme, ABD'de tüketici güven endeksi ve konut fiyat endeksi gibi verilerin öne çıkacağını belirten analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 10.100-10.200 seviyelerinin direnç, 9.700 ve 9.600 puanın ise destek konumunda olduğunu kaydetti.