Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan ‘okullar kapanacak mı’ sorusuna yanıt

Corona virüsü salgınında kritik durum devam ediyor. Eğitim-öğretimdeki gelişmeler merak edilirken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan açıklama geldi. Bir televizyon kanalına açıklamalar yapan Bakan Selçuk, 'okullar kapanacak mı' sorusunu yanıtladı.

GÜNCEL 10.04.2021, 18:31
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan ‘okullar kapanacak mı’ sorusuna yanıt

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bir televizyon kanalına yüz yüze eğitimle ilgili açıklamalar yaptı. Okulların hem açık hem de açık olmadığı bir durumun söz konusu olduğunu belirten Bakan Selçuk, açıklamasında ‘okullar kapanacak mı’ sorusuna da yanıt verdi.

“YÜZ YÜZE EĞİTİM BİZİM ÖNCELİĞİMİZ”

Bakan Selçuk’un açıklaması şu şekilde:

* Burada önemli olan şu, elbette sorunlar yaşanıyor. Bizim işimiz bu sorunların yaşanmamasını sağlamak ve çözmek ama genel olarak baktığımız zaman biz neredeyiz sorusunun yanıtıyla ilgileniyoruz.

* Türkiye uzaktan eğitim ile ilgili hazırlıkları bakımında çok net verilerle ortaya koyabildiğimiz için mutluyuz. Dünyadaki ilk 5 ülke için diyebiliriz. TV kurmak ve canlı ders yapabilmek, bunların sayısının yüksekliği gibi birçok parametrede birçok mesafe aldık.

* Genel tabloda çok mutlu olmadığımız bir durum var şundan dolayı; çocuklarımızın öğrencilerimizin okulda olmasını arzu ediyoruz. Yüz yüze eğitim bizim önceliğimiz ama daha öncelik tanıdığımız şey sağlık. Okulların en çok kapalı olduğu ülkeler arasında ilk 5'te yer alıyoruz. Biz çok kontrollü bir şekilde okulları açamaya çalışıyoruz.

“EBA BİZİM İÇİN BAŞARI HİKAYESİ”

* EBA bizim için bir başarı hikayesi hem 3 tane TV kanalı olan ve her yayının 3 kez tekrar edildiği içeriği ile ilgili profesyonel yaklaşımın olduğu, son 1 yıla yakın zamanda hiçbir problem kamuoyuna yansımıyor ve sistem gerçekten iyi çalışıyor.

* EBA'da biz 27 kat büyüme yaşadık. Uzaktan eğitim ile ilgili altyapımız kısıtlıydı ama 27 kat büyüme fırsat bulduk ve gelecek için bu durum umudumuzu artırdı. Çocuklarımızın eğitim gibi konuları uzaktan eğitim ile ele alabileceğiz.

OKULLAR KAPANACAK MI?

* Biz bu süreci günlük ve anlık takip ediyoruz diyebilirim. Dünyayı takip ediyoruz. Hangi ülkede ne tür tedbirler alınıyor noktasında.

* Bizim risk haritasına bakıldığında hangi illerde hangi sınıflar düzeyler açılmalı kapanmalı gibi bir takım öngörülerimiz var. 8-12. sınıflar gibi sınıfların sınav dönemi nedeniyle fırsat eşitliğini sağlamak gibi bazı ilkesel tutumlarımız var.

* Ama ilin durumu neyi gerektirirse o ilde ihtiyaç duyduğunda valilik gözetiminde kararlar alınıyor. Biz de burada yerinde karar kavramı çerçevesinde hangi illerde ne oluyoru takip ediyoruz.

Yorumlar (5)
Tuzsuz Bekir! 4 ay önce
Niye kapansın ki? Şubatta tüm öğretmenler aşı oldu! Kovidden ölen öğretmen yok! 2 temmuza kadar tüm kademelerde tam kapasite yüzyüzeye devam!
Melle Ahmet 4 ay önce
lütfen illere bırakılan yerinde karar dönemini lütfen ama lütfen bırakın neden mi artık elektronik devlete geçtiysek sağlık bakanlığı milli eğitim bakanlığı cumhurbaşkanlığı her an bu sayıları risklere ulaşabiliyor valilere bu işi bırakmak demek en ufak hatanızda sorumluluk size ait görevden atarım demektir.
merkezi yönetimin sorumluluktan kaçması demektir.
Carbon 4 ay önce
Yaw kapatın artık iş çığrından çıktı en büyük salgın okullar yüzünden oldu ama söyleyen yok yazık millete çok ebeveyn öldü onların suçu ne..
G.K 4 ay önce
Şu anda bütün ilkokul ve ana sınıflar açık ve siz daha köy okulu öğretmenlerini aşılayamamışsınız , okulları açık tutacağız diyorsunuz. Basın , futbolcu ve turizmciler daha önemli onları aşılayın öğretmenler nasıl olsa önemsiz.
Mehmet K 4 ay önce
Sayın Bakanım okullar kapanacak mı: Ne desem şimdi bilemedim. Dünyaya bakmak lazım, ahrete bakmak lazım, ramazan ayı da geldi. Aşı orucu bozuyor mu? Her koyun kendi bacağından asılır.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 26 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49