Hain teröristlerce şehit edilen genç veteriner son yolculuğuna uğurlandı Hain teröristlerce şehit edilen genç veteriner son yolculuğuna uğurlandı

Alman Deutsche Bank, Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetme eğilimine girmesi sonrasında 2023 için dolar/TL tahminini ciddi bir şekilde yükseltti. Yıl sonu için öngördükleri dolar/TL kuru tahmini, şu anki yaklaşık 27 seviyesinden 32'ye revize edildi.

Ekonomideki enflasyon artışının sürekli olması ve politika yapıcılarının enflasyonu kontrol altına alma çabalarının zorluklar yaratması, Deutsche Bank analistlerinin tahminlerini düşük olasılıkla revize etmelerine neden oldu. Aynı zamanda, 2024 sonu dolar/TL tahminleri de 35 olarak açıklandı.

Diğer bir küresel banka olan HSBC de benzer şekilde dolar/TL tahminini 29'a yükseltti. Banka stratejistleri, yüksek enflasyon beklentileri ve dış ticaret açığının TL üzerinde risk yaratması nedeniyle, 2024 için dolar/TL tahminini 32 seviyesinde açıkladı. Stratejistler, turizm gelirlerindeki azalmanın kura yönelik daha endişe verici bir görüntü oluşturduğunu da belirtti.